US MARKETOtevírá za: 0 h 25 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americké akcie zahájily týden úspěšně díky energetickému sektoru a komentářům člena Fedu

Americké akcie vykročily do nového týdne silně díky oživení akcií v energetickém sektoru, které reagovaly na rostoucí cenu ropy. Zlato podražilo nejvíce za téměř sedm týdnů díky spekulaci o tom, že americká centrální banka pozdrží zahájení zvyšování úrokových sazeb kvůli neuspokojivé páteční zprávě z trhu práce.

Dow připsal 0,66 %. Všechny akcie v indexu se pohybovaly v plusu kromě společností Visa, Walt Disney a Johnson & Johnson. Nejlépe si vedly cenné papíry společnosti Microsoft, které připsaly přes tři procenta. Technologický Nasdaq posílil o 0,62 %.

S&P 500 zpevnil o 0,66 % poté, co zahájil obchodování 0,5 % v mínusu kvůli slabé páteční zprávě o zaměstnanosti v USA. Energetický sektor v indexu posiloval o více než 2 % v reakci na zdražující ropu. Ta prudce oživila poté, co Saúdská Arábie opět zvýšila cenu dodávek ropy do asijských zemí.

Šéf newyorského Fedu William Dudley v pondělí prohlásil, že až Fed přistoupí ke zvyšování sazeb, bude nadále postupovat spíše pomalu. Byl prvním z členů Fedu, kteří vystoupili s projevem po páteční zprávě o zaměstnanosti, zdůraznil však, že březnové slabé číslo nemusí nutně znamenat zpomalení celé ekonomiky. Zároveň upozornil, že hospodářství USA může čelit riziku plynoucímu ze silného dolaru a nízké ceny ropy.

"Dudley opět zdůraznil, že Fed bude při zvyšování sazeb postupovat pomalu a pragmaticky. Částečně je to jistě i reakce na páteční slabá data," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co.

Americké ministerstvo práce v pátek uvedlo, že zaměstnavatelé v USA vytvořili v březnu jen 126 000 nových pracovních míst, nejméně za více než rok. Analytici v průměru čekali vznik 245 000 míst.

Ceny ropy na úvod týdne rostly o více než pět procent

Ceny ropy zahájily týden růstem o více než pět procent. Obchodníci přehodnotili názor na to, jak rychle bude moci Írán zvýšit vývoz, a očekávají, že měsíce trvající růst zásob v USA zpomalí. Vliv měla i zpráva, že Saúdská Arábie zvýšila ceny ropy dodávané do Asie.

Cena severomořské ropy Brent kolem 21.20 SELČ vzrostla o tři dolary na 57,97 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 2,56 dolaru 51,70 dolaru za barel.

Ve čtvrtek cena ropy Brent stoupla o téměř čtyři procenta v reakci na zprávu, že zástupci Íránu a šesti světových mocností uzavřeli rámcovou dohodu o teheránském jaderném programu. Dohoda by měla zmírnit sankce vůči Íránu a zvýšit vývoz ze země, která je členem ropného kartelu OPEC. Původní očekávání rychlého oživení vývozu se však ukázalo jako mylné a převažují názory, že omezení sankcí může trvat až rok.

Ke zvýšení ceny přispěla i zpráva, že zásoby v klíčovém americkém překladišti Cushing minulý týden rostly nejpomaleji od listopadu.

Saúdská Arábie, jeden z největších vývozců ropy, v pondělí oznámil, že v květnu zvýší cenu ropy prodávané do Asie. Je to již druhý měsíc za sebou, kdy země zvýšila cenu ropy pro asijský trh, napsala agentura Reuters.

Americký dolar kvůli statistice mírně oslabuje

Americký dolar zahájil týden mírným poklesem. Důvodem byla páteční slabá statistika, která vyvolala obavy z odložení růstu úroků v USA, a nízký objem obchodů způsobený velikonočními svátky. Většina trhů v Evropě je kvůli svátkům zavřená.

Kolem 21.20 SELČ se kurz eura vůči dolaru pohyboval kolem 1,1 USD, což představoval zisk zhruba 0,1 %. Během dne euro stouplo až na 1,1027 USD. K jenu euro posílilo o 0,2 % na 130,97 JPY. Kurz dolaru k jenu zůstal téměř beze změny, pohyboval se kolem 119 JPY.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech v březnu vzrostl na 59,2 bodu z 57,1 bodu v únoru, předběžná data přitom počítala s růstem na 58,6 bodu. Kompozitní index se rovněž zvýšil, a to na 59,2 bodu z únorových 57,2 bodu, předběžná data počítala s růstem na 58,5 bodu. Podle dříve zveřejněných dat agentury Markit se zvýšil v březnu i index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, vyskočil na 55,7 bodu z 55,1 bodu v únoru.
  • ISM index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru v březnu klesl na 56,5 bodu v souladu s odhady (únor: 56,9 bodu).
  • Je nejasné, zda březnová slabá data o počtu nových pracovních míst v USA a míře nezaměstnanosti nějak výrazně vypovídají o stavu celé ekonomiky, případně jejím zpomalování. Řekl to v pondělí šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley. Uznal nicméně, že americká ekonomika čelí určitému riziku zpomalení kvůli silnému dolaru a klesajícím cenám ropy. Silný dolar podle něj vedl k "významnému šoku" pro ekonomiku, zatímco pokles cen ropy by mohl způsobit prohloubení neochoty trhu investovat do energetického sektoru.
  • Americká společnost Apple nebude moci zahájit prodej svých nových chytrých hodinek ve Švýcarsku nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na duševní vlastnictví s firmou William Longe. Uvedla to švýcarská televizní stanice RTS na svých internetových stránkách.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika