Ministři zahraničí EU v pondělí otázku protiruských sankcí neřešili

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie v pondělí neučinili žádné rozhodnutí o případném prodloužení protiruských sankcí, které jsou uplatňovány kvůli postoji Moskvy k východoukrajinskému konfliktu. Mnohé země prý ale dávají najevo, že takové prodloužení bude potřebné. Sankce EU, které pokrývají velkou část ruské ekonomiky, zejména bankovní sektor a ropný a obranný průmysl, byly zavedeny v červenci 2014 a jejich platnost vyprší koncem ledna.
V Evropské unii existuje obecná shoda, že hospodářské sankce proti Rusku souvisejí s naplněním mírových dohod z Minsku, které stanoví podmínky zastavení palby a politického urovnání konfliktu mezi Ukrajinou a proruskými separatisty v Donbasu. Českým novinářům to na okraj jednání ministrů zahraničí evropské osmadvacítky řekl náměstek českého ministra Jakub Kulhánek.
Ministři v pondělí ale konkrétně neprobírali situaci z minulého týdne, kdy na diplomatickém jednání o prodloužení sankcí požádala Itálie o odklad rozhodnutí.
Přímo o sankcích se v pondělí nehovořilo, potvrdil také slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. V šířeji pojaté debatě, která se dotkla i vztahů EU a Ruska, ale podle něj řada ministrů dala najevo, že sankce vyhlášené loni bude třeba prodloužit.
"Česká pozice je dlouhodobě konzistentní. Snažíme se udržet jednotu EU při naplňování minských dohod, a to se týká i otázky sankcí," podotkl náměstek českého ministra zahraničí.
Velvyslanci zemí osmadvacítky měli minulý týden v Bruselu podpořit automatické půlroční prodloužení sankcí, které byly spuštěny v reakci na postup Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny. Italská strana ale měla výhrady a žádala, aby se otázce věnovala větší pozornost. Věc by se tak mohla dostat na už tak dost nabitý program posledního letošního summitu EU koncem tohoto týdne.
Zdroj: ČTK
Aktuality
