US MARKETOtevírá za: 0 h 35 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Příjmová nerovnost je největším nebezpečím, zaznělo z Davosu

Rostoucí nerovnost příjmů a blahobytu a společenská polarizace jsou největší rizika pro světovou ekonomiku. V nové studii to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF), jehož každoroční zasedání v pátek končí ve švýcarském Davosu. Světoví lídři by proto měli přijmout společná opatření, aby v nadcházejícím desetiletí omezili chudobu a nejistotu.

Propastně rozdílné výše příjmů a sociální rozvrat loni vedly k politickým zlomům a v letošním roce mohou dál vyostřit globální rizika, stojí ve studii Zpráva o globálních rizicích 2017.

Autoři nové studie vyzdvihují jako rizikové faktory ekonomickou nerovnost a politickou nespokojenost. Nejsilněji jsou navzájem propojeny "riziková dvojice nezaměstnanost nebo (pouze) částečná zaměstnanost" a "hluboká sociální nestabilita".

Změna klimatu a rostoucí ekologické hrozby patří tak jako v minulých letech k největším rizikům pro globální ekonomiku. S podpisem pařížské dohody svět v této oblasti dosáhl v uplynulém roce pokroku, politické zvraty v Evropě a USA jej však ohrožují, cituje ze studie server švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung.

Další náročné úkoly pro ekonomiku a společnost vycházejí z digitalizace. Podle autorů studie existuje nebezpečí, že společnost nedokáže držet krok s technologickým pokrokem takzvané čtvrté průmyslové revoluce.

Umělá inteligence a robotika nových technologií mohou podle odborníků přinést potenciálně největší výhody. Zároveň je zde ale i největší riziko negativních účinků a největší potřeba regulace. "Bez rozumné regulace a rekvalifikace zaměstnanců budou technologie pracovní místa rychleji ničit než vytvářet," upozorňuje WEF.

Při přípravě zprávy se WEF dotazoval zhruba 750 odborníků po celém světě na rizika z oblasti ekonomiky, politiky, vědy a občanské společnosti.

Zdroj: ČTK

BohatstvíGeopolitikaChudobaPolitikaRizikaSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika