Čína: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru klesl hlouběji do pásma kontrakce

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v únoru prohloubila pokles na minimum za více než čtyři roky a sektor služeb rostl nejpomaleji za osm let. Úterní údaje čínského statistického úřadu založené na výsledcích anket u nákupních manažerů potvrzují další zpomalování druhé největší ekonomiky světa.
Index nákupních manažerů v průmyslu klesl v únoru na 49 bodů z lednové úrovně 49,4 bodu, a sestoupil tak na minimum od listopadu 2011. Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali pokles jen na 49,3 bodu. Ukazatel je už sedmý měsíc po sobě pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity v sektoru.
Index podnikatelské aktivity ve službách klesl v únoru podle statistického úřadu na 52,7 bodu z lednových 53,5 bodu. Sektor služeb se má podle nové strategie čínského vedení stát novým motorem růstu.
Index sledující aktivitu v menších a středních firmách ze zpracovatelského sektoru, který sestavuje Markit ve spolupráci s Caixin, klesl na 48 bodů z lednových 48,4 bodu.
Čínská ekonomika v loňském roce zpomalila růst na 6,9 %, což bylo její nejpomalejší tempo za 25 let. Čína zvolnila i v posledním loňském čtvrtletí, kdy se její hrubý domácí produkt zvýšil v meziročním srovnání o 6,8 %, nejméně od prvního čtvrtletí 2009, kdy vrcholila světová finanční krize.
Pokračující útlum ekonomiky vyvíjí další tlak na čínskou vládu, aby podnikla opatření na podporu ekonomiky. Čínská centrální banka v pondělí snížila o půl procentního bodu podíl minimálních rezerv, které jí musí odvádět z vkladů komerční banky. Tento krok na podporu ekonomiky učinila banka už popáté od loňského února.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
