Co musíte ráno vědět (10. července)

Jak v úterý zakončily obchodování burzy v Evropě i Spojených státech, jak vidí Mezinárodní měnový fond světový růst a jak se správně dělá rock'n'roll? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie dále posilovaly. S&P 500 na dohled od historických maxim

Americké akcie v úterý rostly díky optimismu z výsledkové sezóny. Investoři věří, že firmy zveřejní lepší výsledky, než očekávají analytici. Index Dow posílil o 0,50 % na 15 300,34 bodu, širší S&P uzavřel se ziskem 0,72 % na 1 652,32 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,56 % na 3 504,26 bodu. Index S&P 500 se tak nachází pouze přibližně 1 % (16,84 bodu) pod svým historickým zavíracím maximem z 21. května, kdy uzavřel na 1 669,16 bodu.

"Makroekonomická data naznačují, že výsledky firem přece jen nebudou tak tragické," říká Brian Jacobsen, hlavní portfoliový stratég Wells Fargo Advantage Funds. "Očekávání pro druhé čtvrtletí byla nízká a myslím, že si začínáme uvědomovat, že jsme je snížili až příliš. Tahle výsledková sezóna by mohla přinést příjemná překvapení," dodává.

Akcie pohledem technické analýzy: Indexy budou mít v týdnu tendenci mírně růst

2. Evropské akcie v úterý nakopli těžaři

Evropské akcie táhly v úterý nahoru především těžařské firmy díky zveřejněným výsledkům firmy Alcoa. Sektor základních materiálů v indexu EuroStoxx 600 posílil o více než 2 %. Dařilo se i finančním službám a automobilkám. Pouze mírné zisky si naopak připsaly sektor maloobchodu a média. Britský FTSE 100 připsal 0,98 %, francouzský CAC 40 0,52 % a německý DAX 1,12 %. Na červené nule naopak uzavřely burzy na jihu Evropy - italský FTSE MIB zakončil se ztrátou 0,06 % a španělský IBEX 35 oslabil o 0,03 %. Portugalský PSI20 odepsal 0,04 % poté, co někteří socialisté ve vládě opět začali volat po předčasných volbách.

Tohle potřebujete vědět o schváleném evropském rozpočtu do roku 2020 (a o tom na rok 2014)

3. Pražská burza v úterý zakončila v červených číslech

Index PX odepsal v úterním obchodování 0,86 %. Dolů ho stáhly akcie ČEZ (-2,99 %) a NWR (-1,84 %). Nedařilo se ani cenným papírům Erste Group Bank (-1,38 %) a TMR (-1,26 %). O více než procento naopak posílila CETV (+1,86 %) a zdražily i akcie znojemské firmy Pegas Nonwovens (+0,72 %).

Se zásahem ČNB proti koruně to nemusí být tak horké. Vyšší inflace centrální banku překvapila

4. Očekávané události

Evropská komise navrhne jednotný mechanismus, který bude řešit restrukturalizaci či uzavírání bank v problémech. Jde o klíčovou součást připravované bankovní unie. Německo zveřejní vývoj inflace za červen a americká společnost Yum! Brands, majitel řetězců restaurací KFC, Pizza Hut a Taco Ball, hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Večer pak šéf americké centrální banky Ben Bernanke pronese řeč ke stoleté historii a vyhlídkám této instituce a bude odhalen zápis z jednání FOMC. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. července

5. Mezinárodní měnový fond snížil odhad světového růstu na 3,1 % z 3,3 %

Předpokládaný růst Spojených států MMF snížil na 1,7 % z 1,9 %. Podle očekávání byl MMF nucen přehodnotit odhad růstu Spojeného království - z dubnových 0,3 % ho zvýšil na 0,9 %. Naopak růst Číny bude podle MMF ještě nižší, než se původně čekalo - pro rok 2013 ho snížil o 0,3 procentního bodu na 7,8 % a v následujícím roce na 7,7 %. I recese v eurozóně bude podle MMF horší, než se původně čekalo - HDP eurozóny by měl v roce 2013 klesnout o 0,6 %. Na příští rok však MMF již predikuje návrat k růstu.

6. Energetický regulační úřad vznese obvinění proti dvěma producentům solární elektřiny

Energetický regulační úřad vznese obvinění proti dvěma producentům solární elektřiny, kteří údajně čerpali státní dotace neprávem. Úřad našel nedostatky u 30 poskytovatelů solární energie a plánuje jich prověřit až 180. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková o tom v úterý informovala novináře, jména dotyčných společností však neuvedla. Podle Vitáskové byly nalezeny problémy ve všech zařízeních. "Náklady na podporu obnovitelné energie se stávají pro české spotřebitele neúnosnými," prohlásila Vitásková.

7. NYSE Euronext převezme správu úrokové sazby LIBOR

Burzovní společnost NYSE Euronext se bude starat o agendu související s tvorbou londýnské mezibankovní sazby LIBOR. Oznámil to v úterý nezávislý výbor, který byl jmenován letos v únoru, aby vybral novou firmu, která bude Libor spravovat. Sazba LIBOR se loni stala centrem globálního skandálu kvůli manipulacím při její tvorbě.

8. USA chtějí pro své největší banky přísnější poměr zadluženosti

Americké regulační orgány navrhují zvýšit pro největší banky v USA minimální kapitálový požadavek, který ukazuje zadluženost, na dvojnásobek globálního standardu. Zpřísněný limit má platit pro osm největších amerických bank, sdělily v úterý Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), Úřad pro kontrolu měny (OCC) a centrální banka USA (Fed).

9. Každý čtvrtý člověk na světě se v minulém roce musel uchýlit k úplatkům

Každý čtvrtý člověk na světě se podle Transparency International v posledním roce musel uchýlit k uplácení. Nejzkorumpovanější jsou podle názoru respondentů policisté a lidé pracující v soudnictví. Největší průzkum, který kdy Transparency International provedla, odhalil, že ze 114 tisíc lidí ve 107 zemích si více než polovina myslí, že se korupce v posledních dvou letech zhoršila.

10. Rusnokova úřednická vláda poprvé zasedne ve středu odpoledne

Úřednická vláda premiéra Jiřího Rusnoka poprvé zasedne ve středu odpoledne. Ve Strakově akademii bude jednat hodinu. Předtím navštíví středočeské Lány, kde položí věnce k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jako první budou do ministerských funkcí uvedeni vicepremiéři Jan Fischer na ministerstvu financí a Martin Pecina na ministerstvu vnitra.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Rock'n'roll kvete v každém věku

Do kin přichází nový film režisérky Alice Nellis Revival o partě stárnoucích rockerů, která se rozhodne vyrazit na turné. Koncept stáří není v rock'n'rollu nic nového, stačí se podívat na největší hvězdy žánru - Micka Jaggera, Boba Dylana, Stevena Tylera nebo Karla Gotta. Nebo například na nejstarší skupinu na světě The Zimmers, která okouzlila Spojené království v loňském ročníku Britain's Got Talent.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat