US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,22 %
KB-0,20 %
Erste-0,34 %

Většina členů Fedu zvažuje prosincové zvýšení sazeb, ukázal zápis z říjnového jednání FOMC

Většina členů měnového výboru americké centrální banky se na svém posledním zasedání koncem října postavila za případné zvýšení úrokových sazeb na příští schůzi v prosinci. Centrální bankéři ale diskutovali rovněž o známkách toho, zda dlouhodobý potenciál ekonomiky Spojených států trvale neklesl. Vyplývá to ze zápisu z říjnového zasedání výboru.

Redakce IW
Redakce IW
18. 11. 2015 | 20:30
Fed

Fed nechal v říjnu základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu, na němž je od finanční krize před sedmi lety. Jeho měnový výbor ale nechal otevřené dveře pro zvýšení úroků ještě v tomto roce, když se tehdy nezmínil o možném vlivu nepříznivého ekonomického a finančního vývoje ve světě na domácí ekonomiku.

"Většina" účastníků se na zasedání 27. a 28. října domnívala, že podmínky pro zvýšení sazeb ze současných rekordních minim by mohly být splněny do příštího zasedání měnového výboru, které bude v polovině prosince, ukázal zápis. Padlo tudíž rozhodnutí, že v prohlášení vydaném bezprostředně po skončení zasedání se Fed k případnému prosincovému zvýšení vysloví neobvykle přímo. Obavy z příliš vysokého očekávání, které by taková formulace mohla vyvolat, mělo prý jen "několik" členů Fedu.

Fed od prosince 2008 drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 % a donedávna podporoval ekonomiku rozsáhlými nákupy dluhopisů a dalších aktiv. Loni ale program těchto nákupů ukončil a od té doby naznačuje, že se blíží první zvýšení úrokových sazeb od roku 2006. Podmiňuje to ale dalším zlepšováním situace na trhu práce a jasnými známkami zvyšování nynější nízké inflace.

"Americký finanční systém zřejmě ustál turbulenci na světových finančních trzích bez jakékoli známky systémového tlaku," stojí v říjnovém zápisu. V létě a na začátku podzimu členy Fedu znervóznila kolísavost na amerických trzích a výprodej na trzích v Číně.

Představitelé Fedu ale v říjnu diskutovali také o dlouhodobém potenciálu americké ekonomiky. Debata se točila kolem takzvané neutrální reálné úrokové míry, která je očištěná o inflaci a která by odpovídala plné zaměstnanosti a dvouprocentnímu inflačnímu cíli Fedu. Tento ukazatel podle odhadů analytiků z Fedu klesl během krize do záporných hodnot. Od té doby se sice trochu zotavil, i tak ale v poslední době zůstával blízko nuly. Činitelé Fedu debatovali podle agentury Bloomberg o možnosti, že tato krátkodobá sazba pravděpodobně zůstane pod úrovněmi, které byly normální během předchozích cyklů expanze. Tlak na růst ekonomiky a sazeb vytváří také nízký růst produktivity práce a stárnoucí populace, uvedli rovněž analytici.

Podle listu The Wall Street Journal to naznačuje, že až Fed úrokové sazby opravdu zvedne, bude v následném zvyšování postupovat zřejmě mimořádně pomalu a velmi pozvolna.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná