20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ve Spojených státech ve středu posílily. K růstu nejvíce přispěly energetické společnosti, kterým pomohl růst cen ropy po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem.
Index Dow stoupl o 0,75 % na 24 542,54 bodu, širší S&P 500 přidal 0,97 % na 2 697,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o procento na 7 339,91 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,77 % na 13,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 3,004 %.
Stouply všechny hlavní sektory s výjimkou utilit. Nejlepší výkon podaly energetický sektor, finanční odvětví a sektor základních materiálů.
Z jednotlivých titulů se dařilo mimo jiné akciím Alphabetu (+2,87 %) a Facebooku (+2,09 %). Akcie maloobchodní firmy Walmart (-3,13 %) naopak klesly o více než tři procenta kvůli zprávě, že společnost převzala majoritu v indické firmě Flipkart.
Americký dolar ke konci středeční seance smazal předchozí ztráty a ke koši měn uzavřel téměř beze změny. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, posílil o 0,04 % na 93,12 bodu. Euro k dolaru oslabilo o o 0,1 % na 1,185 USD.
Během ranního obchodování na asijských trzích dolar podpořily obavy z odstoupení USA od íránské jaderné dohody. Americký prezident Donald Trump v úterý uvedl, že jaderná smlouva je neúčinná, neboť nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně.
Ceny ropy výrazně rostly rovněž v reakci na rozhodnutí Spojených států odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Cena severomořské ropy Brent přesáhla hranici 77 USD za barel, a byla tak nejvýše od roku 2014.
"Na Írán budou znovu uvaleny sankce, což ovlivní vývoz ropy ze země," uvedl analytik William O'Loughlin z Rivkin Securities. Teherán minulý týden oznámil, že vývoz ropy v dubnu dosáhl 2,6 milionu barelů denně, což je nejvyšší úroveň od uzavření mezinárodní jaderné dohody v roce 2015. Írán je nyní třetím největším exportérem ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) za Saúdskou Arábií a Irákem.
"Panují obavy, že íránský vývoz ropy by mohl ze současné úrovně klesnout o asi milion barelů denně," uvedl analytik Tomomiči Akuta z Mitsubishi UFJ Research and Consulting.
Pokud by Írán znovu zahájil svůj jaderný program, bude to mít velmi tvrdé následky. Ve Washingtonu to ve středu prohlásil americký prezident Donald Trump. "Írán bude jednat, nebo se něco stane," řekl šéf Bílého domu. Podle íránské vlády Teherán už vypracoval plán, který je "úměrný" americkému rozhodnutí od smlouvy odstoupit.