Evropské akcie v úterý po třech dnech růstu klesly

Evropské akcie v úterý přerušily třídenní rally a zlevnily. Dolů je stahoval nejistý vývoj řecké krize, když se Atény stále nedohodly s mezinárodními věřiteli na další finanční pomoci.
Britský FTSE 100 odepsal 1,37 %, francouzský CAC 40 1,06 % a německý DAX 1,72 %. Regionální STOXX Europe 600 po třídenním zpevňování odevzdal 1,31 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech v čele s akciemi automobilek. Index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 1,42 % na 3 573,10 bodu.
Výnosy italských, španělských a německých desetiletých dluhopisů rostly, zatímco euro v páru k dolaru posilovalo.
"Slabost se dnes objevila na celém trhu," říká Espen Furnes ze Storebrand Asset Management. "Krátkodobě představuje Řecko stále problém. Dluhopisový trh vykazuje známky volatility a může naznačovat méně optimistický postoj investorů ke kvantitativnímu uvolňování ze strany Evropské centrální banky. Nemůžeme popřít, že akciové trhy v Evropě za sebou mají skvělý začátek roku. V tomto prostředí považují za rozumné, že někteří investoři vybírají zisky," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Výbor věřitelů Ukrajiny předložil Kyjevu svůj podrobný návrh restrukturalizace ukrajinského dluhu. Návrh je podle nich kompromisem mezi cílem Ukrajiny snížit zadlužení a zájmy investorů, kteří se chtějí vyhnout výraznému snížení hodnoty dluhopisů. Výbor však současně podle agentury Reuters uvedl, že neviděl zatím významné zapojení vlády do jednání o počátečním návrhu předloženém před čtyřmi týdny.
- Řecko muselo sáhnout do rezerv, které má na svém účtu u Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby mohlo měnovému fondu uhradit splatný dluh ve výši 750 milionů eur. Tvrdí to dva zdroje z řecké vlády, na které se odvolává agentura Reuters. Řecko oznámilo uhrazení splátky dluhu vůči MMF už v pondělí, den před oficiálním termínem splatnosti.
- Nizozemská maloobchodní skupina Ahold a její belgický rival Delhaize oznámily, že jsou v počáteční fázi jednání o fúzi. Potvrdily tak spekulace, které se v minulých dnech objevily na finančních trzích. Spojením by vznikl maloobchodní obr za zhruba 25 miliard eur. Ahold působí také na českém trhu, Delhaize z něj už před lety odešel.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v březnu vzrostla meziročně o 0,7 % oproti 0,1% růstu v únoru, produkce zpracovatelského sektoru se zvýšila o 1,1 % po 1,2% růstu v únoru. Meziměsíčně růst průmyslové výroby zrychlil na 0,5 % z únorových 0,1 %, očekávala se přitom stagnace. Produkce zpracovatelského sektoru se meziměsíčně zvýšila o 0,4 %, o 0,1 procentního bodu více, než se čekalo, a stejně jako v únoru.
- Británie prodala další část akcií v bance Lloyds Bankning Group, kterou musel stát zachránit z peněz daňových poplatníků v době vrcholu finanční krize. Podíl státu v bance tak nyní klesl pod 20 % z původních 41 %, oznámilo v úterý ministerstvo financí. Británie již z prodeje akcií získala více než deset miliard liber.
- V dubnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 6,4 % na 491 585, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 10,0 % na 83 692 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 6,7 %.
- Spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu proti březnu o 0,3 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddílech odívání a obuv, doprava, potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,5 %, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v březnu.
- Významní představitelé polské vládní Občanské platformy (PO) chtějí, aby kabinet Ewy Kopaczové před podzimními parlamentními volbami zvýšil veřejné výdaje, a zabránil tak své porážce. V úterý o tom informovala agentura Reuters. Pro PO byly velkým zklamáním nedělní prezidentské volby, v nichž současná hlava státu Bronislaw Komorowski, kterého strana podporuje, skončil překvapivě druhý za opozičním kandidátem Andrzejem Dudou.
Výsledková sezóna
- Energetická společnost ČEZ v prvním čtvrtletí dosáhla zisku EBITDA 19,14 miliardy Kč a upraveného čistého zisku 7,56 miliardy Kč. Firma uvedla, že navrhne vyplacení dividendy 40 Kč na akcii, což odpovídá 73 % loňského čistého zisku na akcii očištěného o mimořádné vlivy. Za celý letošní rok ČEZ čeká dosažení zisku EBITDA 70 miliard Kč a očištěného zisku 27 miliard Kč.
- Belgické bankovní a pojišťovací skupině KBC, která v Česku vlastní banku ČSOB, vzrostl v prvním čtvrtletí čistý zisk bez jednorázových položek o 51 % na 510 milionů eur. K růstu, který překonal očekávání analytiků, přispěl silný výkon pojišťovacích aktivit a návrat do zisku divize mezinárodních trhů. V České republice zisk KBC podle úterního prohlášení stoupl o 3,6 % na 143 milionů eur. Skupina vykázala v posledním čtvrtletí 2014 zisk 472 milionů EUR a v 1Q2014 347 milionů EUR.
- Italské bankovní skupině UniCredit klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 28 % na 512 milionů eur. Důvodem byla tvorba rezerv na ztrátové úvěry a zaplacení příspěvku na vytvoření fondu pro záchranu evropských bank. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ale zisk o více než 200 % vzrostl, uvedla banka v úterní zprávě o hospodaření.
- Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet v prvním pololetí fiskálního roku vykázala zisk před zdaněním sedm milionů liber ve srovnání se ztrátou 53 milionů GBP ve stejném období loni. Aerolinkám pomohly nízké ceny pohonných hmot, příznivý vývoj směnných kurzů a příznivý závěr lyžařské sezony. Firma však současně upozornila, že dubnová stávka ve Francii bude mít na její hospodaření negativní dopad.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
