Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak si vedly burzy v polovině týdne, co chystá Andrej Babiš a jak pokračuje stavba nového Světového obchodního centra v New Yorku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu podpořily hospodářské výsledky firem. Indexy uzavřely na nových rekordech

Americké akcie se ve středu po úterních ztrátách vyšplhaly do plusu. Dow připsal 0,45 % na 15 821,63 bodu, S&P 500 0,81 % na 1 782 bodů, čímž si oba zajistily nová zavírací maxima, a technologický Nasdaq zpevnil o 1,16 % na 3 965,58 bodu. Tahouny indexu Dow byly společnosti Microsoft, Home Depot a Walt Disney, nedařilo se naopak DuPontu, Mercku a Verizon Communications. Cena ropy Brent se pohybovala kolem 106,8 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI mírně podražila na 93,8 dolaru za barel.

Propad akcií o 50 %? Počítejte raději se vším

2. Evropské akcie ve středu prohlubovaly ztráty. Investoři zvažují budoucí kroky Fedu

Evropské akcie si v úterý a ve středu připsaly největší dvoudenní ztrátu za poslední měsíc. Investoři posuzují výsledky firem a obávají se toho, že silnější ekonomická data ve Spojených státech vženou Fed do uspěchaného utažení kohoutků. Britský FTSE 100 ve středu ztratil 1,44 %, francouzský CAC 40 0,56 % a německý DAX 0,24 %. Mírně si polepšily technologický sektor a síťové odvětví, zbývající sektory oslabovaly v čele s médii, bankami a sektorem základních materiálů.

Šéf BlackRock: Euro může do 10 let zmizet

3. Pražská burza ve středu prohloubila předchozí ztráty. NWR zpevnila díky odvrácení hrozby stávky

Index PX ve středu odepsal 1,76 % a spadl pod hranici 1 000 bodů na 998,84 bodu. Nedařilo se akciím ČEZ, které zlevnily o 1,76 % na 558 Kč poté, co společnost vyhlásila tendr na prodej své pevné telekomunikační sítě. Cenné papíry Erste Group Bank oslabily o 3 % na 676 Kč a ztrácely i mediální CME (-3,87 %) a pojišťovna VIG (-4,06 %). Podražily naopak akcie NWR (+3,04 %), když se firmě podařilo odvrátit hrozící stávku horníků a podepsat s odbory kolektivní smlouvu. Nejvíce obchodovanou emisí dne byla Komerční banka, která zpevnila o 0,47 % na 4 451 Kč, výrazněji si polepšila Fortuna, jejíž cenné papíry připsaly 1,73 % na 120,55 Kč.

ČEZ a další: 3 investiční tipy na listopad

Tibor Bokor (Wood & Company): PPF asi nabídne odkup podílů v Telefónice v březnu nebo dubnu, nebude se ale chtít zbavit všech akcionářů. Čtvrtý operátor na trh nejspíše nepřijde

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý týden přinesou statistiku žádostí o podporu v nezaměstnanosti. EU i jednotlivé země (včetně České republiky) odhalí vývoj HDP za třetí kvartál, Francie zveřejní index spotřebitelských cen a Spojené království maloobchodní tržby. Hospodářské výsledky odhalí například Wal-Mart, RWE, Vivendi nebo Telekom Austria. Odhady zveřejňovaných výsledků firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Babiš chce obchodovat akcie Mafry na burze, chystá další nákupy

Podnikatel a lídr hnutí ANO Andrej Babiš uvažuje o vstupu vydavatelství Mafra na burzu. Ještě dříve plánuje další nákupy v oblasti médií, jejich cenné papíry chce nabídnout v "jednom balíku". Informaci The New York Times ČTK potvrdil sám Babiš s tím, že část akcií by nabídl zaměstnancům. Vydavatelství Mafra získal letos od německé společnosti Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Bez výsledku jednal také o převzetí skupiny Ringier Axel Springer CZ.

S Andrejem Babišem před volbami: Nabízím selský rozum a přístup řádného hospodáře

6. Rosenberg: Kdo čeká pokles cen akcií, zapomíná na jednu věc

Americké akcie překonávají rekordy a přibývá hlasů, které prorokují korekci. David Rosenberg, ekonom z Gluskin Sheff, však poukazuje na to, že všichni ukazují na ty samé náznaky poklesu. Na jednu věc přitom zapomínají. "Je to skutečně matka všech růstů hnaných likviditou," říká Rosenberg. Jenže přes vysoké valuace, nepřetržitý růst i technické ukazatele, které korekci naznačují, mají podle něj medvědi velký problém, který přehlížejí. Všichni o korekci mluví a všichni ji očekávají. Doufají, že přirozeně přijde, protože akcie již posilovaly příliš dlouho a trh se musí ozdravit propadem. Jenže právě taková jistota může být příčinou, proč tento univerzální princip nemusí platit.

7. PetroChina koupí aktivity v Peru za 2,6 miliardy dolarů

Největší čínská ropná a plynárenská společnost PetroChina se dohodla na převzetí aktivit brazilské energetické firmy Petrobras v Peru za 2,6 miliardy dolarů. Oznámil to ve středu čínský podnik.

8. Brusel bude prošetřovat vysoký obchodní přebytek Německa

Evropská komise přezkoumá, zda vysoké přebytky zahraničního obchodu Německa nenarušují rovnováhu v evropské ekonomice. Komise to potvrdila ve středečním sdělení. Hloubková revize bude pravděpodobně dokončena v únoru nebo březnu příštího roku.

9. Ministr financí USA: Spojené státy táhnou světové oživení, se splácením dluhů problém není a nebude

Americký ministr financí Jack Lew prohlásil, že USA jsou tahounem globálního ekonomického oživení. Podle něj nemá smysl zpochybňovat schopnost Spojených států splácet dluhy. "Prošli jsme si obdobím politických tahanic. Ale šlo o politickou krizi, ne ekonomickou," uvedl Lew s odkazem na jednání ohledně dluhového stropu a financování vlády, která posunula USA na hranici defaultu.

10. Řecký primární rozpočet vykázal za deset měsíců přebytek

Primární rozpočet řecké centrální vlády vykázal v období od ledna do října přebytek 1,1 miliardy eur. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil náměstek řeckého ministra financí Christos Staikuras. Řecko tak dále překonává plán a podle Staikurase je na dobré cestě vykázat přebytek i za celý rok.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nová budova na Ground Zero zahájila činnost

Ve středu byla oficiálně otevřena nová budova na Ground Zero, místě, kde 11. září 2001 teroristický útok zničil budovy Světového obchodního centra. Jedná se o Four World Trade Center, menší verzi mrakodrapu, který bude dokončen až v roce 2014. 72patrová stavba je prozatím prázdná, přestože polovinu prostoru si již pronajaly vládní agentury. Výsledkem projektu by mělo být šest věží, v současnosti však stojí pouze ve středu otevřená věž číslo čtyři a věž číslo sedm otevřená v roce 2006. Nejvyšší by měla být Freedom Tower se 102 patry.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat