Americké akcie v pátek zdražily, celý týden ale pro hlavní indexy skončil nejednotně

Americké akcie zahájily páteční seanci mírně v plusu a v kladném teritoriu se držely celý den. Dařilo se zejména akciím technologických podniků. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zpevnily i za celý týden, Dow ale naopak od pondělí do pátku mírně klesl. Pozornost investorů se nyní soustředí na další vývoj úrokových sazeb americké centrální banky.
Dow v pátek zpevnil o 0,38 % na 17 500,94 bodu, S&P 500 posílil o 0,6 % na 2 052,32 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,21 % na 4 769,56 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,92 % na 15,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,838 %.
V plusu skončilo v závěru týdne všech deset hlavních sektorů, nejvíce zpevnily technologické odvětví a sektor zdravotní péče, nejslabší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů, které přidaly jen dvě, respektive čtyři setiny procenta.
Technologický sektor těžil především z příznivého výhledu výrobce čipů Applied Materials (+13,81 %). Dolů naopak zamířily akcie výrobce zemědělské a stavební techniky Deere & Co. (-5,48 %), které srážela zpráva o poklesu čtvrtletních tržeb firmy. Kvůli neuspokojivým čtvrtletním tržbám se dostaly pod tlak také akcie potravinářské firmy Campbell Soup (-6,38 %).
Za celý týden Dow klesl o 0,2 %, S&P 500 připsal 0,28 % a Nasdaq Composite posílil o 1,1 %.
Nejen americké investory ve středu zaskočil jestřábí zápis z dubnového zasedání měnového výboru Fedu, který naznačil, že by centrální banka USA již v červnu mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Podle analytika Jima Paulsena ze společnosti Wells Capital Management by nicméně akciový trh měl obsah zápisu přijmout jako známku zlepšující se ekonomické situace. "Ekonomika je v natolik dobrém stavu, že si Fed myslí, že by mohl sazby zvýšit," říká Paulsen.
Akcie automobilky Tesla Motors (+2,36 %) v pátek posílily přesto, že společnost oznámila, že čtvrtečním prodejem nových akcií získala jen 1,46 miliardy dolarů, tedy méně, než očekávala. Za jednu akcii firma dostala o 11 % méně než při posledním prodeji cenných papírů loni v srpnu. Tesla použije získané peníze k financování masové výroby nového vozu Model 3. Tesla ve středu sdělila, že chce prodejem nových akcií získat až 1,7 miliardy dolarů. Manažeři úpisu ocenili cenu jedné akcie Tesly na 215 dolarů ve srovnání s 242 dolary z poslední takové akce loni v srpnu a maximem 287 USD z loňského července. Akcie Tesly na veřejném trhu letos oslabily o více než deset procent.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie chemického obra DuPont (+2,08 %), vydavatele platebních karet American Express (+1,88 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+1,75 %). V červených číslech skončilo devět titulů, nejvíce klesly cenné papíry řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-2,18 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,98 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,83 %).
Akcie internetové společnosti Yahoo! (-1,4 %) odepsaly zhruba procento a půl poté, co list The Wall Street Journal informoval, že nabídky na převzetí firmy se pohybují jenom kolem dvou až tří miliard dolarů. Výkonná ředitelka podniku Marissa Mayerová dosud prohlašovala, že očekává nabídky ve výši čtyř až osmi miliard dolarů.
Cenné papíry provozovatele plynovodů a ropovodů Kinder Morgan (+2,84 %) zpevnily téměř o tři procenta poté, co se společnosti podařilo překonat regulatorní překážky v záležitosti navrhovaného rozšíření ropovodu v Kanadě.
Dolar v pátek dále posílil k jenu, ale klesl k euru
Na devizovém trhu se v pátek americký dolar díky vyhlídkám na blížící se růst úrokových sazeb v USA vyšplhal na třítýdenní maximum vůči japonskému jenu. Vůči euru ale mírně klesl, protože investoři vybírali zisky po jeho předchozím růstu.
Dolar vůči jenu vystoupil až na 110,58 JPY, nejvýše od 28. dubna. Jednotná evropská měna vůči dolaru stoupla o zhruba 0,1 % na 1,1215 USD. Ve čtvrtek se přitom propadla až na sedmitýdenní minimum 1,1178 USD.
