Americké akcie ve čtvrtek dále rostly, dařilo se opět hlavně technologiím

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek pátou seanci za sebou posílily, dařilo se Applu a dalším technologickým titulům. Investoři ignorují nedávné obavy z inflace, které na začátku měsíce vyvolaly na trzích masivní výprodeje.
Index Dow vzrostl o 1,23 % na 25 200,37 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,21 % na 2 731,20 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,58 % na 7 256,43 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,67 % na 19,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 2,906 %.
V plusu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou energetického odvětví, nejlepší výkon podaly technologie a sektor veřejných služeb.
Akcie Applu (+3,36 %) posílily díky zprávě, že investiční konglomerát Berkshire Hathaway Warrena Buffetta učinil z výrobce telefonů iPhone svoji přední investici. Silné výsledky hospodaření a optimistický výhled pomohly k vysokému růstu akciím firmy Cisco Systems (+4,73 %).
Zpráva ministerstva práce ukázala, že výrobní ceny v USA rostly v lednu v souladu s očekáváním. To zřejmě uklidnilo obavy z toho, že inflace ožívá rychleji, než se dosud čekalo. Investoři se místo inflace zaměřili na silné výsledky hospodaření firem a očekávání, že zisky podniků dále porostou díky novému zákonu o snížení daní.
"Ekonomické prostředí je stále velmi silné," uvedla analytička CFRA Research Lindsey Bellová. "A myslím, že spotřebitelé utratí více, když uvidí více peněz na svých výplatních páskách. Uvidíte, že se to odrazí v ekonomice," dodala.
Dolar oslabil, ceny ropy klesly
Americký dolar ve čtvrtek oslabil a k japonskému jenu se dostal nejníže za 15 měsíců, přestože výnosy 10letých státních dluhopisů stouply nejvýše za čtyři roky. Propad podle analytiků způsobil obecně negativní pohled na dolar. Část z nich se domnívá, že k tomu přispěly také obavy z deficitu rozpočtu a běžného účtu USA.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl 0,5 % na 88,58 bodu a euro k dolaru posílilo o 0,4 % na 1,2505 USD.
Ceny ropy ve čtvrtek klesaly, jedním z hlavních důvodů byla středeční zpráva o rekordní těžbě suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že těžba ropy v USA se minulý týden vyšplhala na rekordních 10,27 milionu barelů denně. Spojené státy tak v produkci ropy předstihly Saúdskou Arábii a přibližují se Rusku.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americká Komise pro mezinárodní obchod neuvalí vysoká dovozní cla na na letadla CSeries kanadského výrobce Bombardier. Zjistila totiž, že americký konkurent Boeing, který si na dovoz stěžoval, neutrpěl žádné ztráty na prodejích ani na příjmech.
- Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta investovala do izraelské farmaceutické firmy Teva Pharmaceutical Industries. Nakoupila rovněž další akcie amerického technologického gigantu Apple. Vyplývá to ze zprávy podniku pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
Výsledková sezóna
- Výsledky Shopify v 4Q2017: Ztráta na akcii 0,03 USD (4Q2016: -0,10 USD), tržby 222,8 milionu USD (odhad: 209,7 milionu USD).
- Výsledky Avon Products v 4Q2017: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 1,57 miliardy USD (odhad: 1,6 miliardy USD).
- Výsledky CBS v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 3,92 miliardy USD (odhad: 3,71 miliardy USD).
- Výsledky Shake Shack v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,10 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 96,1 milionu USD (4Q2016: 73,3 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

