16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Investoři na amerických burzách vyhnali index S&P 500 v úvodu středeční seance opět nad historické závěrečné maximum, když náladu podpořily překvapivě dobré prodeje nových domů. Trh ale stále nenašel odvahu stanovit nový rekord. Vyčkává se, co vlastně rychlý návrat k cenovým vrcholům bude znamenat.
V pondělí i v úterý S&P 500 nahlédl nad závěrečné maximum z 15. ledna 1 848,38 bodu, ale nikdy vydobyté pozice neudržel. Nový historický rekord by přitom znamenal definitivní konec 5,8% poklesu z druhé poloviny ledna a první půlky února.
Dow nakonec ve středu posílil o 0,12 % na 16 198,41 bodu, S&P 500 zůstal na nule se ziskem 0,04 bodu (1 845,16 bodu) a Nasdaq přidal 0,1 % na 4 292,06 bodu. Nejvíce se dařilo odvětvím cyklického spotřebního zboží a technologií, největší ztráty naopak zaznamenaly energetika, telekomunikace a necyklické spotřební zboží.
Z index Dow se nejvíce dařilo akciím společností Walmart (+1,95 %), UnitedHealth (+0,98 %) a DuPont (+0,91 %), nejhůře dopadly McDonald's (-0,76 %), ExxonMobil (-0,54 %) a AT&T (-0,53 %).
Investory před začátkem obchodní seance navnadily k nákupům překvapivě siné prodeje nových domů. Těch v lednu přibylo o 9,6 % na sezónně očištěnou roční míru 468 tisíc, což je 6,5leté maximum. "Předpokládáme, že zhoršení dat z realitního trhu z posledních týdnů bylo dočasné," uvedl k překvapivému růstu počtu prodaných nových domů Michael Gapen, ekonom z Barcalays. Týdenní počet žádostí o hypotéku přitom klesl na nejnižší úroveň za téměř dvacet let.
Sérii horších dat přičítá většina analytiků špatnému počasí, které zpomalilo výstavbu. Data z nemovitostního trhu pomohla i příslušnému akciovému sektoru, takže se dařilo například akciím firem Ryland, Beazer nebo Lennar.
Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren uvedl, že aktuální pokles míry nezaměstnanosti neodráží realitu na americkém trhu práce. Varoval proto před tlakem na urychlení ústupu Fedu od programu kvantitativního uvolňování (QE).
Janet Yellenová bude ve čtvrtek v Senátu hovořit o americké ekonomice i měnové politice banky, které předsedá. Před dvěma týdny ve Sněmovně reprezentantů uvedla, že pokud nedojde k významnému zhoršení situace v americké ekonomice, Fed bude pokračovat v exitu z programu odkupů dluhopisů a hypotéčních zástavních listů. Trh očekává, že na březnovém zasedání FOMC guvernéři přistoupí k dalšímu omezení QE o 10 miliard USD na 55 miliard měsíčně.
Po závěru obchodování oznámily své čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti Baidu, Autodesk nebo J.C. Penney.
Cena americké ropy díky překvapivě malému zvýšení zásob na americkém trhu a dalšímu poklesu zásob v klíčovém překladišti v Cushingu oživila z úterního poklesu. Severomořskému Brentu naopak bránily v růstu obavy z vývoje čínské ekonomiky. Ropa Brent skončila na 109,52 dolaru, jeden cent nad úterním závěrem.
Ropný trh s obavami sleduje vyhlídky ropné poptávky v Číně. Druhého největšího spotřebitele ropy na světě podle pozorovatelů čeká kvůli rekordní úrovni firemní zadluženosti vlna restrukturalizací domácích společností spojená s řadou bankrotů.
V závěru dne americká WTI posílila o tři čtvrtě dolaru na 102,59 USD za barel. Zásoby ropy v USA minulý týden stouply o mizivých 68 tisíc barelů, což bylo výrazně pod odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Uvedl to vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby ve středozápadním překladišti Cushing klesly o 1,1 milionu barelů. Cenu WTI podpořil i pokles zásob benzinu o 2,8 milionu barelů.
Unce zlata zlevnila asi o 10 USD na 1 330 USD, naopak mírně zdražilo stříbro. Pokračoval propad cen futures na zemní plyn, za uplynulé tři dny komodita zlevnila o 20 %.
Výbušná situace na Ukrajině i v jiných zemích svědčí americkému dolaru, tradičnímu útočišti investorů.
Zdroj: USA Today, ČTK, CNBC, Bloomberg