Americké akcie ve čtvrtek díky naději na odložení cel na mexické zboží vzrostly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zažily rozkolísanou seanci. Nakonec však posílily v reakci na zprávu agentury Bloomberg, že Spojené státy zvažují odložení cel na mexické zboží.
Index Dow stoupl o 0,71 % na 25 720,66 bodu, širší benchmark S&P 500 zpevnil o 0,61 % na 2 843,49 bodu a index Nasdaq Composite získal 0,53 % na 7 615,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,99 % na 15,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,12 %.
V zelených číslech uzavřely všechny hlavní sektory. Nejvíce stouplo energetické odvětví, které si připsalo 2 %. Zhruba o procento stouply sektory necyklického spotřebního zboží, základních materiálů a technologií.
Převážně naopak klesaly digitální měny. Bitcoin kolem 22.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com oslaboval o 1,8 % na 7 658,6 USD, ethereum ztrácelo 2,1 % na 240,8 USD a ripple posiloval o 2,9 % na 0,412 USD.
Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že od 10. června se na veškerý dovoz zboží z Mexika bude vztahovat pětiprocentní clo, pokud Mexiko nezastaví nárůst migrace do USA. Bloomberg s odvoláním na zdroje uvedl, že by Trump mohl termín zavedení cel odložit.
Investoři byli ve čtvrtek obezřetní, protože čekají na páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA, která by mohla naznačit, jaký bude další vývoj úrokových sazeb v USA. Analytici čekají zpomalení růstu počtu nových pracovních míst.
Americký dolar před zprávou o nezaměstnanosti oslabil. Na dolar mají také vliv obchodní spory a komentáře členů Fedu k dalšímu vývoji úrokových sazeb. Za ztrátami dolaru stálo také zasedání měnového výboru Evropské centrální banky. ECB nenaznačila, že se chystá snížit základní úrokové sazby, jen prodloužila načasování prvního zvýšení úroků od finanční krize z roku 2008. Investoři byli připraveni spíše na náznaky případného snížení úroků a na přiznání, že hospodářský růst v regionu je slabý.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.00 klesal o 0,3 procenta na 97,04 bodu. Vůči euru dolar ve stejný čas oslaboval o půl procenta na 1,1274 USD, k jenu mírně stoupal o 0,1 procenta na 108,49 JPY. Euro vůči jenu posilovalo o 0,5 procenta na 122,33 JPY.
Ceny ropy ve čtvrtek mířily vzhůru. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 posilovala o 2,9 % na 62,4 USD za barel, cena americké lehké ropy West Texas Intermediate rostla o 3,1 % na 53,2 USD.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet koupí za 2,6 miliardy dolarů analytickou firmu Looker. Google ve čtvrtek oznámil, že po ukončení akvizice se Looker připojí ke službě Google Cloud. Je to první významná akvizice nového výkonného ředitele divize Google Cloud Thomase Kuriana, informovala agentura Reuters.
- Americká automobilka Ford Motor v příštím roce uzavře jednu ze svých dvou továren na výrobu motorů v Británii. Uvedli to ve čtvrtek podle odborů zástupci firmy. Opatření se týká závodu ve velšském Bridgendu, který zaměstnává kolem 1 700 lidí, napsala agentura AP.
- Mezinárodní měnový fond varoval ve čtvrtek Spojené státy, že eskalace obchodních sporů nebo prudký pokles na finančních trzích by pro americkou ekonomiku mohly představovat značné riziko. S ohledem na příznivé podmínky na finančních trzích MMF ale zvýšil odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,6 procenta z 2,3 procenta, která předpovídal v dubnu.
- Internetový prodejce Amazon začne za několik měsíců doručovat první zásilky pomocí dronů. Služba Prime Air dodá zákazníkům domů z počátku menší potřeby do domácnosti, jako je zubní pasta nebo holicí strojek.
- Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v dubnu nečekaně snížil, dovoz totiž klesl na nejnižší úroveň za 15 měsíců. Politicky citlivý deficit v obchodu s Čínou se ale zvýšil. Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že celkový schodek v dubnu klesl o 2,1 procenta na 50,8 miliardy dolarů. Obchod by mohl podpořit ekonomiku, jejíž tempo se zpomaluje po dočasném zvýšení vývozu a hromadění zásob ze počátku letošního roku.
- Produktivita práce v americké ekonomice (mimo zemědělství) stoupla podle konečných údajů během prvního letošního čtvrtletí o 3,4 procenta; trh očekával 3,5 procenta. V druhém kvartálu čítal nárůst produktivity rovná 1,9 procenta.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, žeúřady práce zaregistrovaly v týdnu do 1. června 218 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to mírný vzestup z 215 tisíc z předcházejícího týdne. Trh očekával, že počet žádostí zůstane beze změny na 215 tisících.
- Američtí zaměstnavatelé oznámili během května úmysl propustit 58 600 zaměstnanců. Je to téměř o polovinu více než v dubnu, kdy počet zamýšlených propuštěných čítal 40 tisíc, a o 56 procent více než v květnu roku 2018. Vyplývá to ze zprávy Challenger Jobs-Cut Report.
Výsledková sezóna
- VýsledkyJ.M. Smucker ve 4QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 2,08 USD (odhad: 1,95 USD), tržby 1,902 USD (loni: 1,781 miliardy USD, odhad: 1,93 miliardy USD).
- VýsledkyCiena ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,48 USD (loni: 0,23 USD, odhad: 0,41 USD), tržby 865 milionů USD (meziročně +18,5 %, odhad: 819 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK