Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, k poklesu indexu Nasdaq výrazně přispěl propad akcií Applu

Americké akcie zahájily středeční obchodování pod nulou, indexy Dow a S&P 500 ale nakonec den zakončily silnější. Index Nasdaq Composite s velkým zastoupením technologických titulů oslabil mimo jiné kvůli výraznému poklesu ceny akcií Applu, který v úterý večer zklamal slabšími hospodářskými výsledky. Na rozhodnutí Fedu ponechat úrokové sazby beze změny akciové indexy výrazněji nereagovaly.

Dow posílil o 0,28 % na 18 041,55 bodu a širší S&P 500 přidal 0,16 % na 2 095,15 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,51 % na 4 863,14 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,36 % na 13,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,865 %.

V plusu seanci zakončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru, který podpořil růst cen ropy, a odvětví veřejných služeb, zaostaly naopak technologický sektor a odvětví zdravotní péče a cyklického spotřebního zboží.

Měnový výbor Fedu večer oznámil, že ponechal na dubnovém zasedání úrokové sazby beze změny, základní sazba tedy zůstává na 0,25-0,5 %. Trh spekuluje, že by se sazby mohly opět zvýšit v červnu. Toto očekávání podporuje fakt, že měnový výbor z prohlášení po zasedání vypustil slova o zahraničních rizicích, na druhou stranu však upozornil na některé protichůdné signály z ekonomiky USA.

Akcie technologické společnosti Apple (-6,26 %) výrazně zlevnily poté, co firma již v úterý večer zveřejnila hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku. Výsledky byly proti odhadům analytiků slabší jak na rovině zisku na akcii, tak tržeb. Firma také poprvé v historii prodala meziročně méně telefonů iPhone, které tvoří zhruba dvě třetiny jejích celkových výnosů, i když pokles byl o něco menší, než predikoval trh.

Celkový zisk Applu dosáhl 10,52 miliardy USD, v přepočtu tedy 1,90 USD na akcii po 2,34 USD na akcii ve stejném období o rok dříve, odhad analytiků byl nastavený na 2 USD. Tržby dosáhly 50,56 miliardy USD, což znamená, že společnost vykázala první meziroční pokles tohoto ukazatele od roku 2003. Trh čekal 52 miliard USD po 58,01 miliardy USD před rokem. Celkový počet prodaných iPhonů se meziročně snížil na 51,19 milionu kusů (tržby 32,86 miliardy USD) z 61,2 milionu kusů o rok dříve. Firma se investory pokusila uchlácholit navýšením objemu programu zpětného odkupu akcií a zvýšením dividendy, akcie ale přesto výrazně klesly.

Výrazně se propadla rovněž cena akcií mikroblogovací sociální sítě Twitter (-16,28 %), která stejně jako Apple zveřejnila v úterý večer hospodářské výsledky. Společnosti se v prvním čtvrtletí podařilo obnovit růst počtu uživatelů své sítě, investory ale zklamaly reportované tržby, které, ač meziročně vzrostly o 36 % na 594,5 milionu dolarů, skončily pod průměrným odhadem analytiků. Očištěný zisk na akcii dosáhl 0,15 USD, odhad trhu byl 0,10 USD.

Dařilo se naopak akciím ropné firmy ExxonMobil (+0,95 %) po oznámení zvýšení čtvrtletní dividendy. Firma zvýšila dividendu den poté, co jí ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrové hodnocení částečně i kvůli tomu, že je příliš štědrá k akcionářům.

Ve středu se výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubil například výrobce letadel Boeing (+2,88 %). Čistý zisk firmě v prvním čtvrtletí klesl kvůli jednorázovým nákladům o devět procent na 1,22 miliardy dolarů. Tržby se společnosti mírně zvýšily, přestože dodávky letadel zákazníkům byly o něco slabší než před rokem.

Po konci obchodování na trh hospodářská čísla poslal například Facebook (v řádném obchodování +0,12 %). Společnost vykázala za první čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,77 USD nad odhadem trhu 0,62 USD. Loni vykázala za stejné období upravený zisk na akcii 0,42 USD. Tržby se společnosti meziročně zvýšily na 5,4 miliardy USD z 3,5 miliardy USD, trh čekal 5,26 miliardy USD.

Společnost rovněž uvedla, že plánuje vytvořit novou třídu akcií bez hlasovacích práv. Návrh na vznik akcií však musí odsouhlasit současní akcionáři na červnové valné hromadě. Pokud bude plán schválen, dostanou podílníci držící akcie třídy A nebo B ke každému svému cennému papíru dvě nové akcie třídy C. Princip vzniku nové třídy akcií Facebooku je podobný štěpení cenných papírů v poměru 3 ku 1 a podle televize CNBC jde o plán, jak zajistit, aby si zakladatel a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg udržel ve firmě kontrolní podíl i ve chvíli, kdy by se části svých akcií zbavil (při prodeji akcií třídy C se nezmění hlasovací práva vázaná na akcie třídy A a B). Akcie Facebooku v poobchodní fázi zdražovaly téměř o 10 %.

Ceny ropy se vyšplhaly na nová letošní maxima

Americký dolar před koncem zasedání měnového výboru Fedu klesal vůči většině předních světových měn. Po oznámení výsledku zasedání a zveřejnění prohlášení měnového výboru se mu podařilo smazat ztráty ke koši předních světových měn, vůči samotnému euru ale pokles nesmazal.

Měnový výbor Fedu podle očekávání rozhodl ponechat měnovou politiku beze změny. Z prohlášení vypustil varování před zahraničními riziky, současně ale upozornil na některé protichůdné signály z ekonomiky USA.

Ve čtvrtek zasedá pro změnu japonská centrální banka. Výsledek zasedání je prozatím nejistý a investoři se rozhodli zaujmout vyčkávací pozici. Dolar k jenu večer zpevňoval o 0,2 %.

Světové ceny ropy ve středu vzrostly na nová letošní maxima, severomořská ropa Brent se během dne dostala až nad 47 USD za barel. Ceny suroviny podpořil klesající dolar a pokles ropných zásob na americkém trhu. Ropa směřuje k nejsilnějšímu měsíčnímu růstu za poslední rok a z únorových maxim oživila již o více než 70 %.

Ropu z minim letos nejprve vytáhly naděje na dohodu největších vývozců na zmrazení těžby. Producentské země se sice před necelými dva týdny na ničem nedohodly, ropa však po krátkém zakolísání pokračovala v růstu. Podporuje ji totiž také rostoucí přesvědčení, že v letošním roce by se měla na globálním ropném trhu obnovit rovnováha mezi nabídkou a poptávkou.

Ropu podpořily i úterní údaje ropného institutu API, podle nichž zásoby suroviny v USA minulý týden klesly o 1,1 milionu barelů. Analytici dotázaní agenturou Reuters přitom čekali jejich nárůst o 2,4 milionu barelů.

Zlato ve středu zdražilo o čtyři a půl dolaru na 1 246,26 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o sedm centů na 17,24 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 7. 2021 12:21
Investorský magazín: Letní tržní edukace s Filipem Kejlou
Česká republika
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzdělání
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
24. 4. 2021 20:31
Petr Novotný (Investiční web): Experti varují před rizikem vyšší volatility, zároveň ale nabízejí i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 7. 2021 14:11
Investice do (českého) umění: Trh u nás dozrává, neseriózní nabídky mě štvou. Náš fond má fungovat…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sběratelství
Přestat sledovat
Umění
Přestat sledovat
8. 6. 2021 17:01
Radomír Eliáš: Investování do kryptoměn vyžaduje mimořádně kritický pohled, páka je velmi nebezpečný…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat