Americké akcie se v úterý na směru neshodly, index Nasdaq Composite se dostal na nové historické maximum

Akcie ve Spojených státech v úterý uzavřely smíšeně. Hlavní index Dow klesl hlavně kvůli ztrátám finančních firem, technologický index naopak vzrostl a druhý den za sebou uzavřel na novém rekordu.
Index Dow oslabil o 0,06 % na 24 799,98 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,07 % na 2 748,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,41 % na nové zavírací maximum 7 637,86 bodu (absolutní rekord posunul na 7 644,48 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,67 % na 12,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,93 %.
Dařilo se sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů nebo technologickému sektoru. Přes půl procenta naopak odepsaly realitní sektor a odvětví veřejných služeb.
Akcie bank klesly spolu s výnosy amerických státních dluhopisů. Investoři také zůstávají nervózní kvůli napětí v mezinárodním obchodu po zavedení amerických cel.
Index Nasdaq Composite nejvíce podpořil internetový prodejce Amazon (+1,87 %). Akcie podniku Apple (+0,77 %) posílily o necelé procento a akcie Twitteru (+5,07 %) vzrostly o více než pět procent díky zprávě, že se stanou součástí indexu S&P 500.
Dolar oslabil, Brent smazal část ztrát
Euro smazalo úvodní ztráty a nakonec posílilo k dolaru i jenu. Evropskou měnu podpořilo prohlášení nového italského premiéra, který uvedl, že italská vláda nikdy nezvažovala odchod z eurozóny.
Euru pomohla i zpráva agentury Bloomberg, která s odvoláním na zdroje uvedla, že Evropská centrální banka by tento měsíc na zasedání svého měnového výboru mohla veřejně oznámit, kdy ukončí svůj program kvantitativního uvolnění.
Euro vůči dolaru stouplo o 0,2 % na 1,1714 USD a k jenu o 0,1 % na 128,53 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,1 % na 93,91 bodu.
Ropa se v úterý dostala pod prodejní tlak po zprávách, že Spojené státy požádaly Saúdskou Arábii a další členy kartelu OPEC o zvýšení těžby. Později severomořský Brent část ztrát smazal.
Podle zdrojů Reuters ovšem Spojené státy nespecifikovaly, v jakém rozsahu by měl OPEC produkci zvýšit. Zdroje agentury Bloomberg nicméně tvrdí, že Washington žádá zvýšení o asi milion barelů denně.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Provozovatel sociální sítě Twitter se stane součástí prestižního širšího burzovního indexu S&P 500, který sdružuje 500 firem s největší tržní kapitalizací obchodovaných na amerických akciových trzích. Nahradí biotechnologickou firmu Monsanto. Ta jej musela opustit poté, co ji převzal německý chemický a farmaceutický koncern Bayer. Informovala o tom agentura AP po uzavření pondělního obchodování.
- Británie umožní americké mediální společnosti 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha převzít britskou placenou televizi Sky, pokud prodá zpravodajský kanál Sky News. Oznámil to v úterý britský ministr kultury Matt Hancock. Tímto krokem má Fox rozptýlit obavy o pluralitu médií. Fox tak nyní může o televizi Sky bojovat se společností Comcast, která nedávno podala konkurenční nabídku.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v květnu podle finálních údajů společnosti Markit vzrostl na 56,8 bodu z dubnových 54,6 bodu. Analytici počítali s růstem na 55,7 bodu. Kompozitní PMI se zvýšil na 56,6 bodu z 54,9 bodu v předchozím měsíci (odhad: 54,8 bodu).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v dubnu 6,698 milionu (odhad: 6,4 milionu, březen: 6,633 milionu).
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v květnu vzrostl na 58,6 bodu z 56,8 bodu v dubnu (odhad: 57,5 bodu).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK