Denní glosa: Tisíc dolarů za britskou nezávislost

Spojené království by měl odchod z Evropské unie vyjít na 60 miliard eur, nechal se slyšet rakouský kancléř Christian Kern. Je to poprvé, kdy z úst tak vysoce postaveného evropského politika zazněla nějaká konkrétní částka. Hm, no a?
Kern měl na mysli vyrovnání veškerých závazků, které pro Británii z jejího členství v EU vyplývají. Lépe se to počítá v amerických dolarech. 60 miliard eur je zhruba 64 miliard dolarů. Spojené království má 64 milionů obyvatel. Hrubá a nepřesná matematika tedy tvrdí, že by každý Brit (včetně nemluvňat, důchodců a Velšanů) měl za iluzi svobody a nezávislosti zaplatit asi tisíc dolarů.
Vyvstávají proto dvě otázky. Zaprvé, při průměrném HDP na hlavu 41 188 dolarů představuje odchodné jen o něco více než 2 %, což je na tak mohutný rozvod poměrně skromná částka, nebo ne? A zadruhé, koho zajímá, co říká Christian Kern?