Americké akcie v pátek ocenily nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu mírným růstem, od minulého pátku ale indexy nepatrně klesly

Americké akcie v den inaugurace Donalda Trumpa mírně zdražily. Investoři na Wall Street nyní čekají na Trumpovy první kroky ve funkci prezidenta. Kurz dolaru se v pátek příliš neměnil, později ale začala americká měna mírně oslabovat.

Index Dow v pátek vzrostl o 0,48 % na 19 827,25 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,34 % na 2 271,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,28 % na 5 555,33 bodu.

Index volatility VIX v závěru třetího lednového týdne spadl o 9,7 % na 11,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 2,467 %.

Nejvýrazněji v pátek stouply sektor základních materiálů, odvětví necyklického spotřebního zboží, realitní sektor a technologické odvětví. Pod nulou skončil pouze sektor zdravotní péče.

"Každé rozhodnutí, které učiním v oblasti obchodu, daní, imigrace nebo zahraniční politiky, bude ve prospěch pracujících Američanů a amerických rodin," řekl mimo jiné Trump během své inaugurační řeči a zopakoval, že je nutné, aby Amerika zabránila "krádežím svých firem, výrobě svých produktů v zahraničí a ničení svého pracovního trhu".

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Inaugurace Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta: Průběh, reakce trhu, komentáře
Více než dva měsíce po svém zvolení novým prezidentem Spojených států se republikán Donald Trump oficiálně ujal úřadu. Průběh jeho inaugurace jsme v pátek 20. ledna sledovali živě.

V minulých týdnech skončila dlouhá povolební rally akcií vyvolaná nadějemi investorů na kroky Trumpovy vlády. Nyní investoři čekají na Trumpovy konkrétní plány, benchmark S&P 500 se od 7. prosince neposunul za den o více než jedno procento.

Agentura Reuters připomíná, že od roku 1929 většinou během prvního měsíce od nástupu nového amerického prezident akcie klesaly. Index S&P 500 průměrně v těchto obdobích ztrácí 2,7 %.

"Je zřejmé, že Donald Trump nebude s ničím otálet a hned od příštího týdne začne podnikat kroky, kterými se bude snažit urychlit přijímání slibovaných opatření," poznamenal David Joy, hlavní tržní stratég v bostonské firmě Ameriprise Financial.

Kromě inaugurace Donalda Trumpa investoři v pátek sledovali také pokračující výsledkovou sezónu. Hospodářskými čísly za poslední loňské čtvrtletí se pochlubily mimo jiné společnosti General Electric (-2,18 %), Schlumberger (-0,81 %) a Procter & Gamble (+3,25 %). Ve čtvrtek výsledky za poslední tři měsíce loňského roku zveřejnily firmy Bank of New York Mellon (-0,62 %), IBM (+2,24 %) nebo American Express (-0,64 %).

Úspěšnou seanci za sebou mají akcie společnosti Skyworks Solutions (+13,01 %). Firma, jež je jedním z dodavatelů amerického technologického obra Apple, zveřejnila solidní kvartální hospodářské výsledky a oznámila schválení programu zpětného odkupu svých akcií v hodnotě 500 milionů dolarů.

Akcie farmaceutické společnosti Bristol-Myers Squibb (-11,28 %) se propadly o více než deset procent poté, co firma uvedla, že nebude usilovat o zrychlené schválení léčby rakoviny plic kombinací léků Yervoy a Opdivo.

V indexu Dow v pátek nejvýrazněji zdražily vedle akcií výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+3,25 %) a počítačové firmy IBM (+2,24 %) cenné papíry farmaceutické společnosti Merck (+3,65 %). Více než půl procenta naopak odepsaly vedle akcií průmyslového konglomerátu General Electric (-2,18 %) a kartové firmy American Express (-0,64 %) ještě cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,65 %).

Od minulého pátku index Dow klesl o 0,29 %, S&P 500 přišel o 0,15 % a Nasdaq Composite ztratil 0,34 %. V pondělí se v zámoří kvůli státnímu svátku neobchodovalo.

Dolar v pátek mírně oslabil, ropa zdražila

Americký dolar v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně oslabil, dolarový index ke konci obchodování v New Yorku klesal o 0,29 % na 100,86 bodu. Obchodování bylo v průběhu dne slabší, protože investoři se před nástupem Trumpa do funkce nepouštěli do velkých obchodů.

Euro vůči dolaru večer rostlo o 0,3 % na 1,0695 USD a dolar k japonskému jenu oslaboval o 0,44 % na 114,56 JPY.

Po Trumpově nečekaném vítězství v listopadových prezidentských volbách dolar rostl a nyní je asi 3,5 % nad úrovní z doby těsně před volbami. Vzhůru americkou měnu táhly všeobecné předpoklady, že Trump zvýší rozpočtové výdaje, což posílí inflaci a zrychlí zvyšování úrokových sazeb Fedu.

Tento měsíc už ale dolar zhruba jedno procento ztratil. Vedle obav z nástupu protekcionismu jej oslabilo zejména to, že sám nastupující prezident se vyjádřil velmi negativně na adresu příliš silné měny.

Trump v inauguračním projevu v obecné poloze potvrdil plány na výrazné zvýšení výdajů na infrastrukturu, nic konkrétnějšího ale podle očekávání neřekl. "Jsme vůči dolaru mírně optimističtí, už ale nečekáme takové zhodnocování jako v minulých letech," řekla agentuře Reuters analytička Thu Lan Nguyen z banky Commerzbank.

Ceny ropy na světových trzích v pátek pokračovaly v růstu, a smazaly tak ztráty z první poloviny týdne, kdy klesly na týdenní minima. Investoři čekají, že víkendové zasedání zástupců předních světových těžařských zemí ukáže, zda je dodržována loňská dohoda o omezení těžby suroviny. Podle saúdského ministra energetiky už dohoda zajistila, že z trhu zmizelo asi 1,5 milionu barelů ropy denně.

Cena severomořské ropy Brent před desátou hodinou přidávala 2,2 % na 55,48 USD za barel. Severomerická lehká ropa WTI získávala 2,4 % na 52,64 USD za barel. Oba druhy ropy ve středu sestoupily na nejnižší úrovně od 11. ledna, celý týden ale zakončily tam, kde jej začaly.

V první polovině týdne ceny ropy klesaly kvůli obavám, že členové ropného kartelu OPEC nebudou dost důrazně dodržovat dohodu, podle níž mají od 1. ledna snížit produkci o celkem 1,2 milionu barelů denně. K dohodě minulý měsíc přistoupily rovněž některé významné těžařské země mimo tuto organizaci v čele s Ruskem, celkově tak mají dodávky na trh klesnout asi o 1,8 milionu barelů denně.

Zlato před desátou hodinou zdražovalo o šest dolarů na 1 211 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o pět centů na 17,06 USD za trojskou unci.

Nejdůležitější páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky UnitedHealth Group ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,11 USD (odhad: 2,07 USD, 4Q2015: 1,40 USD), tržby 47,52 miliardy USD (4Q2015: 43,59 miliardy USD).
 • Americká investiční banka Morgan Stanley ve čtvrtém čtvrtletí zdvojnásobila zisk na 1,51 miliardy dolarů (38,1 miliardy Kč) ze 753 milionů dolarů před rokem. Hospodářský výsledek banky výrazně překonal očekávání. Podle úterního sdělení k tomu přispěl nárůst obchodování na akciových i dluhopisových trzích po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.
 • Výsledky CSX Corp ve 4Q: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 3,04 miliardy USD (odhad: 2,88 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -4 %.
 • Výsledky United Continental Holdings ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,78 USD (odhad: 1,73 USD), tržby 9,05 miliardy USD (odhad: 9,04 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -1,5 %.
 • Americká investiční banka Goldman Sachs v loňském čtvrtém čtvrtletí téměř zčtyřnásobila zisk na 2,15 miliardy dolarů z 574 milionů dolarů před rokem. Podnik ve středu uvedl, že podobně jako další velké banky těžil z růstu objemu obchodování na finančních trzích po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.
 • Čistý zisk americké finanční skupiny Citigroup ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostl o sedm procent na 3,57 miliardy dolarů. Přispěly k tomu vyšší příjmy z obchodování s dluhopisy a akciemi, oznámila ve středu firma, která je podle objemu aktiv čtvrtou největší bankou ve Spojených státech.
 • Výsledky US Bancorp v 4Q: Zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,81 USD, 4Q2015: 0,80 USD), výnosy 5,44 miliardy USD (meziročně +4,3 %, odhad: 5,36 miliardy USD).
 • Výsledky Netflix v 4Q: Zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,13 USD, 4Q2015: 0,10 USD), tržby 2,48 miliardy USD (odhad: 2,47 miliardy USD, 4Q2015: 1,82 miliardy USD).
 • Výsledky Bank of New York Mellon ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (v souladu s odhady), tržby 3,79 miliardy USD (odhad: 3,83 miliardy USD).
 • Výsledky Union Pacific ve 4Q: Operativní zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,33 USD), tržby 5,2 miliardy USD (odhad: 5,1 miliardy USD).
 • Výsledky IBM ve 4Q: Upravený zisk na akcii 5,01 USD (odhad: 4,88 USD), tržby 21,77 miliardy USD (odhad: 21,64 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
 • Výsledky American Express ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 8,02 miliardy USD (odhad: 7,95 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat