Co musíte ráno vědět (1. března)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak v loňském roce hospodařila Erste Group Bank a jak hodlá Dubaj využívat drony? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý přerušily růst a mírně zlevnily, Dow neprodloužil sérii dvanácti rekordních závěrů

Americké akcie v úterý oslabily, dolů je stáhly ztráty maloobchodních firem, v čele se společností Target, a rovněž nervozita před vystoupením prezidenta Donalda Trumpa na půdě Kongresu. Investoři čekali hlavně na to, zda se Trump nevyjádří k již dříve avizované daňové reformě. Index Dow odepsal 0,12 % na 20 812,24 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,26 % na 2 363,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,62 % a den uzavřel na 5 825,44 bodu. Za celý únor jsou ale všechny tři indexy v plusu - Dow Jonesův index si připsal 4,8 %, S&P 500 zpevnil o 3,7 % a Nasdaq Composite má k dobru 3,75 %. Index volatility VIX v úterý stoupl o 6,87 % na 12,92 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,392 %. Příznivě poslední únorová seance vyzněla pro akcie z odvětví veřejných služeb a tituly z odvětví necyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží, průmyslovému odvětví či technologickému sektoru.

Dow a jeho nejdelší růstové série

Tři největší rizika pro globální ekonomiku (s lehce americkým nádechem)

2. Evropské burzy v úterý mírně zpevnily, britská Meggitt vystřelila vzhůru o 11 %

Evropské akciové trhy v relativně klidné úterní seanci mírně stouply, když investoři napjatě očekávali vystoupení Donalda Trumpa v americkém Kongresu. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,19 % na 370,24 bodu. Nahoru jej táhly zejména akcie maloobchodních společností. Britský FTSE 100 stoupl o 0,14 % na 7 263,44 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,28 % na 4 858,58 bodu a německý DAX vzrostl o 0,1 % na 11 834,41 bodu. Na vrcholu panevropského benchmarku byla britská strojírenská firma Meggitt (+11,27 %), která se specializuje na výrobu letecké techniky a obranných systémů. Společnost těžila zejména z lepších než očekávaných hospodářských výsledků za loňský rok.

Evropská inflace a španělský paradox

Denní glosa: Tisíc dolarů za britskou nezávislost

3. Pražská burza v úterý přišla zhruba o půl procenta, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, index PX klesl o 0,49 % na 953,92 bodu. Dolů burzu táhly bankovní tituly a sázkařská společnost Fortuna, dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol. Zobchodovaný objem přesáhl miliardu korun, a byl tak výrazně nadprůměrný. Za vysokým objemem bylo podle analytika České spořitelny Petra Bártka převažování indexů MSCI, ke kterému došlo po konci úterní seance. Téměř polovinu zobchodovaného objemu obstarala MONETA, která ale odepsala 0,87 % na 85,30 Kč. "Váha Monety v MSCI šla díky jejímu vyššímu volně obchodovanému objemu (po prodeji posledního podílu drženého původním majitelem GE) nahoru. Proti tomu se ale evidentně postavilo množství investorů realizujících zisk z dřívějšího růstu," uvedl analytik. Nedařilo se ani dalším bankovním titulům. Komerční banka ztratila 0,92 % a skončila na 917,10 Kč a Erste Group Bank po zveřejnění výsledků za loňský rok klesla o 0,73 % na 746 Kč. Dařilo se naopak pojišťovně VIG, která zpevnila o 0,71 % na 608,40 Kč.

Investorský magazín: Výhody pravidelného investování v kostce

4. Očekávané události

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů. Ukazatele za zpracovatelský sektor na trh pošlou Japonsko, Čína, jednotlivé evropské státy a odpoledne i Spojené státy. Čína navíc přidá i index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Dopoledne vyjdou ve Spojeném království index cen domů a zprávy o objemu schválených hypoték a spotřebitelských úvěrů a Německo doplní zprávy o nezaměstnanosti a inflaci. Odpoledne budou Spojené státy informovat o osobních příjmech a výdajích a vývoji stavebních objednávek a vládní energetická agentura EIA zveřejní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Večer ještě vyjde situační zpráva o stavu americké ekonomiky zvaná Béžová kniha, s projevy vystoupí prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan a členka měnového výboru Fedu Laela Brainardová a bude zveřejněna zpráva o prodejích aut ve Spojených státech. Do výsledkové sezóny ve středu přispějí v Evropě Eni nebo Areva a v USA Best Buy, Mylan, Dollar Tree, Broadcom a Monster Beverage. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Erste Group Bank loni vydělala 1,26 miliardy eur, společnost zamýšlí navrhnout výplatu dividendy ve výši jednoho eura na akcii

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank v loňském roce vydělala 1,26 miliardy eur. V roce 2015 její čistý zisk činil jen 968 milionů eur. Meziročně jí tak zisk vyskočil o 30 %. Výsledky výrazně podpořil zejména prudký pokles nákladů na rizika. Erste rovněž potvrdila, že plánuje navrhnout výplatu dividendy ve výši jednoho eura na akcii.

Česká spořitelna loni vydělala 15,5 miliardy Kč. Jak hodnotí výsledky největší české banky její finanční ředitel Wolfgang Schopf?

6. Společnosti TMR ve finančním roce 2015/2016 vzrostl provozní zisk o 2,9 % na 25,1 milionu eur

Slovenská společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která kromě jiného provozuje největší skiareály na Slovensku, zvýšila ve svém uplynulém finančním roce zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o 2,9 % na 25,1 milionu eur (678 milionů korun). Výnosy TMR vzrostly od listopadu roku 2015 do konce loňského října meziročně o 14,5 % na 81,2 milionu eur (2,19 miliardy korun).

7. Pegas Nonwovens postaví v JAR závod za dvě miliardy korun

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens postaví nový závod v Jihoafrické republice. Investuje do něj asi miliardu jihoafrických randů (zhruba dvě miliardy korun) a zaměstná v něm několik set lidí. Informoval o tom zpravodajský server Euro.cz. Podle něj jde o jednu z největších investic do zpracovatelského průmyslu v JAR za posledních pět let.

8. Zisk amerických bank loni stoupl o 4,9 % na 171,3 miliardy USD

Čistý zisk bank ve Spojených státech v loňském roce stoupl o 4,9 % na 171,3 miliardy dolarů. Podíl nerentabilních bank činil 4,2 %, nejméně od roku 1995. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

9. Reuters: OPEC plní dohodu o snížení těžby z 94 %

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru pokračovala ve snižování těžby. Dohodu o snížení produkce, kterou kartel schválil koncem loňského roku, tak již plní z 94 %. V úterý to uvedla agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a u analytiků.

10. Šéf jihokorejské firmy Samsung Group byl obviněn z korupce

Jihokorejská zvláštní prokuratura v úterý oficiálně obvinila šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga a další čtyři členy vedení z úplatkářství a zpronevěry. Jejich případ souvisí s korupčním skandálem, jenž vedl k dočasnému sesazení jihokorejské prezidentky. Firma doposud veškerá obvinění odmítala.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Dubaji budou drony přepravovat lidi

Dubaj, metropole luxusu a modernosti, chce i nadále určovat technologické trendy. Po plánech na využití hyperloopu, "potrubní" meziměstské přepravy lidí, nyní její úřady přišly s využitím populárních dronů pro přepravu lidí.

První bezpilotní letoun pro přepravu lidí by v perle Spojených arabských emirátů měl vzlétnout již v červenci. Rychlostí až 100 kilometrů za hodinu bude přepravovat lidi o váze maximálně 100 kilogramů.

Jedinou starostí pasažéra by podle informací dubajského úřadu pro dopravu mělo být zadání cílové lokace. Dron následně vyhodnotí cestu a pasažéra na určené místo rychle dopraví autopilot.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat