US MARKETOtevírá za: 3 h 40 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

6 pondělků do roku 2012: Mohly by se znovu ukázat komodity (Alan McQuaid, Bloxham)

Pekelná jízda na periferii eurozóny pokračuje. Irsko by mohlo být ještě relativně v pořádku, zbytek zemí čeká trápení. Jak velké bude, to rozhodne nejen o dalším vývoji měnové unie, ale celého světa. Proto je namístě opatrnost. Na finanční tituly zapomeňte a sázejte na telekomunikace, utility, nebo možná i komodity, říká šéfekonom irské Bloxham Stockbrokers Alan McQuaid. Ten je čtvrtým zpovídaným v rámci cyklu Investičního webu, který nabízí názory zahraničních expertů na to, jaký bude rok 2012.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
21. 11. 2011 | 6:00
Komodity

Přelom roku se blíží a trhy stále zažívají divokou jízdu. Co i proto čekáte od roku 2012?

Alan McQuaid (AMcQ): Klíčové bude, jak se vyvinou věci v eurozóně. Pokud bude dluhová krize pokračovat, respektive pokud se ji nepodaří začít skutečně řešit, pak to nejen zkomplikuje život měnové unii, ale může to stáhnout do recese celý svět. To zaprvé. Zadruhé, investoři by určitě měli v příštím roce sledovat volby, zejména ve Francii a ve Spojených státech. Americké volby by přitom mohly akciové trhy alespoň na čas povzbudit. Dá se totiž čekat, že se politici pokusí získat přízeň voličů tím, že naslibují další podpůrná opatření.

Mantrou posledních dnů se stává růst, respektive recese. Jak to vidíte vy?

AMcQ: Co se týče Asie, myslím si, že uvidíme stabilní růst. V Americe čekám pomalý, ale vyrovnaný růst. No a Evropa může skutečně zažít velmi pomalý růst, možná i recesi.

Co se dá čekat od problémových zemí na periferii eurozóny, tedy Irska, Řecka a dalších?

AMcQ: Pokud svět bude i nadále růst, Irsko by mělo být relativně v pořádku. Na rozdíl od Řecka a Portugalska se totiž může opřít o dynamický exportní model. Proto se také podle mě Irsku v porovnání s ostatními problémovými zeměmi bude dařit lépe na dluhopisových i akciových trzích. Irsko má sice opravdu velký, ale pouze cyklický problém, zatímco zbylé země na periferii mají strukturální potíže, se kterými není lehké se vypořádat. Portugalsko bude dále propadat, i když ne tak výrazně jako Řecko. No a u Řecka samotného je hlavní otázkou to, zda vůbec zůstane v eurozóně. Podle mě je v tuto chvíli 50 na 50, zda se bude v Řecku i za rok stále platit eurem.

Vezměme tedy v potaz i možný rozpad eurozóny. Bude rok 2012 z pohledu akciových trhů příznivý?

AMcQ: V tuto chvíli mám pocit, že bude. Ale jde skutečně o pocit. Vycházím z toho, že svět může růst o něco rychleji, než část komentátorů předpovídá. Navíc monetární politika ve většině průmyslově vyspělých zemí by měla zůstat uvolněná, což akciím pomůže.

Na co byste tedy alespoň v tuto chvíli ve výhledu na příští rok sázel?

AMcQ: Evropské akcie zřejmě mají největší potenciál příjemně překvapit, pokud tedy Evropa zvládne dluhovou krizi. Přesto bych se v první řadě orientoval na Asii. Po ní by přišly na řadu Spojené státy, a až poté bych přemýšlel o Evropě, se kterou je spojena velká nejistota.

Konkrétně, které akcie, nebo obecněji sektory podle vás budou příští rok "žhavé"?

AMcQ: Zajímal bych se o výrobce spotřebního zboží, které patří mezi základní potřeby, jako je jídlo. A také o telekomunikace a utility. Zpět na scénu by se také mohly vrátit komodity.

A čemu byste naopak v příštím roce radil se vyhnout?

AMcQ: Obecně bych se vyhýbal finančním titulům, tedy bankám, pojišťovnám a tak dále. I když některé z nich mohou hlásit slušné výsledky, to nepopírám. Zároveň bych se vyhýbal akciím, které nějak souvisejí s utrácením, jež není z pohledu spotřebitelů nezbytné, tedy akciím firem, které nějak sázejí na aktivity související se zábavou a s volným časem.

KomoditySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika