US MARKETZavírá za: 5 h 31 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

#VítěznéPortfolio: Jak na investiční (ne)jistoty v době politických i tržních turbulencí

Volatilita je pro tradery přítelem a pro investory s dlouhodobým horizontem příležitostí k oportunistickým obchodům. Ale všeho moc škodí. Divoký tržní čardáš pod taktovkou Donalda Trumpa (z)ničí nejen toto zlaté pravidlo. Naznačuje to index volatility VIX i přípravy amerických a evropských finančních institucí na svět, ve kterém už dolar nebude dominantní měna a Fed stabilizátor globálních ekonomických bouří.

Tyto a podobné posuny plasticky vykreslují svět, ve kterém je potřeba myslet i na nemyslitelné. A následně nemyslitelné propsat do investičních strategií. Podobný myšlenkový veletoč je samozřejmě těžké zhmotnit. Nejistotu, která je společným jmenovatelem "světa podle Trumpa", totiž nelze na rozdíl od rizika modelovat.

Nedávno jsem o tom v rámci přípravy na 7. impact fórum - "český Davos" v Kostelci nad Orlicí - diskutoval se spoluzakladatelem mezinárodní politické ekonomie Rogerem Toozem. Naše debata se týkala nastartované změny v rámci finančního systému, ale i systému jako takového. A akcentovali jsme, že to druhé bude hrát stále větší roli a bude to zdroj největších tržních rizik i příležitostí.

Další pohledy na tržní faktor Trump najdete v příspěvcích níže.


Tibor Bokor (investor)

Zvolení Donalda Trumpa a jeho vyjádření mě donutily k zamyšlení, zda se jeho "tým" neřídí jinými daty, než jsou investoři jako já zvyklí. Pokud si definujeme jako cílovou skupinu spodních 50 % obyvatel USA podle příjmů, vypadají statistiky o inflaci a reálném růstu důchodů o poznání hůře než ty oficiální. Najednou poptávka po politické změně dává smysl a také je jasnější, jaké kroky by měla nová administrativa upřednostňovat. K tomu je ale potřeba vzít v potaz osobnost samotného Trumpa, který dodává americké politice zdánlivou iracionalitu a nepredikovatelnost.

Trump trhy nejdříve vystrašil, nicméně po bedlivé analýze mi jeho politika vychází jako prospěšná pro malý byznys. Největší příležitosti vidím v cíli ulevit nízkopříjmovému obyvatelstvu snížením daní. Očekávám tlak na snížení cen bydlení a energií pomocí deregulace. Cla a deregulace mají za cíl vytvořit více pracovních příležitostí pro střední třídu a k tomu je žádoucí snížit náklady na financování malých firem. Z toho důvodu při stock-pickingu testuji své nápady těmito kritérii. Na druhé straně jsem zvýšil požadovanou výnosnost investic z důvodu očekávané vyšší volatility.

Miroslav Novák (Citfin)

Na to, abych dělal silné závěry o tom, jak Donald Trump změnil můj profesní svět, je brzy. Pravda ale je, že poslední dva měsíce jsou opravdu hodně dynamické a píše se historie s velkým H. Osobně největší změnu od nástupu Trumpa spatřuji v tom, že se v mnoha směrech snižuje moje důvěra v USA jako spolehlivého a férového partnera, ve výjimečnost amerického akciového trhu a výsledně i v dolar. To přiživují jak kroky na obchodním poli (cla), tak spekulace ohledně oslabení nezávislosti americké centrální banky či spekulace ohledně dohody na oslabení dolaru (Mar-a-Lago Accord).

Bude to znít jako klišé, ale základem je pro mě diverzifikace. Čím širší, tím lepší. Sázet na americkou výjimečnost a na americký akciový trh byla skvělá strategie v posledních zhruba 15 letech, ale pro nejbližší roky to platit nemusí. Osobně se snažím podíl USA v akciovém portfoliu mírně snížit a geograficky ho vyvážit větším zastoupením jiných trhů, tedy Evropy, Číny, Indie, Jižní Ameriky a podobně, plus jej v rozumné míře nahradit dalšími třídami aktiv, jako jsou dluhopisy, zlato a bitcoin. To vše prostřednictvím ETF. Zároveň mě trochu znepokojuje situace kolem dolaru. V horizontu zhruba roku americké měně stále věřím, ale v delším horizontu (1-5 let) narůstají moje obavy, aby se neopakoval začátek 21. století, kdy splaskla technologická bublina a paralelně probíhalo výrazné oslabování americké měny.

Daniel Tlapák (trader)

Jako obchodník už řadu let vyhodnocuji vztahy mezi technickou a fundamentální analýzou a také sentimentem na trhu, abych získal širší perspektivu. Dříve jsem se na grafy díval optikou technické analýzy. Přijde mi, že posledních zhruba deset let se trh choval spíše podle sentimentu, než že by ho ovlivňoval nějaký fundament, s výjimkou centrálních bank a jejich cílů inflace. S Trumpem se posouváme k sociálním sítím. Šíření informací na těchto platformách dokáže významně ovlivnit pozice na trhu i samotnou strategii. V tom vidím určité riziko, tradeři musejí být ostražití.

V současné době rychlých změn a rozvoje technologií a umělé inteligence je pro tradery zásadní být flexibilní a umět přizpůsobit své obchodní strategie dynamice trhu. Právě kombinace analýzy trhu s moderním pojetím zpracování informací a uměním se v tom všem dobře orientovat dává jistou výhodu. Určitá volatilita pak může přinášet zajímavé příležitosti a je potřeba na to být řádně připraveni. Ale zdůrazňuji, že změny mohou být opravdu rychlé, a je proto důležité silné a zodpovědné řízení obchodů, kdy stop-loss vyřeší nekonečné čekání a doufání v obrat trhu.


Podrobnosti nabídli investor Tibor Bokor, trader Daniel Tlapák a ekonom ze společnosti Citfin Miroslav Novák v další diskuzi z cyklu #VítěznéPortfolio. Ta se konala v úterý 1. dubna od 16.35 na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. První část byla vysílána živě na YouTube Investičního webu. Druhá část, v níž experti mimo jiné představili své osobní #VítěznéPortfolio, byla určena hostům na místě.

Diskuze se zaměřila na to, jak pracovat s nejistotou a souvisejícími riziky, a to jak v oblasti makroekonomických predikcí, tak v případě obchodování s měnami, akciemi a dalšími investičními nástroji hranými LONG i SHORT. Pozornost byla soustředěna na Spojené státy a Evropu.

Máte zájem zúčastnit se dalších debat osobně? Více informací najdete na internetových stránkách projektu #VítěznéPortfolio.

Americký dolarAnketaDonald TrumpGeopolitikaInvestiční a ekonomický výhledInvestiční strategieInvestiční tipyMěnyPolitikaPonaučení pro investoryRizikaSpojené státy americké (USA)Volatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa