Asijské akcie v úvodu týdne převážně posilovaly, investory v Japonsku vyděsila ebola

Asijské akciové trhy poslední pondělí letošního roku zahájily vesměs v plusu. K zisku měl našlápnuto i japonský Nikkei, obrátil však do červených čísel kvůli zprávě o možném výskytu eboly v Tokiu.
V pondělí na asijské trhy nedoputovala žádná významná makrodata, proto investoři obrátili pozornost na nové zprávy o ztraceném malajsijském letadle společnosti AirAsia, jejíž akcie ztratily přes sedm procent.
Japonský Nikkei odevzdal původní zisky a ztratil 0,5 %. Trhy vyděsila zpráva o možném výskytu eboly v Tokiu, kterou zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Muž, který je v současnosti v karanténě v tokijské nemocnici, se vrátil do Japonska ze Sierry Leone, kde na začátku měsíce strávil osm dní. Jedinou společností, jejíž akcie ze zprávy profitovaly, byla Fujifilm Holdings, která v listopadu oznámila, že by její lék na ebolu měl být schválen regulačními úřady do konce letošního roku.
V úvodu seance však japonské akcie posilovaly díky sobotní zprávě, podle níž vláda schválila stimulační výdaje ve výši 29 miliard dolarů. Náladu podporovala i zpráva agentury Reuters, z níž vyplývá, že firmy plánují použít v příštím roce své hotovostní rezervy na zvýšení obratu akcionářů.
Japonci začali poprvé v novodobé historii čerpat ze svých úspor. Kvůli dlouhotrvajícímu poklesu reálných příjmů klesla míra úspor v zemi v listopadu na minus 1,3 % a do záporného pásma se přehoupla poprvé od roku 1955, kdy se tyto údaje začaly shromažďovat. Uvedla to britská zpravodajská stanice BBC na základě posledních statistických údajů.
Čínský Shanghai Composite zpevnil o 0,33 %, v průběhu dne však dosáhl i na nejvyšší hladinu od prosince 2010 díky zprávě o tom, že Čínská lidová banka změní pravidla výpočtu poměru úvěrů ke vkladům od příštího roku. Tento krok je vnímán jako největší podpora pro růst likvidity a výrazně v pondělí podpořil akcie finančního sektoru a pojišťoven. China Life Insurance připsala povolené maximum 10 %, zatímco China Pacific Insurance zpevnila o téměř 7 %. Po vánočním volnu otevřela i burza v Hongkongu, jejíž hlavní index Hang Seng připsal 1,8 %.
Tempo růstu čínské ekonomiky by v příštím roce mělo zpomalit na zhruba sedm procent ze 7,3 % očekávaných v letošním roce. Předpovědělo to čínské Státní informační centrum ve zprávě, kterou zveřejnil oficiální list China Securities Journal.
V Číně byly koncem minulého týdne zablokovány služby elektronické pošty Gmail americké společnosti Google. Na svědomí to má zřejmě systém čínské internetové cenzury označovaný v parafrázi na anglický název Velké čínské zdi jako "Great Firewall of China". Uvedla to v pondělí organizace GreatFire.org, která monitoruje zásahy čínských cenzorů.
Australský S&P/ASX 200 zpevnil o 1,47 % a zakončil na více než šestitýdenním maximu. Zisky vedly nahoru těžařské firmy díky rostoucí ceně zlata, která se pohybovala na téměř týdenním maximu. Dařilo se i sektoru maloobchodu po zveřejnění zprávy o tržbách během pěti dnů před Vánoci, které byly o 13 % vyšší než loni.
Jihokorejský Kospi naopak procento odepsal a uzavřel na týdenním minimu. Akcie Samsung Electornics, které mají v indexu největší váhu, odepsaly 1,7 %. Nedařilo se však ani dalším významným emisím v indexu - Posco ztratila 2,8 %, KB Financial Group 3,7 %, zatímco Hyundai Motor odevzdala téměř 2 %.
Náladu na trzích mírně zlepšila zpráva centrální banky, podle níž důvěra zpracovatelského sektoru se zlepšila na nejvyšší hladinu za posledních deset měsíců především díky lepší náladě mezi exportéry.
Zdroj: CNBC
Aktuality
