Americké akcie v úterý zpevnily a index Nasdaq Composite se opět dostal na nové maximum

Akcie ve Spojených státech zakončily úterní seanci v zelených číslech, a smazaly tak část pondělních ztrát. Dařilo se technologickým titulům, jejichž růst dostal index Nasdaq Composite na nový rekord. Měsíční zisky hlavních indexů jsou nejvyšší od února.

Index Dow stoupl o 0,12 % na 23 377,24 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,09 % na 2 575,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,43 % na nové zavírací maximum 6 727,67 bodu (historické maximum benchmark posunul až na 6 737,75 bodu). Index volatility VIX se snížil o 3,05 % na 10,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 2,379 %.

V plusu skončila většina hlavních sektorů, dařilo se především sektoru necyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a realitnímu sektoru. Pod nulou skončily finanční sektor, průmyslové odvětví a sektor zdravotní péče.

Všechny tři indexy táhly vzhůru zejména akcie Applu (+1,39 %), kterým se dařilo díky příznivým recenzím jeho nového telefonu iPhone X.

Dařilo se i akciím dodavatele čipů Intel (+2,52 %) a výrobce průmyslové automatizace Rockwell Automation (+7,39 %). Vzhůru zamířily také akcie výrobce cukrovinek Mondelēz International (+5,42 %), který jako řada dalších společností ohlásil nad očekávání dobré čtvrtletní tržby a zisk. Ztrácely naopak akcie dodavatele čipů QUALCOMM (-6,68 %), který vede právní spory s Applem.

Opět klesly akcie průmyslové konglomerátu General Electric (-1,22 %). Titul za sebou má po sérii sedmi poklesů v řadě nejhorší měsíc od finanční krize a nachází se na 5letém minimu. Investoři jsou nervózní kvůli slabým čtvrtletním výsledkům podniku, změnám v jeho vysokém managementu a nejisté dividendové politice.

Výrazný propad zaznamenaly akcie oděvní společnosti Under Armour (-23,71 %), která investory v rámci reportování hospodářských výsledků vyděsila zhoršením svého výhledu. Akciím nepřidaly ani doprovodné komentáře, v jejichž rámci management podniku přiznal, že situace na severoamerickém trhu bude náročná i v příštím roce. Negativem jsou  i klesající hrubá marže a výrazná kumulace zásob, které budou muset do oběhu s velkou pravděpodobností zamířit přes slevové akce, čímž tlak na marže jen zesílí.

V závěru obchodování hlavní indexy část zisků odevzdaly v reakci na útok nákladním autem na Manhattanu, při kterém zemřelo nejméně osm lidí. Svědci uvádějí, že automobil vjel v plné rychlosti do jízdního pruhu pro cyklisty. Řidič byl policií postřelen a zadržel, podle amerických médií vše nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok.

Od začátku měsíce Dow zpevnil o 4,33 %, S&P 500 přidal 2,2 % a Nasdaq Composite posílil o 3,56 %. Od začátku roku Dow roste o 18,3 %, S&P 500 přidává 13,8 % a Nasdaq Composite posiluje o 25 %.

Dolar nepatrně posílil, ropa zdražila

Americký dolar v úterý posiloval, k růstu mu pomáhaly zejména příznivé statistické údaje z USA. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.30 SEČ vykazoval růst o 0,1 % na 94,57 bodu. Euro vůči dolaru večer oslabovalo o 0,1 % na 1,165 USD.

Důvěra amerických spotřebitelů je nejvyšší za téměř 17 let, příznivě se vyvíjejí ceny domů a regionální index nákupních manažerů pro oblast Chicaga překonal očekávání. Všechny tyto údaje ukazují, že americká ekonomika pokračuje v expanzi.

Investoři navíc nemají chuť dělat zásadnější úpravy pozic před zasedáním měnových výborů britské a americké centrální banky a před zveřejněním dalších důležitých makrodat. Očekává se také, že prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámí jméno nového šéfa americké centrální banky. Spekuluje se, že Janet Yellenovou by v čele Fedu mohl vystřídat člen Rady guvernérů centrální banky Jerome Powell podporující stejně jako Janet Yellenová postupné zvyšování úrokových sazeb.

Japonská centrální banka v úterý podle očekávání svou měnovou politiku nezměnila. Pouze mírně snížila odhad inflace na letošní fiskální rok.

Ropa v úterý na světových trzích mírně zdražovala, ceny se pohybovaly v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci očekávají, že kartel OPEC prodlouží dohodu o snížení těžby suroviny. Negativně naopak na vývoj cen působí zprávy o zvýšení dodávek z Iráku a očekávaném zvýšení exportu ze Spojených států.

Těžba ropy v USA od poloviny loňského roku stoupla o téměř 13 % na 9,5 milionu barelů denně. Negativně působí i to, že Bagdád se rozhodl zvýšit vývoz suroviny ze svého jižního území o 220 000 na 3,45 milionu barelů denně. Bagdád se tak snaží vykompenzovat pokles exportu ze severních oblastí, odkud byly nedávno vytlačeny kurdské milice.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americká farmaceutická společnost Pfizer v třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 2,84 miliardy USD. Před rokem činil srovnatelný čistý zisk 1,36 miliardy USD. Výsledek překonal očekávání, pomohla vysoká poptávka po novějších lécích, nižší jednorázové náklady a nižší výdaje na výrobu a na administrativu.
  • Výsledky Aetna v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,45 USD (odhad: 2,06 USD), tržby 15 miliard USD (odhad: 15,11 miliardy USD).
  • Výsledky Eaton v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,14 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 5,21 miliardy USD (odhad: 5,12 miliardy USD).
  • Výsledky Under Armour v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,20 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,49 miliardy USD).
  • Výsledky Archer-Daniels-Midland v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 14,82 miliardy USD (odhad: 15,63 miliardy USD).
  • Výsledky Mastercard v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 3,4 miliardy USD (odhad: 3,28 miliardy USD).
  • Výsledky Electronic Arts v 3Q: Ztráta na akcii 0,07 USD (odhad: -0,14 USD), tržby 959 milionů USD (odhad: 1,18 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -3,5 %.
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat