US MARKETOtevírá za: 0 h 23 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americké akcie zakončily úterý převážně v plusu. Investoři žijí výsledkovou sezónou

Americké akciové trhy prošly úterní obchodní seancí po úvodním hledání směru bez výraznějších výkyvů. Investoři na Wall Street sledují především čtvrtletní hospodářské výsledky firem, které jsou zatím nejednoznačné. Ani údaje z americké ekonomiky závěr obchodování příliš neovlivnily.

Index Dow úterní obchodování uzavřel s nárůstem o 0,33 % na 18 036,70 bodu a širší S&P 500 posílil o 0,16 % na 2 095,84 bodu. Oslabil pouze technologický index Nasdaq, a to o 0,22 % na 4 977,29 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,94 % na 13,67 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o tři bazické body na 1,90 %.

V mínusu skončily dva z deseti hlavních sektorů. Ztrácely akcie z technologického odvětví (-0,31 %) a tituly ze sektoru cyklického spotřebního zboží (-0,12 %). Nejvíce naopak posílily cenné papíry z odvětví základních materiálů (+1,42 %) a akcie z energetického sektoru (+1,38 %).

Analytici dotázaní agenturou Thomson Reuters odhadují, že zisky firem z indexu S&P 500 v letošním prvním čtvrtletí meziročně v průměru klesly o 2,9 %. Dobré výsledky se přitom očekávají spíše od velkých bank. Negativně by se na hospodaření společností mělo podepsat posilování dolaru způsobené očekáváním brzkého růstu úrokových sazeb v USA.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Strach z bublin na trzích s akciemi a dluhopisy je nejvyšší za posledních 10 let. V průzkumu Bank of America Merril Lynch mezi 145 manažery fondů s téměř 500 miliardami USD ve správě 54 % respondentů uvedlo, že jsou obě třídy aktiv nadhodnocené.
  • Osobní výdaje amerických spotřebitelů by po několika slabých měsících měly opět slušně růst. Vyplývá to z průzkumu newyorské pobočky Fedu. Spotřebitelé podle výsledků březnového průzkumu odhadují, že svoji útratu během následujících 12 měsíců zvýší o 4,5 %. Ještě v únoru přitom odhadovali, že se jejich výdaje během 12 měsíců zvýší jen o 3,8 %.
  • Index cen výrobců v březnu meziměsíčně vzrostl o 0,2 % v souladu s odhady, meziročně klesl o 0,8 % (odhad: -0,9 %).
  • Podnikové zásoby v únoru vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,2 %), tržby zůstaly beze změny.
  • Průzkum poradenské společnosti EY (dříve Ernst & Young) mezi světovými firmami naznačuje, že by se investoři v následujících 12 měsících mohli dočkat dalších zajímavých zpráv z oblasti fúzí a akvizic.
  • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v březnu po třech měsících poklesu výrazně oživily. Proti předešlému měsíci se zvýšily o 0,9 % a zaznamenaly nejvyšší nárůst za poslední rok. Úterní údaje amerického ministerstva obchodu naznačují, že útlum největší světové ekonomiky z počátku roku byl zřejmě jen dočasný.
  • Podle listu Wall Street Journal provádí společnost Procter & Gamble přípravy na to, aby mohl výkonný ředitel A. G. Lafley do léta opustit funkci.
  • BMO zvyšuje doporučení na akcie Urban Outfitters na "outperform" z "market perform" kvůli "významnému" prostoru pro oživení ziskové marže.
  • Investoři se dále stahují z aktivně spravovaných akciových fondů, jejichž správci portfolia sestavují z jednotlivých titulů. Aktivní fondy si letos ve Spojených státech už osmý rok za sebou povedou hůře než pasivní indexové fondy, které v portfoliu kopírují složení hlavních burzovních benchmarků. Předpověděl to hlavní akciový analytik Goldman Sachs David Kostin.
  • Mezinárodní měnový fond ve své úterní zprávě snížil odhad růstu americké ekonomiky pro letošní a příští rok na 3,1 %. V lednu čekal MMF letos růst o 3,6 % a příští rok o 3,3 %.
  • Těžba ropy ve Spojených státech poroste v příštích letech i přes prudký pokles cen za poslední rok rychleji, než se dosud předpokládalo. V roce 2020 dosáhne produkce svého vrcholu na rekordních 10,6 milionu barelů denně, což bude o milion barelů více, než se odhadovalo ještě před rokem. Uvedl to Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA.
  • Americká automobilka Ford Motor plánuje investovat do rozšíření výroby v Mexiku celkem 2,5 miliardy dolarů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Výsledková sezóna

Akcie investiční banky JPMorgan po oznámení zisku za první kvartál zakončily obchodní den nárůstem o 1,56 % na 63 dolarů. Banka uvedla, že jí v prvním čtvrtletí čistý zisk stoupl meziročně o 12 % na 5,9 miliardy dolarů. Zisk na akcii se bance v letošním prvním čtvrtletí zvýšil na 1,45 dolaru z 1,28 dolaru ve stejném období v loňském roce. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 1,40 dolaru na akcii. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky dosáhl dokonce 1,61 USD. Celkové příjmy bance ve čtvrtletí meziročně vzrostly o čtyři procenta na 24,8 miliardy dolarů.

Dařilo se také akciím těžařské společnosti Diamond Offshore Drilling, které přidaly 5,58 %. Akcie firmy Transocean pak vzrostly o 4,89 %, když jim nahoru pomohly rostoucí ceny ropy.

Akcie Wells Fargo naopak po oznámení výsledků ubraly 0,73 %. Bance v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostl zisk na akcii na 1,04 USD z 0,98 USD. Tržby ale bankovnímu domu stouply jen nepatrně na 21,27 miliardy dolarů z 21,24 miliardy dolarů.

Cena akcií farmaceutického podniku Johnson & Johnson se téměř nezměnila. Společnost oznámila, že jí v prvním čtvrtletí oproti prvním třem měsícům loňského roku klesl čistý zisk o 8,7 % na 4,32 miliardy dolarů. Celkové příjmy se firmě snížily o 4,1 % na 17,37 miliardy USD.

Dolar po zprávě MMF oslabil, ropa zdražila

Americký dolar v úterý na devizovém trhu oslaboval hlavně kvůli nejnovější statistice ze Spojených států a novému odhadu ekonomického vývoje USA od Mezinárodního měnového fondu.

Krátce po desáté hodině oslabovala americká měna vůči japonskému jenu o 0,59 % na 119,44 USD/JPY.

Euro vůči dolaru posilovalo o 0,80 % na 1,0654 USD. Evropská měna však zřejmě nebude schopná kvůli nejistotě, jak dopadnou jednání kolem pomoci pro Řecko, zisky udržet.

Světové ceny ropy v úterý dále rostly. Trh podpořila předpověď prvního poklesu americké těžby z břidlic za více než čtyři roky spolu s pokračujícím napětím na Středním východě, zejména v Jemenu, kde se Saúdská Arábie angažuje v tamní občanské válce.

Severomořská ropa Brent po desáté hodině zdražovala o 1,16 % na 59,79 dolaru za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou dobu rostla o 1,67 % na 54,73 dolaru za barel.

Počátkem týdne ropný trh podpořily údaje o pokračujícím poklesu počtu nových vrtů v USA, které ukázaly, že americký ropný sektor reaguje omezováním těžby na propad cen ropy za poslední rok.

"Je to jen malá změna, jako kapka v oceánu, ale dobrá záminka k nákupům," řekl agentuře Reuters k novým údajům z USA analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. "Spousta spekulativních investorů se domnívá, že ropa je teď levná, a hledají důvod ke vstupu na trh," dodal.

Ole Slorer z Morgan Stanley v úterý uvedl, že očekává pokles počtu aktivních vrtů v USA na dno během 12 týdnů. vychází z toho, že obyčejně (za posledních 20 let) pokles počtu aktivních těžebních zařízení trvá 25 týdnů, nyní trvá pokles 13 týdnů.

Cena zlata ve večerních hodinách klesala o 0,53 % na 1 192,55 dolaru za trojskou unci. Ceny futures kontraktů na zlato se dostaly na nejnižší úroveň od začátku měsíce.

Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika