Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu uzavřely nejednotně, index S&P 500 se udržel nad 2 000 bodů

Americké akcie se v úvodu úterní obchodní seance pohybovaly kolem nuly. Trh absorboval příznivé zprávy z ekonomiky, po silném srpnovém růstu, který dostal hlavní akciové indexy na nová maxima, se ale investorům do nových nákupů příliš nechtělo. Ani druhá polovina obchodování mnoho změn nepřinesla a indexy uzavřely nejednotně. V pondělí zůstaly americké burzy kvůli oslavám Dne práce zavřené.

Dow oslabil o 0,18 % na 17 067,56 bodu a širší S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,05 % na 2 002,28 bodu. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,39 % na 4 598,19 bodu. Nejvíce zlevnily akcie z odvětví služeb, energetické tituly a cenné papíry ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak průmyslovému odvětví, telekomunikačnímu sektoru a finančním titulům.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v srpnu vzrostl na nejvyšší úroveň od dubna 2010. Dosáhl 57,9 bodu, předběžná data počítala s ještě o něco lepším výsledkem (58 bodů) po červencových 55,8 bodu.
  • Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v srpnu dále výrazně vzrostla a dosáhla maxima za takřka tři a půl roku. V pásmu vzestupu se její ukazatel nachází už 15. měsíc za sebou. Uvedla to v úterý organizace ISM, která zkoumá ekonomickou aktivitu pomocí anket u nákupních manažerů amerických firem.
  • Americké výdaje ve stavebnictví v červenci prudce oživily z červnového poklesu a vzrostly o 1,9 %, nejrychleji za více než dva roky. V meziročním srovnání byly výdaje vyšší o 8,2 % a jejich celoročně přepočtená hodnota se dostala na maximum od konce roku 2008.
  • Společnost Dollar General zvýšila svou akviziční nabídku za Family Dollar na 80 dolarů za akcii v hotovosti z původní nabídky 78,50 dolaru za akcii, kterou Family Dollar 21. srpna odmítla. Family Dollar první nabídku Dollar General v objemu devět miliard dolarů z poloviny srpna odmítla a podpořila místo toho nižší návrh od společnosti Dollar Tree. Ta koncem července nabídla převzetí za 8,5 miliardy dolarů a podle Family Dollar má její nabídka větší šanci na schválení u regulačních úřadů.
  • Největší ruská ropná společnost Rosněfť a její americký partner ExxonMobil zahájily průzkumné práce v Moři Laptěvů severně od Sibiře. Oznámila to v úterý agentura AFP. Rosněfť se spolu s několika dalšími ruskými podniky stala na konci července terčem sankcí, které Západ uvalil na Rusko kvůli ukrajinské krizi.
  • Stifel Nicolaus zvyšuje doporučení na akcie společnosti Tesla Motors na "kupovat" z "držet", cílová cena 400 dolarů.
  • Firma Halliburton se dohodla na urovnání většiny žalob souvisejících s její úlohou při nehodě ropné plošiny provozované britskou firmou BP v Mexickém zálivu v roce 2010, která způsobila rozsáhlý únik ropy do moře. Celkem by měla zaplatit 1,1 miliardy USD, uvedla v úterý agentura Reuters.
  • Hackeři mohli ukrást data z neupřesněného množství kreditních karet zákazníků Home Depot.
  • Uniklé fotografie a videa celebrit z iCloudu od Applu jsou podle firmy výsledkem prolomení uživatelských jmen a hesel, ne systémové chyby. Celá událost zaměstnává nejen bulvární média, protože právě cloudové služby jsou podle odborníků budoucností firemní i soukromé správy dat. Nedůvěra v ně může celý byznys významně poškodit.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-2,02 %), energetické společnosti Chevron (-1,48 %) a výrobce letadel Boeing (-1,04 %). Posílily naopak cenné papíry provozovatele platebních karet Visa (+1,04 %), zábavní společnosti Walt Disney (+1,02 %) nebo technologické firmy United Technologies (+0,98 %).

Akcie automobilky Tesla Motors (+5,32 %) posílily o více než pět procent poté, co na ně analytik James Albertine ze společnosti Stifel Nicolaus zvýšil investiční doporučení na "kupovat" z "držet" a 12měsíční cílovou cenu posunul na 400 dolarů. Podle vyjádření agentury FactSet je aktuální cílová cena společnosti Stifel Nicolaus nejvyšší ze 16 sledovaných investičních doporučení na akcie Tesly.

Dařilo se také cenným papírům mikroblogovací sociální sítě Twitter (+2,55 %), které poprvé od března otevřely nad 50 dolary za kus. Za poslední tři měsíce zdražily akcie Twitteru již o 60 %, od začátku letošního roku přesto stále ztrácejí kolem 20 %.

O více než jedenáct procent vzrostla cena akcií provozovatele výletních plaveb Norwegian Cruise Line Holdings (+11,05 %), který od investiční skupiny Apollo Global Management koupí za více než tři miliardy dolarů provozovatele luxusních plaveb Prestige Cruises International. Norwegian Cruise je třetím největším provozovatelem plaveb na světě a převzetím Prestige Cruises International rozšíří svoji nabídku v luxusním segmentu.

Dále posílily například akcie slevového portálu Groupon (+3,82 %), na které analytici ze společnosti RBC zvýšili investiční doporučení na "sector perform" z "underperform". Společnost uvedla, že za zvýšením investičního doporučení stojí mimo jiné zlepšení hospodaření firmy.

V zelených číslech uzavřely také akcie maloobchodníků Dollar General (+0,58 %) a Family Dollar (+0,49 %). Společnost Dollar General v úterý zvýšila svoji nabídku na převzetí Family Dollar o 1,5 dolaru na 80 dolarů za akcii, což představuje celkovou částku 9,1 miliardy USD. Firma Family Dollar první nabídku Dollar General v objemu 9 miliard dolarů z poloviny srpna odmítla a podpořila místo toho nižší návrh od společnosti Dollar Tree (+1,56 %). Ta koncem července zveřejnila nabídku na převzetí Family Dollar za 8,5 miliardy dolarů.

Nevydařenou obchodní seancí si naopak prošly cenné papíry řetězce obchodů s nábytkem a domácími spotřebiči Conn's (-30,85 %), jejichž cena klesla téměř o třetinu poté, co čtvrtletní hospodářské výsledky společnosti výrazně zaostaly za odhady trhu. Firma uvedla, že v uplynulém kvartálu vydělala 17,7 milionu dolarů neboli 0,48 USD na akcii při tržbách 353 milionů dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,50 USD na akcii. Analytici očekávali, že Conn's vykáže upravený zisk na akcii 0,75 USD při tržbách 353,9 milionu dolarů.

Dolar k euru před blížícím se zasedáním ECB stagnoval

Dolar v úterý stagnoval k euru a posílil k jenu. Investoři na devizových trzích sázejí na to, že Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání naznačí či podnikne další kroky na podporu rozkolísané ekonomiky eurozóny. Obchodníci se zaměří hlavně na to, zda prezident banky Mario Draghi naznačí pohyb směrem ke kvantitativnímu uvolňování, které by znamenalo, že ECB do ekonomiky napumpuje více peněz s cílem podpořit další půjčování a výdaje. Takový pohyb by podle očekávání způsobil oslabení eura, které za poslední tři měsíce kleslo vůči dolaru již o 3,4 % a k jenu o 1,1 %.

Kurz eurodolaru se v úterý během dne pohyboval v úzkém pásmu 1,311 až 1,314.

K japonskému jenu dolar posílil z 104,35 USD/JPY na 105,10 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu a cena severomořské ropy Brent sestoupila na 15měsíční minimum k blízkosti hranice 100 dolarů za barel. Surovinu srážejí obavy z útlumu poptávky v Číně a Evropě, silný kurz dolaru a přetlak nabídky na klíčových trzích v situaci, kdy slábne strach z výpadků dodávek z Iráku, Libye a Ruska.

Cena severomořského Brentu se během dne propadla až na 100,67 USD za barel, minimum od konce loňského května. Krátce po desáté hodině se Brent obchodoval za 101,20 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI během dne zlevnila až na 92,77 USD za barel a krátce po uzavření amerických burz se obchodovala za 93,19 USD za barel.

Trh s ropou je nadále pod vlivem údajů o oslabení průmyslové aktivity v Číně a eurozóně. Příznivé zprávy z americké ekonomiky naopak dále podporují dolar. Silná americká měna přitom většinou oslabuje ceny dolarových komodit, protože investorům zdražuje nákupy. Vyhlídky oslabování poptávky po ropě kontrastují s vysokou nabídkou. To zvyšuje přetlak na trzích Evropy a Asie a ropné zásobníky se plní zrychleným tempem.

Investoři se rovněž obávají eskalace konfliktu na Ukrajině, která by mohla vést k novému kolu sankcí a protisankcí mezi Západem a Ruskem. To by mohlo dále podkopat zejména už tak slabé evropské ekonomiky.

Cena zlata se v úterý propadla o více než 21 dolarů na 1 265,06 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat