Americké akcie ve čtvrtek zdražovaly po povzbudivých makrodatech. Technologický Nasdaq zasáhl 3hodinový výpadek

Americké akcie ve čtvrtek posilovaly poté, co na trh dorazila solidní makrodata. Investory potěšily předběžné výsledky indexu nákupních manažerů, pozitivní data z trhu práce i pokračující oživení realitního trhu. Největší události čtvrteční obchodní seance však paradoxně bylo přerušení obchodování se všemi tituly na burzovním trhu Nasdaq, který zastihly blíže nespecifikované problémy s kotacemi.
Dow posílil o 0,44 % na 14 963,67 bodu, širší S&P 500 přidal 0,86 % na 1 656,94 bodu a technologický Nasdaq uzavřel po obnovení obchodování o 1,08 % výše na 3 638,71 bodu. Nejvíce se dařilo titulům ze sektoru základních materiálů a sektoru průmyslu. Na nule naopak uzavřel telekomunikační sektor.
Americký burzovní trh Nasdaq v průběhu čtvrtka kvůli technickým problémům s kotacemi přerušil obchodování se všemi akciemi, které jsou na něm dostupné. Veškeré obchodování na trhu Nasdaq se zastavilo v 18.14 SELČ, k jeho opětovnému spuštění došlo až v 21.25 SELČ. Pozastavení obchodování se dotklo titulů jako Apple, Google, Microsoft, Amazon.com, Facebook nebo Cisco Systems. Celkově se výpadek týkal společností se souhrnnou kapitalizací 5,7 bilionu USD. "Do takovýchto problémů se dostáváme kvůli pokračujícímu odstraňování lidského faktoru z obchodování s akciemi," upozornil analytik Stephen Massocca ze společnosti Wedbush Equity Management.
"Trh ve čtvrtek podpořila povzbudivá čísla z trhu práce, jež ukázala na pokračující oživení v této oblasti," říká Paul Mangus z Wells Fargo. "V Číně se objevují známky stabilizace a zlepšení nastává i v Evropě, což by v dlouhodobém horizontu mohlo pomoci i americkým nadnárodním firmám," dodává.
Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl o 13 tisíc na 336 tisíc. Čtyřtýdenní průměr ale klesl nejníže od roku 2007.
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu 53,9 bodu (odhad: 54,2 bodu, červenec: 53,7 bodu).
- FHFA: Ceny domů ve Spojených státech v červnu vzrostly meziměsíčně o 0,7 %. Ve druhém čtvrtletí mezikvartálně +2,1 %, za 12 měsíců do konce června +7,7 %.
- Index předstihových ukazatelů v červenci vzrostl o 0,6 % (odhad: +0,5 %).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v srpnu vzrostl na 8 bodů (červenec: 6 bodů).
Investor Carl Icahn, který nedávno ohlásil vstup do "objemné pozice" na akciích technologického gigantu Apple, na svůj Twitter napsal, že se v září chystá setkat se šéfem společnosti Timem Cookem. Podle Icahna by se na schůzce měli věnovat možnosti zpětného odkupu akcií Apple. "Téma rozhovoru bude důležité," napsal Icahn v tweetu. Spekuluje se, že Icahn nakoupil akcie Apple v hodnotě převyšující 1 miliardu USD.
Bez povšimnutí trhem neprošlo ani 4dolarové oslabení akcií Apple, které těsně předcházelo pozastavení obchodování se všemi tituly kotovanými na trhu Nasdaq. Pokles o necelé procento je sice zanedbatelný, analytici ovšem takřka ihned po pozastavení obchodování začali upozorňovat, že je zvláštní, že se Apple velmi rychle vydal proti indexu, který v tu dobu naopak o necelé procento posiloval. Po obnovení obchodování Apple ztráty vymazal a uzavřel se ziskem 0,12 % na 502,96 USD.
Vysoké zisky si připsaly akcie prodejce počítačových her a videoher GameStop (+9,01 %), který svými finančními výsledky za druhé čtvrtletí výrazně překonal odhady analytiků. Společnost vykázala zisk na akcii 0,09 USD (odhad: 0,04 USD, loni: 0,16 USD) při poklesu tržeb o 11 % na 1,38 miliardy USD. Ve třetím čtvrtletí společnost očekává zisk na akcii mezi 0,50 až 0,55 USD (odhad trhu: 0,35 USD).
Nevydařeným den zažily akcie největšího světového výrobce počítačů Hewlett-Packard, které odepsaly 12,37 %. Společnost ve středu po uzavření trhů reportovala své finanční výsledky za druhý kvartál. Tržby HP ve druhém čtvrtletí klesly o 8 % a na 27,2 miliardy USD (odhad: 27,3 miliardy USD, loni: 29,7 miliardy USD). Očištěný zisk na akcii dosáhl 0,86 USD (odhad: 0,87 USD). Investory však zklamal poměrně konzervativní výhled na příští čtvrtletí, ve kterém firma očekává očištěný zisk na akcii v rozmezí 0,98 až 1,02 USD (odhad analytiků: 1,01 USD).
Z indexu S&P 500 předvedly ve čtvrtek nejhorší výkon akcie oděvního řetězce Abercrombie & Fitch (-17,67 %). Zisk společnosti klesl v druhém čtvrtletí o 33 %, přičemž tento pokles překonal dokonce i odhady samotné společnosti. Firma uvedla, že za poklesem zisku stojí propad prodejů v její stejnojmenné maloobchodní síti.
Eurodolar takřka beze změny, WTI nalezla podporu na 104 USD
Eurodolar ve čtvrtek zahájil na hladině 1,334 a první polovinou obchodního dne proplul takřka beze změny. Následně dolar posílil až k hladině 1,330 EUR/USD, avšak ihned poté převzalo otěže euro a kurz EUR/USD se posunul až nad 1,337. Kolem desáté hodiny večer se eurodolar obchodoval kolem 1,335. Vůči japonskému jenu dolar posílil z úvodních 97,77 JPY na 98,70 JPY.
Cena americké lehké ropy WTI se po sérii předcházejících poklesů stabilizovala na 104 USD za barel a kolem desáté hodiny se pohybovala kolem 105 USD za barel. Cena severomořské ropy Brent se po zavření Wall Street pohybovala kolem 110 USD za barel. Cenám ropy ve čtvrtek nahrávaly zejména příznivé hospodářské údaje ze Spojených států, Číny i eurozóny. Vzhůru je tlačily také pokračující výpadky v dodávkách z Libye.
Cena zlata se během dne krátce dostala až nad 1 380 USD za trojskou unci. Tato úroveň se ovšem ukázala být poměrně silnou rezistencí, jelikož se od ní žlutý kov odrazil a část zisků odevzdal. Čtvrteční obchodování nakonec zlato uzavřelo u hladiny 1 375 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality

