Česko čelí 12 mezinárodním arbitrážím za zhruba 35 miliard Kč

Česko čelí 12 mezinárodním arbitrážím, z toho pět souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje 35 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

Největší částku požaduje v mezinárodní arbitráži společnost Diag Human, a to zhruba jednu miliardu dolarů (přibližně 22 miliard korun). Kvůli nerealizovaným obchodům s krevní plazmou vedla společnost s Českem spor o miliardy korun už dříve. Oproti předchozí arbitráži, ve které firma požadovala komerční nárok proti ministerstvu zdravotnictví, je nová žaloba z prosince 2017 investičním nárokem na základě mezinárodní dohody.

V pátek nizozemský Nejvyšší soud (NS) zamítl kasační stížnost firmy na ČR, která souvisela s dřívější arbitráží mezi Diag Human a ministerstvem zdravotnictví. Podle ministerstva se tak podařilo zachránit zhruba 13 miliard korun. Diag Human podobné žaloby podal v několika dalších zemích. Arbitráž na základě mezinárodní dohody vedená ministerstvem financí tak pokračuje. "Páteční rozhodnutí neznamená konec investiční arbitráže," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Jedním z nejnovějších sporů státu je arbitráž se společností Fynerdale Holding z loňského prosince kvůli údajnému pochybení ČR vůči firmě v souvislosti s trestním stíháním v kauze obchodu s potravinářským mákem. Firma požaduje 2,38 miliardy korun. MF v rámci veřejné zakázky, jíž se účastnilo šest mezinárodních advokátních kanceláří, vybrala na základě nejnižší nabídkové ceny rakouskou kancelář Zeiler.partners.

Novou arbitráží z letošního května je spor o zhruba 483 milionů korun se společností Alcor. V tomto případě se kauza týká pozemků v Praze, na kterých byly v minulosti vybudovány veřejné komunikace. Jde o pozemky, které jsou pod Jižní a Štěrboholskou spojkou, Rozvadovskou spojkou a Cínoveckou.

Dosud bylo podle údajů MF proti České republice ukončeno 25 arbitráží. Celkem 19 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže ČR prohrála. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se společností CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy Kč.

Za právní služby v souvislosti s mezinárodními arbitrážními spory bylo podle údajů MF loni vyplaceno 169,2 milionu korun, což je v meziročním srovnání nárůst o zhruba třetinu. Nárůst byl podle MF způsoben vývojem u sporů, když se loni osm sporů dostalo do konečné fáze a konala se ústní jednání před rozhodčími tribunály. "Tato fáze sporu je z pohledu vynaložených nákladů ekonomicky nejnáročnější, neboť je třeba reagovat na neočekávaný vývoj slyšení v podobě argumentů protistrany a doplňujících požadavků rozhodčích tribunálů a jsou kladeny velké nároky na zapojení celého právního týmu zastupujících advokátních kanceláří," uvedlo MF.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. V roce 2009 v létě začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy Evropské unie. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat