8 pondělků do roku 2012: Sázejte na rozvíjející se trhy (Robert Buckland, Citigroup)

Zisky na akcii budou v příštím roce horší, než se čekalo. Přesto bude možné najít zajímavé příležitosti, a to zejména díky rychlému růstu rozvíjejících se ekonomik, říká hlavní akciový stratég Citi Robert Buckland. Ten je druhým zpovídaným v rámci cyklu Investičního webu, během kterého vám až do konce tohoto roku nabízíme názory jednoho zahraničního experta na investiční rok 2012.
Eurozóna po krátkém uklidnění opět bouří a akcie padají. Co i proto od roku 2012 čekáte?
Robert Buckland (RB): Naše aktuální prognóza zisku na akcii (EPS) je značně pod tržním konsenzem, a to kvůli revizi, ke které jsme přistoupili po snížení odhadu růstu hlavních ekonomik. Podle nás poroste EPS celosvětově v roce 2012 o 2 %. Proto jsme také snížili předpověď cílové hodnoty globálního indexu MSCI AC World z 390 na 360. To však stále v porovnání s nedávnými hodnotami znamená zisk okolo 20 %. Co se EPS v roce 2013 týče, čekáme, že dojde k růstu zhruba o 12 %.
Zpět k roku 2012. Změní přelom roku něco, nebo bude investor i po Silvestru hrát „starou hru“?
RB: Podle akciových stratégů Citi jsou trhy v nezvyklé situaci. Zisky a cash flow firem stále rostou dvouciferným tempem, firemní rozvahy vypadají slibně. Na druhou stranu, investiční výdaje zůstávají utlumené. Ocenění akcií se tak jeví jako slabé. To je možné vysvětlit tak, že jsou investoři ve svých výhledech opatrní. Proto si myslíme, že má z pohledu firem smysl provádět zpětné odkupy akcií.
V souvislosti s tím je dobré připomenout, že společnosti, které snižují počet akcií v oběhu, obyčejně překonávají ostatní. Náš globální koš složený z firem, které by měly profitovat z menšího objemu akcií v oběhu, například letos počítá v porovnání se zbytkem s lepším výsledkem o 3 procentní body.
Jsou to právě společnosti, které provádějí zpětný odkup, na které byste v příštím roce sázel? Obecněji – na co v roce 2012 radíte sázet?
RB: Nadále preferujeme rozvíjející se trhy (EM), respektive rozvíjející se země. Jejich ekonomiky by totiž měly hlásit rychlejší růst hrubého domácího produktu, což je z pohledu trhu jistá prémie, která by se měla promítnout i do rychlejšího růstu EPS. Proto EM v našem výhledu nadvažujeme. Stejně tak přistupujeme i k Japonsku, u kterého sázíme na pokračující rekonstrukci. Po březnovém zemětřesení se EPS snižoval, tento trend se však obrátil a my věříme, že japonský trh bude napříště z pozitivního vývoje zisků profitovat.
Co evropské trhy? Najde se něco, co doporučujete?
RB: I v Evropě se najdou zajímavé věci. Mezi nadvažované trhy jsme například zařadili Velkou Británii. Má totiž velký podíl komoditních firem, které profitují z poptávky z rozvíjejících se trhů. Stejně tak z ní profitují i britské defenzivní společnosti vyrábějící základní životní potřeby. Tyto společnosti totiž značnou část svých výrobků prodávají právě na rozvíjejících se trzích.
Obecněji je pak možné říci, že nadvažujeme odvětví, která mají těsnou vazbu na rozvíjející se ekonomiky: materiály, IT a odvětví vyrábějící základní potřeby. Tato odvětví podle nás mají solidní příjmy a rozumná ocenění.
A proto u nich říkáte ano. Kde naopak říkáte ne? Čemu by se investoři v roce 2012 měli vyhnout?
RB: V tuto chvli podvažujeme zejména firmy z globálních cyklických a defenzivních odvětví. Například jsme snížili ohodnocení průmyslu a zbytného spotřebního zboží, růst zisků v těchto odvětvích totiž zpomaluje. Stejně tak jsme snížili i ohodnocení služeb, které podle nás ještě nějakou dobu budou čelit různým překážkám.
Co se regionů týče, snížili jsme doporučení Spojených států, které se nám v porovnání s jinými zajímavými trhy zdají příliš drahé. A stále podvažujeme Austrálii, myslíme si totiž, že na růstu mladých trhů vydělá spíše Británie, Austrálie bude spíše v pozadí.
Aktuality
