Co musíte ráno vědět (13. května)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě i Spojených státech, z čeho splatilo Řecko část dluhu MMF a jaká budoucnost čeká automobily? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zlevnily, dolů je stahovala nejistota kolem dluhopisů a Řecko

Americké akcie zakončily úterní obchodní seanci pod nulou. Wall Street sráží globální výprodej státních dluhopisů a obavy z vývoje kolem silně zadluženého Řecka. Výnosy amerických státních dluhopisů se na začátku týdne s poklesem jejich cen vyhouply na maximum od poloviny listopadu. Vyšší výnosy firmám zdražují náklady na úvěry, což se dotýká i akciových trhů. Dow klesl o 0,2 % na 18 068,23 bodu, S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 099,12 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,35 % na 4 976,19 bodu. Index volatility VIX stagnoval na 13,86 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA po pondělním prudkém nárůstu klesl o dva bazické body na 2,26 %. Pod nulou skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží, telekomunikační odvětví, průmyslové odvětví a sektor veřejných služeb. V kladném teritoriu zakončil pouze energetický sektor.

Špatné zprávy jsou dobré zprávy (pro akcie). Už dvacet let

2. Evropské akcie v úterý po třech dnech růstu klesly

Evropské akcie v úterý přerušily třídenní rally a zlevnily. Dolů je stahoval nejistý vývoj řecké krize, když se Atény stále nedohodly s mezinárodními věřiteli na další finanční pomoci. Britský FTSE 100 odepsal 1,37 %, francouzský CAC 40 1,06 % a německý DAX 1,72 %. Regionální STOXX Europe 600 po třídenním zpevňování odevzdal 1,31 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech v čele s akciemi automobilek. Index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 1,42 % na 3 573,10 bodu. Výnosy italských, španělských a německých desetiletých dluhopisů rostly, zatímco euro v páru k dolaru posilovalo. "Slabost se dnes objevila na celém trhu," řekl Espen Furnes ze Storebrand Asset Management. Nemůžeme popřít, že akciové trhy v Evropě za sebou mají skvělý začátek roku. V tomto prostředí považují za rozumné, že někteří investoři vybírají zisky," dodal.

Obchodní bilance Německa byla v březnu v druhém nejvyšším přebytku za uplynulý rok

Španělsko: Průmyslová produkce v březnu meziročně +2,9 %, čekalo se +1,2 % po +0,6 % v únoru

3. Pražská burza v úterý ztrácela, objem obchodování byl spíše utlumený

Index PX v úterý odepsal 0,71 % na 1 035,10 bodu. Více než polovinu objemu obchodů zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,59 % poté, co firma ráno zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Společnost v prvním čtvrtletí dosáhla zisku EBITDA 19,14 miliardy Kč a upraveného čistého zisku 7,56 miliardy Kč. Zároveň oznámila, že z loňského zisku navrhne vyplatit dividendu ve výši 40 Kč na akcii. Ve středu ráno budou reportovat hospodářské výsledky společnosti O2 Czech Republic (-3,07 %) a NWR (+4 %). V úterý se nedařilo bankovním titulům - Komerční banka odevzdala přes procento a Erste Group Bank bezmála procento. Mírně oslabily také cenné papíry pojišťovny VIG, které zlevnily o 0,1 %.

4. Očekávané události

V Německu budou ve středu zveřejněny údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a stejná statistika vyjde i ve Francii, Itálii a za celou eurozónu. V Číně a eurozóně bude oznámena i průmyslová výroba a Německo, Francie, Španělsko a Itálie přidají ještě inflaci. Britská centrální banka vydá čtvrtletní zprávu o inflaci a ze Spojených států a Číny na trh přijde i statistika maloobchodních tržeb. V USA budou zveřejněny ještě podnikové zásoby, indexy dovozních a vývozních cen a týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy. Na pražské burze ráno hospodářské výsledky za první čtvrtletí zveřejní telekomunikační společnost O2 Czech Republic a těžební firma NWR. V případě O2 půjde podle všeho o poslední zprávu za nerozdělenou společnost. Investoři se zaměří na jakékoliv informace ohledně budoucnosti firmy, samotná data by například podle analytiků z BH Securities mohla být dobrá, a to včetně nárůstu čistého zisku. Od uhelné společnosti NWR čeká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček slabé výsledky. "Očekáváme další záporný výsledek na úrovni EBITDA (-13,6 milionu EUR), a to především z důvodu poklesu prodaných objemů i cen uhlí," napsal. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Prezident newyorského Fedu by uvítal první zvýšení úrokových sazeb již v letošním roce

William Dudley, prezident pobočky Fedu v New Yorku, v úterý prohlásil, že sice neví, kdy přesně začne Fed zvyšovat sazby, ale vyhovovalo by mu, kdyby to bylo ještě letos, jak očekávají analytici a investoři. Načasování a tempo utahování měnové politiky v USA bude podle Dudleyho záležet na výkonu americké ekonomiky.

6. Verizon koupí za 4,4 miliardy dolarů společnost AOL

Americká telekomunikační společnost Verizon Communications koupí za zhruba 4,4 miliardy dolarů mediální a internetovou firmu AOL. Akvizice je součástí plánu Verizonu na posílení jeho aktivit v oblasti mobilního videa a reklamy. Verizon nabídl za jednu akcii AOL 50 USD, což ve srovnání s pondělní závěrečnou cenou akcií na burze představuje prémii 17,4 %.

7. Řecko uhradilo dluh vůči MMF z rezerv, které u něj má

Řecko muselo sáhnout do rezerv, které má na svém účtu u Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby mu mohlo uhradit splatný dluh ve výši 750 milionů eur. Tvrdí to dva zdroje z řecké vlády, na které se odvolává agentura Reuters. Řecko oznámilo uhrazení splátky dluhu vůči MMF už v pondělí, den před oficiálním termínem splatnosti.

8. Věřitelé Ukrajiny představili plán restrukturalizace dluhu

Výbor věřitelů Ukrajiny předložil Kyjevu svůj podrobný návrh restrukturalizace ukrajinského dluhu. Návrh je podle nich kompromisem mezi cílem Ukrajiny snížit zadlužení a zájmy investorů, kteří se chtějí vyhnout výraznému snížení hodnoty dluhopisů. Výbor však současně podle agentury Reuters uvedl, že zatím neviděl významné zapojení ukrajinské vlády do jednání o počátečním návrhu předloženém před čtyřmi týdny.

9. Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v dubnu proti březnu o 0,3 %. Meziroční inflace zrychlila na 0,5 %

Spotřebitelské ceny v ČR vzrostly v dubnu proti březnu o 0,3 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddílech odívání a obuvi, dopravy, potravin a nealkoholických nápojů. Meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,5 %, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v březnu.

Nezaměstnanost v České republice v dubnu klesla na 6,7 %, přibylo volných míst

10. ČEZ svými výsledky nenaplnil očekávání. V 1. čtvrtletí hospodařil se ziskem EBITDA 19,14 miliardy Kč. Firma navrhuje dividendu 40 Kč na akcii

Energetická společnost ČEZ v prvním čtvrtletí dosáhla zisku EBITDA 19,14 miliardy Kč a upraveného čistého zisku 7,56 miliardy Kč. Firma uvedla, že navrhne vyplacení dividendy 40 Kč na akcii, což odpovídá 73 % loňského čistého zisku na akcii očištěného o mimořádné vlivy. Za celý letošní rok ČEZ čeká dosažení zisku EBITDA 70 miliard Kč a očištěného zisku 27 miliard Kč.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Budeme se v budoucnu přepravovat horkovzdušnými auty?

Výrobci aut se neustále snaží hledat způsoby, jak ušetřit na palivu. Ethan Tucker a Pat Boone ze Zero Pollution Motors možná na tuto věčnou otázku nalezli odpověď. Jejich přelomové vozidlo poháněné horkým vzduchem získalo v televizní show Shark Tank financování v objemu 5 milionů dolarů od Roberta Herjavece, ovšem pouze za podmínky, že Zero Pollution Motors získá práva na výrobu a distribuci těchto aut ve Spojených státech.

Zero Pollution Motors a jejich AIRPod od 1:41

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat