Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu klesla na minimum za sedm měsíců

Zahájená výstavba v USA v říjnu klesla o 11 % na celoročně přepočítané tempo 1,06 milionu jednotek z 1,191 milionu jednotek v září (revidováno z 1,206 milionu jednotek). Nachází se tak na sedmiměsíčním minimu. Čekal se mírnější pokles na 1,16 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení se naopak zvýšil v souladu s odhady na celoroční tempo 1,15 milionu z 1,105 milionu (revidováno z 1,103 milionu).
I přes 11% pokles se zahájená výstavba drží už sedm měsíců v řadě nad hranicí jednoho milionu, což je nejdelší nepřerušená série od roku 2007.
Rezidenční výstavba tvoří jen přes tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) největší světové ekonomiky, bydlení však má na ekonomiku širší dopad. Rostoucí ceny domů a bytů totiž zvyšují bohatství domácností, a podporují tak spotřebitele v utrácení.
Výstavba rodinných domů sice v říjnu klesla, do velké míry to však souvisí s nárůstem v kolísavé kategorii domů o nejméně pěti bytech, kde se výstavba o 25,5 % zvýšila.
Ukazatel počtu nových povolení k výstavbě, který naznačuje budoucí vývoj, stoupl v říjnu o 4,1 % na celoroční tempo 1,15 milionu. Z jedné čtvrtiny se na tom podílela výstavba bytů. Více lidí totiž dává ve Spojených státech přednost bydlení v pronájmu.
Bytové komplexy a kondominia tvoří letos v USA zatím necelou třetinu dostavěných budov. Před začátkem recese na konci roku 2007 to bylo jen 27 %. Lidé, kteří během ekonomického útlumu přišli kvůli nespláceným hypotékám o vlastní bydlení, se totiž podobně jako čerství absolventi přestěhovali do nemovitostí v pronájmu. To během uplynulých šesti let také transformovalo trh s bydlením.
Naopak podíl Američanů, kteří jsou majiteli domu či bytu, klesl na 63,7 %. To je nejméně za téměř 48 let, uvedla agentura AP.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
