Americké akcie v pátek převážně rostly, v týdenním horizontu hlavní indexy přidaly do dvou procent

Akcie ve Spojených státech během pátečního obchodování převážně posilovaly. Šéf americké centrální banky Jerome Powell v projevu zopakoval, že uskuteční patřičné kroky k udržení růstu americké ekonomiky, a uvedl rovněž, že nepředpokládá příchod hospodářské recese.
Index Dow si v pátek připsal 0,26 % na 26 797,46 bodu a index S&P 500 se zvýšil o 0,09 % na 2 978,71 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ale klesl o 0,17 % na 8 103,07 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,81 % na 15 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,55 %.
Americké ministerstvo práce odpoledne oznámilo, že ekonomika USA v srpnu mimo zemědělství vytvořila přibližně 130 000 pracovních míst. To je méně, než čekali analytici. Mzdy však silně rostly, což by mohlo posílit výdaje spotřebitelů a udržet mírnou expanzi ekonomiky.
Náladu na akciovém trhu podpořilo rovněž rozhodnutí čínské centrální banky snížit požadavky na minimální rezervy komerčních bank. Těm se tak uvolní 900 miliard jüanů (téměř tři biliony korun), které mohou použít na poskytování úvěrů.
Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 1,49 %, S&P 500 se zvýšil o 1,79 % a Nasdaq Composite přidal 1,76 %.
Dolar v pátek mírně posílil k euru
Smíšené údaje o vývoji situace na trhu práce USA podpořily očekávání, že Fed tento měsíc přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Kolem 22.00 SELČ euro vůči dolaru ztrácelo necelou desetinu procenta na 1,1025 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v srpnu mimo zemědělství vzniklo asi 130 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 158 tisíc míst po 159 tisících v červenci (revidováno ze 164 tisíc). Míra nezaměstnanosti stagnovala na 3,7 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v srpnu zpomalil na 3,2 %.
- Skupina generálních prokurátorů ve Spojených státech se rozhodla zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Facebook, aby zjistila, zda firma nepotlačuje konkurenci a nepoškozuje spotřebitele. Oznámila to v pátek generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová. Facebook provozuje největší internetovou sociální síť na světě.
- Americké ministerstvo financí ve čtvrtek představilo plány na ukončení státní kontroly nad hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac. Tyto ústavy v době finanční krize před 11 lety téměř zkrachovaly, proto jim tehdejší vláda přiznala finanční pomoc 187 miliard USD z peněz daňových poplatníků. Plán současné vlády počítá s návratem těchto ústavů do soukromého vlastnictví, uvedla agentura AP.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Italsko-americký výrobce průmyslových vozidel CNH Industrial (v úterý -2,73 %) rozdělí své aktivity. Jedna nově samostatná část bude zahrnovat výrobu nákladních aut, autobusů a motorů a druhá zemědělské a stavební stroje. Rozhodnutí je součástí pětiletého podnikatelského plánu, má zvýšit hodnotu firem a podpořit ziskovost. Oznámila to společnost na úterním setkání s investory.
- Úřady ve Spojených státech připravují nové vyšetřování americké internetové společnosti Google (v úterý Alphabet -1,76 %) kvůli možnému porušování antimonopolních pravidel. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Dodal, že oficiální oznámení je plánováno na pondělí. Vyšetřování podle zdroje připravují generální prokurátoři více než tří desítek členských států USA.
- Největší americká maloobchodní společnost Walmart (v úterý +0,33 %) přestane ve Spojených státech prodávat munici pro krátké střelné zbraně a některé útočné pušky. Ukončí rovněž prodej krátkých střelných zbraní na Aljašce, tedy v posledním státě USA, ve kterém je ještě nabízí. Firma informovala, že tím reaguje na nedávné případy střelby do lidí.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v srpnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 50,3 bodu z červencových 50,4 bodu. Analytici počítali s poklesem na 49,9 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v srpnu expanze v americkém zpracovatelském sektoru rovněž zpomalila, a to na 49,1 bodu z 51,2 bodu v červenci (odhad: 51,1 bodu). Jedná se o nejnižší úroveň od ledna 2016.
- Výdaje ve stavebnictví v červenci meziměsíčně stouply o 0,1 % (odhad: +0,3 %, červen: -0,7 %).
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Amazonu (v úterý +0,76 %) na 2 600 z 2 250 USD.
Deficit zahraničního obchodu Spojených států v červenci klesl ve srovnání s červnem o 2,7 procenta na 54 miliard dolarů. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Vývoz vzrostl o 0,6 procenta, zatímco dovoz o 0,1 procenta klesl. Snížil se přitom i politicky citlivý schodek obchodu s Čínou, a to o 500 milionů na 29,6 miliardy dolarů.
Americká internetová společnost Google a její součást YouTube zaplatí ve Spojených státech pokutu 170 milionů dolarů, aby urovnaly obvinění, že sběrem osobních údajů o dětech porušily federální zákon. Oznámila to ve středu americká Federální obchodní komise (FTC).
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 30. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v srpnu vzrostl na 50,3 bodu z červencových 43,5 bodu (odhad: 49 bodů).
- Američtí a čínští obchodní vyjednavači stran vzájemného obchodu se ve čtvrtek ráno telefonicky dohodli, že se sejdou na začátku října, aby absolvovali další kolo jednání. Uvedlo to čínské ministerstvo obchodu. Mluvčí amerického obchodního zástupce potvrdil americké televizi CNBC, že se telefonní rozhovor uskutečnil, jeho obsah však jednoznačně nepotvrdil.
- Americká internetová společnost Facebook ve čtvrtek ve Spojených státech spustila novou službu Facebook Dating pomáhající uživatelům při hledání partnera. O plánech na tuto službu už loni v květnu informoval zakladatel a generální ředitel podniku Mark Zuckerberg. Služba Facebook Dating je nyní podle firmy kromě USA dostupná také v dalších 19 zemích. Do Evropy by měla dorazit začátkem příštího roku.
- Americký technologický gigant Apple si tento týden poprvé od roku 2017 půjčil peníze na dluhopisovém trhu. Firma ve čtvrtek podle agentury Reuters oznámila, že prodala dluhopisy za sedm miliard dolarů. Připojila se tak k řadě dalších podniků, které vydáváním dluhopisů reagují na prudký pokles úrokových sazeb a silnou poptávku investorů.
- Mikroblogovací síť Twitter dočasně pozastavila zveřejňování tweetů přes textové zprávy SMS. Provozovatel sítě uvedl, že před opětovným zprovozněním služby je nezbytné odstranit bezpečnostní nedostatky, které znemožňují zneužití twitterových účtů.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 31. srpna 217 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to mírný vzestup z 216 tisíc z předcházejícího týdne (revidováno z předchozího odhadu 215 tisíc). Trh očekával stejně mírný pokles na 215 tisíc žádostí.
- Objem zásob ropy na území Spojených států v týdnu do 30. srpna se zmenšil o 4,771 milionu barelů. Po úbytku 10,027 milionu barelů v předcházejícím týdnu očekával trh mírně menší úbytek 2,488 milionu barelů ropy. Naopak zásob benzínu a zemního plynu přibylo.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Michaels Cos. ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,14 USD), tržby 1,034 miliardy USD (odhad: 1,019 miliardy USD).
- Výsledky Palo Alto Networks ve 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,42 USD), tržby 805,8 milionu USD (odhad: 803 milionů USD).
- VýsledkyCiena ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 960,6 milionu USD (odhad: 932,5 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