Světové ceny ropy týden zakončily nejednotně, severomořská ropa Brent zhruba o 0,2 % zdražila, zatímco severoamerická lehká ropa WTI naopak o 0,1 % zlevnila. Silnější kurz dolaru motivuje investory k vybírání zisků po nedávném vzestupu cen suroviny na letošní maxima.
Cenám ropy v posledních dnech pomáhaly k růstu výpadky dodávek z ropných států, jako jsou Kanada, Libye či Nigérie. Ekonom společnosti ABN AMRO Hans van Cleef ale uvedl, že přestože dodávky byly narušeny, nabídka ropy na trzích je stále nadměrná a zásoby velké.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pátek uvedl, že členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém příštím setkání 2. června pravděpodobně neučiní žádné rozhodnutí o společném postupu, které by mohlo podpořit ceny suroviny.
Zlato v pátek zlevnilo o 0,1 % na 1 253,30 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak stoupla o 0,24 % na 16,53 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors získal čtvrtečním prodejem nových akcií 1,46 miliardy dolarů, tedy méně, než očekával. Za jednu akcii firma dostala o 11 % méně než při posledním prodeji akcií loni v srpnu, uvedla agentura Reuters. Tesla použije peníze k financování masové výroby nového vozu Model 3.
- Nabídky na převzetí internetové firmy Yahoo! se podle listu The Wall Street Journal pohybují kolem dvou až tří miliard dolarů, zatímco výkonná ředitelka společnosti Marissa Mayerová dosud prohlašovala, že očekává nabídky ve výši čtyř až osmi miliard dolarů. Mezi uchazeči jsou Verizon Communications, Dan Gilbert (zakladatel Quicken Loans, jenž má podporu Warrena Buffetta), private equity firma TPG či konsorcium, jehož členy jsou Bain Capital a někdejší výkonný ředitel Yahoo! Ross Levinsohn.
- Provozovatel sociální sítě Twitter zakáže přeceňování akcií, jimiž odměňuje své zaměstnance, bez souhlasu akcionářů. Twitter tím chce upokojit akcionáře před valnou hromadou, která se bude konat 25. května.
- Prodejce oblečení Gap zavře 75 značkových obchodů Old Navy a Banana Republic, mimo jiné všech 53 obchodů Old Navy v Japonsku. Firma také vydala opatrný výhled pro celý rok 2016. Ratingová agentura Standard & Poor's jí mezitím snížila hodnocení do pásma "junk".
- Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech se v uplynulém týdnu nezměnil (318), celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o dva na 404.
Výsledková sezóna
- Výsledky Foot Locker v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,39 USD (v souladu s odhady), tržby 1,99 miliardy USD.
- Výsledky Southern Copper v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (v souladu s odhady), tržby 1,25 miliardy USD (odhad: 1,24 miliardy USD).
- Výsledky Campbell Soup v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 1,87 miliardy USD.
- Výsledky Deere & Co. v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,56 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 7,88 miliardy USD.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- David Tepper, jeden z nejlépe vydělávajících hedgeových manažerů posledních let, se po vzoru několika svých kolegů rozhodl prodat celý svůj podíl ve společnosti Apple. Z favorita portfoliomanažerů se tak stává černá ovce, kterou ve svém stádu nikdo nechce. Tedy téměř nikdo.
- Společnost Gannett v pondělí oznámila, že zvyšuje akviziční nabídku za Tribune na 475 milionů dolarů v hotovosti poté, co Tribune před dvěma týdny její nižší nabídku odmítla. Zvýšená nabídka činí 15 dolarů za akcii.
- Ropná a plynárenská skupina Range Resources koupí za zhruba 3,3 miliardy dolarů konkurenčního producenta zemního plynu Memorial Resource Development. Dohoda přichází v době, kdy jsou fúze v tomto sektoru spíše výjimečné a kdy stále více těžebních firem kvůli propadu cen ropy a plynu končí v úpadku.
- Společnost Pfizer koupí za 5,2 miliardy dolarů farmaceutickou firmu Anacor Pharma. Akvizice má doplnit nabídku léků firmy Pfizer na imunologická a zánětlivá onemocnění. Transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí.
- Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing, který je na svém domácím trhu hlavním konkurentem americké společnosti Uber, připravuje uvedení svých akcií na americký trh. Mělo by se to stát v roce 2018, řekl v pondělí agentuře Reuters informovaný zdroj.
- JPMorgan zvyšuje cílovou cenu akcií Facebooku na 161 ze 136 dolarů.
- Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech se v dubnu zvýšilo více, než se čekalo. Ceny meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po předchozím růstu o 0,1 %, očekával se růst o 0,3 %. Meziročně tempo vyskočilo na 1,1 %, jak se očekávalo po 0,9% růstu v březnu. Jádrové ceny, očištěné o volatilní ceny potravin a energií, meziměsíčně vzrostly o 0,2 % v souladu s odhady po předchozím růstu o 0,1 % a meziročně jádrová inflace naopak mírně zpomalila na 2,1 % z předchozích 2,2 %, rovněž v souladu s odhady.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu vzrostla o 0,7 % při očekávání 0,3% růstu. Březnový pokles o 0,6 % však byl revidován níže, a to na 0,9% propad. Za růstem stojí především výroba strojů a aut, v dubnu ožila také síťová odvětví poté, co je nečekaně teplý březen srazil dolů. Naproti tomu produkce těžařského sektoru v dubnu klesla o 2,3 %.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně vzrostla o 6,6 % na celoročně přepočítané tempo 1,172 milionu jednotek. Očekával se mírnější růst o 3,3 % na 1,125 milionu jednotek po předchozím revidovaném propadu o 9,4 % na 1,099 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně vzrostl o 3,6 % na 1,116 milionu, očekával se růst o 5,5 % na 1,135 milionu po březnovém revidovaném propadu o 7,3 % na 1,077 milionu.
- Uživatelé sociální sítě Twitter získají již brzy větší flexibilitu při psaní zpráv, takzvaných tweetů. Firma plánuje přestat započítávat fotografie a odkazy na internetové stránky do limitu počtu znaků u jednoho vzkazu, který dosud činí 140 znaků. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj.
- FBR & Co. zvyšuje doporučení na akcie Halliburton na "outperform" z "market perform" a upravuje cílovou cenu na 49 ze 44 dolarů.
- CLSA začíná pokrývat akcie společnosti Intel s doporučením "underperform".
- Bankéřka amerického finančního domu Bank of America zažalovala svého zaměstnavatele za to, že jí a dalším ženám platil méně než mužským protějškům. Banka se jí podle žaloby také mstila za to, když si stěžovala na praktiky spolupracovníků, které byly podle ní protiprávní. Megan Messinaová po bance kvůli nižšímu ohodnocení požaduje nejméně šest milionů dolarů a další kompenzace za duševní újmu a ponížení.
- Americká centrální banka je připravená na svém červnovém zasedání opět zvýšit úrokové sazby. Podmínkou je ale další zlepšování ekonomických dat, která budou vycházet. Vyplývá to ze zápisu z dubnového zasedání měnového výboru Fedu, který byl zveřejněn ve středu večer. Fed zejména vyžaduje, aby data ukázala na silnější růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí.
- Americkou burzu NYSE ve středu zasáhly technické problémy. Kvůli "kritické chybě" bylo odpoledne dvakrát pozastaveno obchodování se 199 tituly na tomto trhu.
- Americká technologická společnost Google se rozhodla spustit svou platební službu Android Pay v Británii. Je to poprvé, kdy služba expanduje mimo Spojené státy. Konkurenční platební služba Apple Pay začala v Británii fungovat před necelým rokem.
- Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) začala vyšetřovat, zda německý automobilový koncern Volkswagen a jeho dceřiné společnosti neporušily patenty související s hybridními vozidly, které vlastní americká společnost Paice. Informovaly o tom ve středu zahraniční agentury. Paice usiluje o nařízení, které by zablokovalo dovoz a prodej hybridních aut značek Volkswagen, Audi a Porsche na americkém trhu. Firma tvrdí, že tyto značky bez povolení využívají její hybridní technologie.
- Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles svolá do servisů více než půl milionu sportovně-užitkových vozů Jeep Wrangler. Firma ve středu oznámila, že se u těchto aut mohou projevit problémy s airbagem. Ve svolávaných vozech podle automobilky může za určitých okolností selhat při nehodě řidičův airbag. Svolávání se týká především Spojených států, kde zahrnuje téměř 400 000 vozů. Mimo Severní Ameriku jde o téměř 63 000 vozů, uvedla agentura Reuters.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 14. května klesl na 278 tisíc z 294 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se pokles na 275 tisíc. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 7. května na 2,152 milionu z 2,165 milionu (revidováno z 2,161 milionu).
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila svůj odhad růstu americké ekonomiky pro letošní rok na 2 % z předcházejících 2,3 %. Prohlášení, jež Moody's zaslala agentuře Bloomberg, také uvádí, že zpomalování růstu čínské ekonomiky by mohlo mít na finanční trhy "vážné" dopady. Kromě toho se Moody's domnívá, že americký Fed nezvedne letos úrokové sazby více než dvakrát.
- Index aktivity chicagského Fedu v dubnu vzrostl na 0,1 bodu (odhad: -0,2 bodu, březen: -0,55 bodu).
- Index aktivity filadelfského Fedu v květnu klesl na -1,8 bodu (odhad: +3,5 bodu, duben: -1,6 bodu).
- Německá farmaceutická a chemická společnost Bayer oslovila s nabídkou na převzetí americkou firmu Monsanto, největšího světového producenta osiv. Tržní kapitalizace Monsanta v současnosti činí 42 miliard USD. Vysoké zásoby a nízké ceny komodit urychlují konsolidaci v agrochemickém sektoru. Případná dohoda mezi Bayerem a Monsantem by byla zřejmě větší akvizicí než únorová dohoda o koupi švýcarské agrochemické firmy Syngenta čínskou ChemChina za 43 miliard USD.
- Francouzská společnost Technip a americká FMC Technologies, dva přední poskytovatelé služeb pro těžaře ropy, se dohodly na fúzi formou výměny akcií. Transakcí v hodnotě 13 miliard USD vznikne skupina s ročními tržbami 20 miliard USD.
- Společnost Google z holdingové skupiny Alphabet se odvolala proti nařízení francouzského úřadu, aby odstranila ze všech svých webů sporné odkazy na údaje týkající se jednotlivců. Pokračuje tak boj o dosah unijního zákona, který dává lidem v unii "právo být zapomenut" v internetovém prostředí.
- Americká společnost Uber Technologies ve čtvrtek představila své první vozidlo schopné jízdy bez řidiče. Prototyp hodlá testovat v okolí Pittsburghu na severovýchodě USA, uvedl provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Home Depot v 1Q: Zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,35 USD), tržby: 22,8 miliardy USD (odhad: 22,39 miliardy USD). Akcie v úterý -2,5 %.
- Výsledky Lowe's v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,85 USD), tržby 15,2 miliardy USD (odhad: 14,87 miliardy USD).
- Výsledky Staples v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 5,1 miliardy USD (odhad: 5,08 miliardy USD).
- Výsledky Target v 1Q: Zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,20 USD), tržby 16,2 miliardy USD (odhad: 16,32 miliardy USD).
- Výsledky salesforce.com v 1QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,23 USD), tržby 1,92 miliardy USD (odhad: 1,89 miliardy USD). Firma zvýšila výhled tržeb za celý finanční rok 2017 na 8,16 až 8,2 miliardy USD.
- Výsledky Cisco Systems v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 12 miliard USD (odhad: 11,97 miliardy USD).
- Výsledky Dick’s Sporting Goods v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,50 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,66 miliardy USD (odhad: 1,56 miliardy USD).
- Zisk americké společnosti Wal-Mart, která je největším maloobchodním prodejcem světa, v prvním fiskálním čtvrtletí klesl o 7,8 % na 3,08 miliardy USD. Překonal však očekávání analytiků. Díky vyšším prodejům v USA navíc řetězci nečekaně vzrostly tržby.
- Výsledky Autodesk v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,10 USD (odhad firmy: upravená ztráta 0,12-0,17 USD), tržby 511,9 milionu USD (meziročně: -21 %, bez vlivu změn měnových kurzů -17 %).
- Výsledky Applied Materials v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,34 USD (odhad: 0,32 USD), tržby 2,45 miliardy USD (odhad: 2,43 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
