Americké akcie ve středu zakončily na zelené nule, rekord S&P 500 je stále na dohled

Investoři na amerických burzách vyhnali index S&P 500 v úvodu středeční seance opět nad historické závěrečné maximum, když náladu podpořily překvapivě dobré prodeje nových domů. Trh ale stále nenašel odvahu stanovit nový rekord. Vyčkává se, co vlastně rychlý návrat k cenovým vrcholům bude znamenat.

V pondělí i v úterý S&P 500 nahlédl nad závěrečné maximum z 15. ledna 1 848,38 bodu, ale nikdy vydobyté pozice neudržel. Nový historický rekord by přitom znamenal definitivní konec 5,8% poklesu z druhé poloviny ledna a první půlky února.

Dow nakonec ve středu posílil o 0,12 % na 16 198,41 bodu, S&P 500 zůstal na nule se ziskem 0,04 bodu (1 845,16 bodu) a Nasdaq přidal 0,1 % na 4 292,06 bodu. Nejvíce se dařilo odvětvím cyklického spotřebního zboží a technologií, největší ztráty naopak zaznamenaly energetika, telekomunikace a necyklické spotřební zboží.

Z index Dow se nejvíce dařilo akciím společností Walmart (+1,95 %), UnitedHealth (+0,98 %) a DuPont (+0,91 %), nejhůře dopadly McDonald's (-0,76 %), ExxonMobil (-0,54 %) a AT&T (-0,53 %).

Investory před začátkem obchodní seance navnadily k nákupům překvapivě siné prodeje nových domů. Těch v lednu přibylo o 9,6 % na sezónně očištěnou roční míru 468 tisíc, což je 6,5leté maximum. "Předpokládáme, že zhoršení dat z realitního trhu z posledních týdnů bylo dočasné," uvedl k překvapivému růstu počtu prodaných nových domů Michael Gapen, ekonom z Barcalays. Týdenní počet žádostí o hypotéku přitom klesl na nejnižší úroveň za téměř dvacet let.

Sérii horších dat přičítá většina analytiků špatnému počasí, které zpomalilo výstavbu. Data z nemovitostního trhu pomohla i příslušnému akciovému sektoru, takže se dařilo například akciím firem Ryland, Beazer nebo Lennar.

Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren uvedl, že aktuální pokles míry nezaměstnanosti neodráží realitu na americkém trhu práce. Varoval proto před tlakem na urychlení ústupu Fedu od programu kvantitativního uvolňování (QE).

Janet Yellenová bude ve čtvrtek v Senátu hovořit o americké ekonomice i měnové politice banky, které předsedá. Před dvěma týdny ve Sněmovně reprezentantů uvedla, že pokud nedojde k významnému zhoršení situace v americké ekonomice, Fed bude pokračovat v exitu z programu odkupů dluhopisů a hypotéčních zástavních listů. Trh očekává, že na březnovém zasedání FOMC guvernéři přistoupí k dalšímu omezení QE o 10 miliard USD na 55 miliard měsíčně.

Po závěru obchodování oznámily své čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti Baidu, Autodesk nebo J.C. Penney.

Cena americké ropy díky překvapivě malému zvýšení zásob na americkém trhu a dalšímu poklesu zásob v klíčovém překladišti v Cushingu oživila z úterního poklesu. Severomořskému Brentu naopak bránily v růstu obavy z vývoje čínské ekonomiky. Ropa Brent skončila na 109,52 dolaru, jeden cent nad úterním závěrem.

Ropný trh s obavami sleduje vyhlídky ropné poptávky v Číně. Druhého největšího spotřebitele ropy na světě podle pozorovatelů čeká kvůli rekordní úrovni firemní zadluženosti vlna restrukturalizací domácích společností spojená s řadou bankrotů.

V závěru dne americká WTI posílila o tři čtvrtě dolaru na 102,59 USD za barel. Zásoby ropy v USA minulý týden stouply o mizivých 68 tisíc barelů, což bylo výrazně pod odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Uvedl to vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby ve středozápadním překladišti Cushing klesly o 1,1 milionu barelů. Cenu WTI podpořil i pokles zásob benzinu o 2,8 milionu barelů.

Unce zlata zlevnila asi o 10 USD na 1 330 USD, naopak mírně zdražilo stříbro. Pokračoval propad cen futures na zemní plyn, za uplynulé tři dny komodita zlevnila o 20 %.

Výbušná situace na Ukrajině i v jiných zemích svědčí americkému dolaru, tradičnímu útočišti investorů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Prodeje nových domů ve Spojených státech v lednu nečekaně vzrostly o 9,6 % na 468 tisíc jednotek anualizovaně. Očekával se přitom pokles o 3,4 % na 400 tisíc po prosincovém propadu o 7 % na 414 tisíc (revidováno na 427 tisíc). Mediánová cena domu vzrostla na 260 100 dolarů, o 3,4 % více než v lednu 2013.
 • Americké ministerstvo financí vydalo varování bankám, v němž je nabádá k tomu, aby si dávaly pozor na podezřelé převody financí ze strany uprchlého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nebo jeho pomocníků.
 • Tesla Motors nabídne investorům konvertibilní dluhopisy za 1,6 miliardy USD. Akcie firmy v řádném obchodování přidaly 2 %, po závěru obchodování mírně ztrácely.
 • Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse podle zprávy vyšetřovací komise amerického Senátu napomáhala zámožným klientům vyhýbat se placení daní. Zpráva obsahuje výsledky dva roky trvajícího senátního vyšetřování a byla zveřejněna v úterý, tedy den před vystoupením šéfa Credit Suisse Bradyho Dougana a dalších klíčových představitelů banky před senátní komisí. Ta vyzvala ministerstvo spravedlnosti USA k agresivnějšímu postupu proti této bance.
 • Japonské úřady začaly vyšetřovat přerušení provozu přední burzy pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox. Internetové stránky MtGox v úterý přestaly fungovat a později se na nich objevilo krátké sdělení, podle kterého burza "prozatím" ukončila všechny transakce. Případný kolaps této burzy by mohl klientům přinést rozsáhlé ztráty.
 • Paul Ryan, předseda rozpočtového výbory Sněmovny reprezentantů Spojených států, ve středu zveřejnil stanovisko Republikánské strany k reformě daňového zákoníku. Dle jeho názoru je potřeba snížit daně, což podpoří ekonomický růst a tvorbu pracovních míst.
 • Japonský výrobce elektroniky Sony zavře 20 z celkem 31 svých maloobchodních prodejen ve Spojených státech. O práci přijde 1 000 zaměstnanců. Zavření prodejen má pomoci firmě vymanit se ze ztrát.

Výsledková sezóna

 • Zisk amerických bank v loňském roce stoupl o 9,6 % na rekordních 154,7 miliardy USD. Růst způsobil pokles rezerv bank na ztrátové úvěry. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
 • Výsledky Target ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,79 USD), tržby: 21,51 miliardy USD (odhad: 21,44 miliardy USD). Akcie +7,04 %.
 • Čtvrtletní tržby největšího amerického řetězce knihkupectví Barnes & Noble klesly o 10,3 %. Společnost však zároveň oznámila nárůst zisku díky snížení nákladů na čtečky elektronických knih Nook.
 • First Solar, největší americký výrobce solárních panelů, oznámil výrazný pokles zisku za čtvrtý kvartál. Akcie firmy odepsaly 9,12 %.
 • Abercrombie & Fitch na burze posílila o 11,25 % po oznámení lepšího než očekávaného zisku a 150milionového zpětného odkupu akcií.
 • Výsledky Lowe's ve 4Q2013: Zisk na akcii 47 centů (odhad: 48 centů), tržby 12,96 miliardy USD (odhad: 12,72 milrardy USD). Akcie +5,43 %.
 • J.C.Penney oznámila menší než očekávanou ztrátu. Konkrétně šlo o 68 centů na akcii při tržbách 3,78 miliardy USD, analytici čekali 85centovou ztrátu a tržby 3,85 miliardy USD. Akcie v poobchodní fázi přidávaly přes 10 %, již v řádném obchodování přidaly přes 5 %.

Zdroj: USA Today, ČTK, CNBC, Bloomberg

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat