US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

ČEZ: Náš pohled na Rumunsko se změnil. Už zde nebudeme dál investovat

Rumunský parlament by měl dnes potvrdit červencový výnos rumunské vlády o zkrácení dotací pro výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pro ČEZ, který je největším producentem větrné energie v Rumunsku, to bude představovat nejen snížení plánovaného zisku, ale především to znamená obrat celé rumunské strategie ČEZ. Píší to Hospodářské noviny.

Redakce IW
Redakce IW
17. 12. 2013 | 9:04
ČEZ

"Mění to náš pohled na Rumunsko, které jsme považovali za dlouhodobě stabilní trh a kde jsme byli připraveni dále investovat. Za stávajících podmínek o tom už neuvažujeme," řekl HN Martin Změlík, šéf rumunských operací ČEZ.

Podle původní legislativy schválené loni v létě měli provozovatelé větrných a solárních elektráren dostat za každou megawattu zelené energie dva certifikáty, přičemž hodnota jednoho byla nastavena mezi 27 až 55 eury. Pro ČEZ to znamenalo, že letos na jaře, kdy se certifikáty obchodovaly na hodnotě 54 eur za kus, měla firma za jednu megawattu větrné energie 108 eur. Jenže to už rumunská vláda začala mluvit o změně.

Jedním z důvodů byl podle rumunských médií lobbing průmyslových podniků, které mají povinnost zelené certifikáty nakupovat, což jim zvyšuje ceny vstupů. Některé zahraniční firmy měly hrozit odchodem z Rumunska. Tamní vláda tak letos v létě oznámila, že výrobcům větrné energie bude přiznán jen jeden certifikát a výplata druhého bude odložena do roku 2018. U solárních elektráren byly odloženy oba certifikáty.

ČEZ nechce vyčíslovat, o kolik jí klesne plánovaný zisk, ale potíže s certifikátem (a problémy v Bulharsku) se za první tři čtvrtletí roku 2013 promítly do meziročního snížení celkového zisku firmy o pět procent, na 31,7 miliardy korun. Kvůli potížím na Balkáně také firma přistoupila k vytvoření opravných položek k dlouhodobým aktivům v hodnotě 1,9 miliardy.

ČEZ v Rumunsku vlastní větrný park s výkonem 600 MW a snížení počtu přidělovaných zelených certifikátů (z 2 na 1 na jednu MWh) mu sníží anualizované výnosy asi o 1,7 miliardy Kč. To je již započítáno v našem ocenění i v očekávání trhu," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.

Zdroj: Hospodářské noviny

Akcie ČRČEZEnergetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie