Senát schválil novelu, která má zvýhodnit důchodové připojištění

Důchodové připojištění bude zřejmě výhodnější. Zvýší se daňové úlevy pro klienty i zaměstnavatele a spořit bude možné už dětem. Výhodnější by mělo být i postupné vyplácení naspořených peněz. Senát ve čtvrtek změny v tomto třetím důchodovém pilíři schválil během pár minut v rámci novel souvisejících se zákonem o zrušení druhého důchodového pilíře.
Novely přinesou zvýšení hranice pro daňovou úlevu pro příspěvek zaměstnavatele na pojištění a penzijní produkty z 30 000 na 50 000 korun. Hranici pro odpočet od základu daně účastníka zvýší z 12 000 na 24 000 korun. Věk lidí s nárokem na dávky by se navíc měl snížit z 65 na 60 let.
Předlohy umožňují rodičům spořit na důchody i za děti. K uzavření nebo změně smlouvy dětí nebudou jejich rodiče potřebovat souhlas soudu, jak to obecně v těchto případech stanoví občanský zákoník. Lidé ve věku 18 let by si mohli podle schválené poslanecké změny jednorázově vybrat 30 % částky, kterou si sami naspořili. Podmínkou by ale bylo to, že spoří nejméně deset let a v posledních dvou letech nezměnili penzijní společnost.
Návrh zvýhodňuje postupné vyplácení naspořených peněz tím, že penze vyplácená déle než deset let by byla stejně jako doživotní penze osvobozena od daně z příjmů. Zmírnění by se měly dočkat přísné limity penzijních fondů pro investování. Novela zvyšuje regulované provize zprostředkovatelů za uzavření smlouvy o důchodovém spoření na dvojnásobek, činila by zhruba 1 760 korun. Distributoři navíc získají administrativní úlevu ve formě prodloužení platnosti registrace České národní banky z jednoho na dva roky a upraví se poplatky, které si mohou fondy účtovat. Lidé zaplatí asi o 80 až 120 korun ročně navíc.
Penzijní připojištění se státním příspěvkem, tedy třetí pilíř penzijního systému, mělo na konci letošního prvního pololetí 4,44 milionu lidí. Doplňkové penzijní spoření, které je od roku 2013 nahradilo, mělo 291 000 lidí.
Zdroj: ČTK