Americké akcie v úterý přerušily růst a mírně zlevnily, Dow neprodloužil sérii dvanácti rekordních závěrů

Americké akcie v úterý oslabily, dolů je stáhly ztráty maloobchodních firem, v čele se společností Target, a rovněž nervozita před vystoupením prezidenta Donalda Trumpa na půdě Kongresu. Investoři čekali hlavně na to, zda se Trump nevyjádří k již dříve avizované daňové reformě.
Index Dow odepsal 0,12 % na 20 812,24 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,26 % na 2 363,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,62 % a den uzavřel na 5 825,44 bodu.
Za celý únor jsou ale všechny tři indexy v plusu. Dow Jonesův index si připsal 4,8 %, S&P 500 zpevnil o 3,7 % a Nasdaq Composite má k dobru 3,75 %.
Index volatility VIX v úterý stoupl o 6,87 % na 12,92 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,392 %.
Příznivě poslední únorová seance vyzněla pro akcie z odvětví veřejných služeb a tituly z odvětví necyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží, průmyslovému odvětví či technologickému sektoru.
Právě Trumpovy sliby ohledně hospodářské politiky způsobily, že americké akcie zpevňují až na krátké výkyvy už od loňského listopadu, kdy byl Trump zvolen prezidentem. Například Dow Jonesův index až v úterý přerušil sérii 12 dní v řadě, kdy uzavřel vždy na novém rekordu, nejdelší takovou sérii od roku 1987.
"Skutečnou otázkou teď je, kolik trpělivosti ještě trh má," řekla agentuře Reuters analytička Quincy Krosbyová ze společnosti Prudential Financial. Netrpělivě očekávaný projev Donalda Trumpa začne ve středu nad ránem (3.00 SEČ).
Výrazné ztráty v úterý zaznamenaly akcie maloobchodního řetězce Target (-12,19 %), které se dostaly nejníže od podzimu 2014 a mají za sebou nejhorší den za více než 18 let. Podnik zveřejnil výsledky hospodaření za loňský rok, které zaostaly za odhady. Target navíc chystá několik významných změn, aby snížil náskok svých rivalů, zejména v oblasti internetového prodeje. Jen letos má Target v plánu investovat dvě miliardy dolarů, což mu přechodně sníží zisk.
Ztráty akcií Targetu způsobily, že se investoři začali zbavovat akcií i dalších maloobchodních řetězců. Dolů tak zamířily akcie firem Wal-Mart (-1,13 %), Kroger (-1,3 %), Macy's (-1,04 %) i Dollar General (-4,91 %). Akcie společnosti Amazon.com (-0,42 %), která je teď pro Target jedním z hlavních rivalů, klesly pouze nepatrně.
Dolar zmírnil úvodní ztráty, ropa zlevnila
Na devizových trzích nejprve oslaboval dolar, později ale americká měna ztráty zmírnila a pohybovala se blízko hodnot, na kterých byla v pondělí. Vliv na výraznější výkyvy měl i fakt, že je konec měsíce, kdy investoři upravují svá portfolia a v důsledku toho přesouvají investice i mezi měnami. Za celý únor je dolarový index v zisku.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před koncem úterního obchodování v New Yorku odepisoval méně než 0,1 % na zhruba 101,10 bodu. Za celý únor ale o zhruba 1,6 % zpevnil. Vůči japonskému jenu v úterý dolar odepsal asi 0,4 % na 112,15 JPY. Euro k dolaru zpevnilo asi o 0,1 % na 1,0596 USD.
Ceny ropy v úterý klesly, hlavním důvodem bylo zvyšování těžby ve Spojených státech, které zastiňuje i zprávy o poklesu těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a v dalších zemích. Severomořská ropa Brent kolem 20:00 SEČ ztrácela 0,77 % na 55,58 USD za barel.
Členové OPEC se koncem loňského listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu ropy celkem o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které by měly produkci omezit o dalších 558 tisíc barelů denně. V lednu již země plnily slíbené snížení těžby z 90 %.
Spojené státy se ale k dohodě o snížení těžby nepřipojily a těžba v USA se dál zvyšuje. Za týden do 17. února zvýšili těžaři produkci na více než devět milionů barelů denně a provozovali 602 vrtů, což bylo nejvíce od října 2015.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americký soud v noci na úterý schválil lednovou dohodu ohledně řešení skandálu s problémovými nafukovači airbagů japonské společnosti Takata, které jsou spojovány s nejméně 16 úmrtími po celém světě. Takata v rámci dohody přiznala, že zakrývala důkazy o rizicích spojených s jejími nafukovači. Ty mohou při aktivaci airbagu vymrštit do vozu části kovu.
- Americký řetězec kaváren Starbucks si po letech troufá expandovat do Itálie. Země, odkud pochází espresso, má velkou kulturu pití kávy a zakladatele firmy Howarda Schultze kdysi k založení Starbucks inspirovala.
- Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí prudce kleslo a v celoročním přepočtu dosáhlo 1,9 %. Ve třetím čtvrtletí růst činil 3,5 %, což bylo dvouleté maximum. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo obchodu. Potvrdilo tak svůj rychlý odhad z konce ledna. Výsledek je slabší, než se čekalo na finančních trzích.
- Americká mediální společnost Comcast koupí zbývajících 49 % akcií v japonském provozovateli zábavních parků Universal Studios Japan (USJ). Hodnota transakce činí 254,8 miliardy jenů (57,9 miliard Kč).
- Čistý zisk bank ve Spojených státech v loňském roce stoupl o 4,9 % na 171,3 miliardy dolarů. Podíl nerentabilních bank činil 4,2 %, nejméně od roku 1995. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v lednu podle předběžných čísel klesl o 0,1 % po růstu o 1 % v prosinci.
- Ceny domů ve Spojených státech v prosinci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,6 % po 5,2% růstu v listopadu (revidováno z 5,3 %). Analytici čekali růst cen o 5,4 %.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v únoru výrazně předčila očekávání, když její index vyskočil na 114,8 bodu ze 111,6 bodu v lednu (revidováno ze 111,8 bodu; odhad: 110,9 bodu). Sdělila to v úterý ve své měsíční zprávě soukromá organizace Conference Board.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v únoru stoupl na 17 bodů (leden: 12 bodů).
- Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v úterý jednal s nejvyšším čínským diplomatem. Vzájemné hospodářské vztahy mezi oběma velmocemi označily obě strany za prospěšné. Oba muži ale zároveň poznamenali, že je třeba tyto vztahy dále zlepšovat a udržovat. Tillerson a čínský státní tajemník Jang Ťie-čch' na schůzce ve Washingtonu potvrdili důležitost společných pravidelných schůzek na vysoké úrovni a hovořili také o problematice severokorejského jaderného programu, sdělil mluvčí ministerstva.
Výsledková sezóna
- Výsledky Target ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,51 USD), tržby 20,7 miliardy USD (odhad: 20,7 miliardy USD).
- Výsledky Valeant Pharmaceuticals ve 4Q: Ztráta na akcii 1,47 USD (odhad: -1,12 USD), tržby 2,4 miliardy USD (odhad: 2,3 miliardy USD).
- Výsledky salesforce.com ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 2,29 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -1,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK