Avast loni vydělal 248,9 milionu USD, navrhuje vyplatit finální dividendu 10,3 centu na akcii

Vývojář antivirového softwaru Avast loni dosáhl čistého zisku 248,9 milionu USD, předloni firma vykázala zisk 241,2 milionu USD. Společnost spolu se zveřejněním výsledků rovněž uvedla, že navrhne vyplacení finální dividendy 10,3 centu na akcii.

Objem celkových fakturací (částka placená za poskytované služby včetně předplatného pro následující roky) stoupl o 5,7 % na 911 milionů USD. Výsledek podpořil jak přímý spotřebitelský segment (+8,9 % na 668,3 milionu USD), tak nepřímý spotřebitelský segment (+15,8 % na 119,5 milionu USD). Segment malých a středních podniků meziročně spadl o 24 % na 45,9 milionu USD.

Upravené tržby (část fakturací spadající do finančního roku 2019) bez započtení nepokračujících operací se zvýšily o 5,6 % na 873,1 milionu USD, upravený zisk EBITDA společnosti stoupl o 7,9 % na 483 milionů USD a upravený čistý zisk se Avastu zvýšil o 19 % na 322,3 milionu USD. Růst tržeb byl tažen hlavně prodejem neantivirových produktů jako VPN či CCleaner.

Avastu se loni opět podařilo významně snížit úroveň zadlužení, čistý dluh klesl o 22,3 % z 1,14 miliardy USD ke konci roku 2018 na 884,5 milionu USD na konci roku 2019. Pokles dluhu byl podpořen nižšími úrokovými náklady, splacením dalších 297,4 milionu USD a pozitivním vlivem změn měnových kurzů. Ke konci loňského roku tak firma operovala s poměrem čistého dluhu k upravenému provoznímu zisku EBITDA na úrovni 1,8.

Společnost uvedla, že plánuje vyplatit finální dividendu 10,3 centu na akcii. Již v říjnu Avast vyplatil mezitímní dividendu 4,4 centu na akcii. Akcionáři si budou moci zvolit vyplacení dividendy také v britských librách místo amerických dolarů. Rozhodným dnem bude 22. květen, výplatním dnem 24. červen. Hrubý dividendový výnos při celkové dividendě 14,7 centu na akcii dosahuje 3,6 %.

Již na konci ledna společnost uvedla, že v souvislosti se skandálem kolem prodeje dat uživatelů uzavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. Avast firmu Jumpshot z větší části vlastní, 35% podíl ovšem před časem prodal firmě Ascential. Ta na konci ledna uvedla, že podíl prodá zpět Avastu, který jí vrátí kupní cenu a zaplatí jí i další výdaje (celkem 73 milionů dolarů).

Pro letošní rok Avast čeká organický růst tržeb (vylučující efekt zrušení Jumpshotu) středním jednociferným tempem, tedy okolo 5 %, a EBITDA marži na úrovni loňského roku (55,3 %, proti roku 2018 +1,2 procentního bodu, z toho asi jeden procentní bod byl dán změnou účetních standardů).

Společnost v souvislosti se zavřením divize Jumpshot čeká jednorázové náklady 15 až 25 milionů dolarů. Ty by měly být zaúčtovány v letošním roce. Dividendovou politiku Avastu by podle vedení dění kolem divize Jumpshot ovlivnit nemělo.

Analytici: Výsledky nepřinesly zásadní překvapení, dividenda je pozitivní

"Počty zákazníků rostly jak na tradičních trzích, mezi něž patří například Spojené státy, tak na rozvíjejících se trzích (19% růst v jihovýchodní Asii a 13% ve střední a východní Evropě). Na výsledky podle nás akcie firmy nebudou výrazně reagovat, firma potvrdila své předchozí odhady," říká analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Avast dosáhl volného cash flow 370,4 milionu USD nad naším odhadem 335,5 milionu USD, z čehož plyne i vyšší navržená dividenda (čekali jsme celkem 13,2 centu na akcii). Výsledky tak hodnotíme vzhledem k dobrému cash flow a vyšší navržené dividendě mírně pozitivně," dodává analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Konferenční hovor: Letošní rok bude méně příznivý z hlediska předvídatelnosti tržeb

Během konferenčního hovoru vedení Avastu uvedlo, že do letošního roku vstupuje s horší předvídatelností tržeb, než jak tomu bylo loni. Zatímco loni měl Avast v plném běhu prodej neantivirových produktů jako např. Antitracku, letos se uvedení nových produktů odložilo kvůli nedávnému hackerskému útoku. Kvůli tomu společnost počítá s uvedením nových produktů spíše v druhé polovině roku. To znamená, že by nejdůležitější segment Consumer Desktop, který tvoří asi tři čtvrtiny tržeb, by měl růst letos pouze středním jednociferným tempem (loni okolo 10 %).

Management dále uvedl, že do budoucna počítá s akvizicemi, žádná však nyní není na spadnutí. Poměr čistého dluhu k provoznímu zisku EBITDA by mohl klesnout z loňských 1,8 na 1,5, přičemž na této hranici by firma mohla zvýšit dividendový výplatní poměr, jak dříve management uvedl. Nicméně právě akvizice mohou pokles zadlužení zpomalit.

"Vyznění konferenčního hovoru hodnotíme mírně negativně vzhledem k tomu, že management zmínil poněkud horší předvídatelnost v letošním roce," uvedl Pavel Ryska z J&T Banky.

Kurz akcií Avastu na pražské burze (v Kč), zdroj: BCPP

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, společnost je jedním z průkopníků počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Podle objemu tržeb je Avast druhou největší antivirovou firmou na světě za americkou společností Symantec. V Česku Avast zaměstnává 1 200 lidí, z toho tři čtvrtiny ve výzkumu a vývoji.

Zdroj:
Avast, J&T Banka
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Software
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Další pokles amerických dluhopisových výnosů by byl špatnou zprávou…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat