Jako kdyby té ropy nebylo dost: Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila obnovení vývozu ropy

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh rozpočtového zákona, který zahrnuje zrušení 40 let starého zákazu vývozu ropy ze Spojených států. Návrh, zajišťující také financování vládních úřadů do září příštího roku, nyní poputuje do Senátu.
Podle serveru CNBC bude mít zrušení zákazu exportu pouze malý bezprostřední dopad na americký ropný průmysl. V dlouhodobějším horizontu by však mělo pomoci tamním těžařům ropy z břidlicových ložisek a zajistit Spojeným státům větší vliv na světovém energetickém trhu.
Zrušení zákazu exportu ropy prosazovali republikáni. K získání souhlasu demokratů museli splnit některé podmínky, například přistoupit na zavedení daňových úlev pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Zákaz vývozu, který byl zaveden kvůli ochraně strategických zájmů USA, je v posledních letech jednou z příčin, proč je americká lehká ropa WTI dlouhodobě levnější než severomořská ropa Brent. Někteří demokraté se obávají, že zrušení zákazu povede k růstu cen americké ropy na mezinárodní úroveň, a poškodí tak americké rafinerie.
Vzhledem k současnému převisu nabídky nad poptávkou na světovém trhu s ropou se neočekává, že zrušení zákazu by v nejbližší době mohlo vést k výraznějším dodávkám americké ropy do zahraničí. Mohlo by však americkým těžařům poskytnout větší flexibilitu, po které volají.
Spojené státy v současnosti těží zhruba 9,2 milionu barelů ropy denně, z z toho asi polovina pochází z břidlicových ložisek. Dalších zhruba sedm milionů barelů denně navíc dovážejí.
"Spojené státy mají konečně možnost pustit se do konkurenčního boje a plně využít potenciálu naší země jako světové energetické velmoci," uvedl šéf skupiny Producers for American Crude Oil Exports George Baker. Skupina vznikla v loňském roce s cílem přimět americké zákonodárce ke zrušení zákazu exportu.
Zdroj: ČTK