US MARKETOtevírá za: 0 h 21 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americké akcie v pondělí posilovaly nejvíce za poslední dva měsíce díky zprávám o akvizicích

Americké akcie v úvodu týdne posilovaly nejvíce za několik uplynulých týdnů a směřují k dalšímu úspěšnému kvartálu díky zprávám o akvizicích a optimismu ze stimulační politiky světových centrálních bank.

Dow připsal 1,49 % a zakončil těsně pod 18 tisíci bodů. Všechny akcie v indexu Dow posilovaly kromě Microsoftu a Intelu. Cenné papíry Microsoftu zakončily jen lehce pod nulou, zato Intel ztratil přes 1,5 %. Nejvíce se naopak dařilo akciím společností Boeing, JPMorgan Chase a Chevron. Index S&P 500 připsal 1,22 % na 2 086 bodů a pravděpodobně prodlouží nejdelší řadu kvartálních zisků od roku 1998. Technologický Nasdaq zpevnil o 1,15 % na 4 947 bodů.

"Trhy ovlivňovala víkendová slova šéfa čínské centrální banky, která investoři pochopili jako možný náznak další podpory ekonomiky. Pondělní makrodata byla smíšená a zdá se, že lidé nechávají svoji hotovost pracovat v domnění, že hospodářské výsledky firem budou lepší, než se nyní předpokládá," říká Larry Peruzzi z Cabrera Capital Markets. "Nejvýznamnější událostí na trzích tudíž asi je to, že se neobjevilo nic výrazně negativního."

Analytici očekávají, že zisky firem v indexu S&P 500 v prvním čtvrtletí poprvé od roku 2009 klesnou. Podle odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg by se měly snížit o 5,8 %.

Společnosti se v pondělí předháněly v oznamování akvizic. Největší americká zdravotní pojišťovna UnitedHealth Group se dohodla na převzetí firmy Catamaran, která spravuje lékové plány pro plátce zdravotní péče, za 12,8 miliardy dolarů. Akcie UnitedHealth zpevnily o více než 2 % a Catamaran zažila více než 20% rally.

Akvizici oznámila také Horizon Pharma, která kupuje společnost Hyperion Therapeutics za 1,1 miliardy USD. Horizon Pharma připsala v reakci na zprávu přes 18 % a Hyperion Therapeutics přes 7 %.

O třetí akviziční zprávu se postarala izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries, která hodlá koupit americkou firmu Auspex Pharmaceuticals za zhruba 3,2 miliardy dolarů. Akcie Teva Pharmaceutical posílily o 2 %, cenné papíry společnosti Auspex vystřelily nahoru o více než 40 %.

Kromě farmaceutických firem se dařilo také ropnému sektoru a bankám. ExxonMobil a JPMorgan Chase připsaly přes dvě procenta.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Ceny ropy kvůli jednání o jaderném programu Íránu klesají

Ceny ropy zahájily týden poklesem. Důvodem je očekávání investorů, že se Íránu a šesti mocnostem podaří uzavřít rámcovou dohodu o íránském jaderném programu, čehož výsledkem bude zvýšení vývozu ropy ze země.

Ve Švýcarsku finišují rozhovory mezi Íránem a šesti mocnostmi o íránském jaderném programu. V úterý vyprší termín pro rámcovou dohodu. O jejích detailech se má pak jednat do 30. června. Smyslem je vyloučit možnost, že Írán bude v rámci svého jaderného programu pracovat na atomové bombě. Výměnou budou zrušeny protiíránské sankce. Podle zdrojů jednání pokročila a mnoho investorů věří, že dohoda bude dokončena.

Ropný trh je nyní dostatečně zásoben. Poslední statistika ukázala, že globální produkce překonává poptávku o zhruba 1,5 milionu barelů denně. Příliv další ropy na trh by proto podle analytiků mohl znamenat další pokles ceny. Analytik ze Société Générale Michael Wittner se domnívá, že dosažení rámcové dohody o jaderném programu Íránu by mohlo způsobit okamžitý pokles ceny ropy až o pět dolarů na barel, napsala agentura Reuters.

Euro kvůli vývoji kolem řeckého dluhu klesá vůči dolaru

Evropská měna v pondělí oslabovala vůči dolaru kvůli obavám, zda se Řecku podaří zajistit si další finanční pomoc, než mu dojde hotovost, což má být zhruba za tři týdny. Dolaru pomáhá k růstu rovněž očekávání, že americká centrální banka ještě letos zvýší úrokové sazby.

Atény jsou velmi optimistické ve výhledu dalšího vývoje jednání s věřiteli o uvolnění dalších peněz z balíku pomoci v celkovém objemu 240 miliard eur. Německo však zopakovalo, že chce podrobnější seznam reforem.

Obavy z výsledku jednání částečně zmírnila příznivá statistika. Důvěra v ekonomiku eurozóny stoupla nejvýše od července 2011 a inflace v Německu v březnu stoupla na 0,3 %, což posiluje naději, že eurozóně se podaří odvrátit hrozbu deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen.

Euro rovněž zůstává pod tlakem kvůli rozdílené politice Fedu a Evropské centrální banky. Analytici se domnívají, že by se kurz eura mohl kvůli tomu ještě v letošním roce dostat na paritu s dolarem, tedy že by kurz byl jedna ku jedné.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika