17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování kolem nuly, indexy Dow a S&P 500 ale prakticky ihned sestoupily do červených čísel. Ještě během první poloviny obchodování se nicméně indexy odrazily a vydaly se vzhůru. S&P 500 se nakonec vyhoupl nad nulu a Dow zůstal jenom těsně pod ní.
Dow oslabil o 0,09 % na 18 456,35 bodu, širší S&P 500 přidal 0,16 % na 2 170,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,3 % na 5 154,98 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,86 % na 12,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,501 %.
"Čím déle jde index S&P 500 poté, co přidal téměř 10 %, do strany, tím větší je pravděpodobnost, že nakonec znovu poroste," říká Frank Cappelleri, analytik ve společnosti Instinet.
V plusu skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru veřejných služeb. Nedařilo se akciím z energetického odvětví nebo titulům z telekomunikačního sektoru.
Přes procento ve čtvrtek zdražily akcie provozovatele sociální sítě Facebook (+1,35 %), který ve středu večer zveřejnil své kvartální hospodářské výsledky. Čistý zisk se společnosti ve druhém čtvrtletí téměř ztrojnásobil na 2,1 miliardy dolarů. Tržby firmě díky rostoucí reklamě stouply o téměř 60 % na 6,44 miliardy USD. Zisk na akcii bez zahrnutí mimořádných položek stoupl na 97 centů z 50 centů před rokem, a výrazně tak překonal očekávání analytiků, kteří odhadovali dosažení výsledku 82 centů. Akcie zahájily čtvrteční seanci silným růstem (ve středečním after-marketu přidávaly více než pět procent), většinu zisků ale nakonec odevzdaly a zpevnily jenom mírně.
Výrazně se propadly akcie automobilky Ford Motor (-8,16 %), která na trh kvartální hospodářská čísla poslala před začátkem čtvrtečního obchodování. Společnost oznámila, že se jí ve druhém čtvrtletí čistý zisk propadl o devět procent na necelé dvě miliardy dolarů. Čísla nezachránily ani příznivé výsledky automobilky v Evropě. Ford se ve druhém čtvrtletí potýkal se stagnací prodeje ve Spojených státech a s poklesem odbytu v Číně, napsala agentura AP. Hrubý zisk Fordu v Severní Americe klesl zhruba o pět procent na 2,7 miliardy dolarů, v Evropě se však hrubý zisk téměř ztrojnásobil na rekordních 467 milionů dolarů.
Přibližně dvě procenta odepsaly cenné papíry výrobce letadel Boeing (-2,17 %) poté, co se na trhu objevila zpráva, že by společnost mohla kvůli klesajícím zakázkám ukončit produkci legendárního letounu Boeing 747 známého jako Jumbo Jet. Boeing vyrábí letouny 747 již téměř půl století.
V růstu naopak pokračovaly akcie technologické společnosti Apple (+1,35 %), která investory již v úterý večer příjemně překvapila kvartálními hospodářskými výsledky. Apple vykázal upravený zisk na akcii 1,42 USD nad odhadem 1,39 USD. Tržby se firmě meziročně snížily z 49,61 miliardy USD na 42,36 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Bloomberg předpovídali v průměru výsledek 42,06 miliardy USD. Prodeje iPhonů se snížily z 47,53 milionu kusů v loňském třetím finančním čtvrtletí na 40,4 milionu kusů. Čekal se pokles na zhruba 40 milionů kusů.
V indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily vedle akcií Applu cenné papíry řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,21 %), pojišťovny Travelers (+1,01 %) a vydavatele platebních karet Visa (+0,84 %). Nedařilo se cenným papírům Boeingu, akciím výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,4 %) nebo akciím mobilního operátora Verizon Communications (-0,83 %).
Po konci čtvrtečního obchodování zveřejnily hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí společnosti Alphabet, Amazon.com nebo CBS.
Společnosti Alphabet (v řádném obchodování +0,56 %), která je mateřskou firmou Googlu, stouply ve druhém čtvrtletí zisk i tržby. Čistý zisk vzrostl o 24,1 % na 4,88 miliardy USD. Zisk na akcii bez mimořádných položek činil 8,42 dolaru a překonal očekávání analytiků, kteří počítali se ziskem 8,03 dolaru na akcii. Příjmy z reklamy se Googlu zvýšily o 19,5 %. V poobchodní fázi akcie Alphabetu rostly o čtyři procenta.
Japonský jen ve čtvrtek přišel o počáteční zisky a oslabil k dolaru i euru. Mohla za to zpráva agentury Reuters, že japonská centrální banka pod tlakem japonské vlády zvažuje určité kroky k rozšíření svých měnových stimulačních opatření.
V závěru obchodování jen vůči euru oslaboval o 0,2 % na 116,64 EUR/JPY. Kurz dolaru vůči jenu nakonec zůstal téměř beze změny na 105,30 USD/JPY a euro vůči dolaru zpevňovalo o 0,2 % na 1,1076 EUR/USD.
"Od japonské centrální banky se v pátek všeobecně něco očekává, kolem očekávaní ale panují velké nejasnosti," sdělil agentuře Reuters analytik banky Société Générale Alvin Tan. "Základní očekávání je, že banka zvýší nákupy některých aktiv a snad i mírně sníží úrokové sazby. Velkým rizikem ale je, že neudělá nic," dodal.
Světové ceny ropy se ve čtvrtek propadly zhruba o dvě procenta a sestoupily na nová tříměsíční minima. Americká lehká ropa WTI se přiblížila ke 41 dolarům za barel. Nejnovější údaje o růstu zásob suroviny v klíčovém americkém překladišti Cushing totiž přispěly k obavám, že firmy těží více ropy, než je trh schopen vstřebat.
Znepokojení z převisu nabídky na světovém trhu s ropou zhoršily údaje o nadbytečných barelech benzinu. Americká vládní data ve středu ukázala, že zásoby ropy se minulý týden v USA zvýšily o 1,7 milionu barelů. Zásoby benzinu na východním pobřeží USA přitom dosáhly nejvyšší úrovně za dobu, co se tato data sledují.
Zlato ve čtvrtek večer zdražovalo o necelý dolar na 1 335,60 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o jeden cent na 20,18 USD za trojskou unci.
Zdroj: MarketWatch, CNBC, ČTK