Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a Spojených státech, jak se v březnu dařilo evropskému zpracovatelskému sektoru a k čemu se také dá využít nablýskaný sporťák? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily středu ve ztrátě. Dolů je stáhlo zklamání z dat z trhu práce i nízké prodeje aut

Americké akciové trhy zakončily první dubnový den mírným poklesem. Náladu investorů na Wall Street podkopaly slabší údaje z domácího trhu práce. Stejně tak je zklamaly prodeje automobilů, které v březnu zaznamenaly pokles. Index Dow zakončil obchodování poklesem o 0,44 % na 17 698,18 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,40 % na 2 059,69 bodu a Nasdaq ztratil 0,42 % na 4 880,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,18 % na 15,11 bodu. V červených číslech ve středu skončily čtyři z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely odvětví cyklického spotřebního zboží a sektor zdravotní péče (oba -0,66 %). Dařilo se naopak sektoru telekomunikačních služeb (+0,89 %) a energetice (+0,59 %).

6 lekcí pro investory přímo od Fedu

Shiller: Centrální banky jsou v tom nevinně, akciovou bublinu nafukuje strach investorů

2. Evropské akcie ve středu po uspokojivých datech z ekonomiky zdražily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Akciím pomohla zejména ekonomická data, která ukázala, že je evropský zpracovatelský sektor stále v dobré kondici. Britský index FTSE vzrostl o 0,54 %, německý DAX přidal 0,29 % a francouzský CAC 40 stoupl o 0,57 %. Nejvíce zdražily akcie bank, cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu a síťových firem. Nedařilo se naopak akciím automobilek, titulům z maloobchodního odvětví a cenným papírům technologických firem. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 posílil o 0,47 % na 3 714,89 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,31 % na 398,52 bodu.

Záporné sazby v eurozóně mají efekt. Na tento graf může být Draghi pyšný

Eurozóna v současné podobě nemůže přežít, tvrdí dluhopisoví experti

3. Pražská burza ve středu stoupla o procento, nahoru ji vytáhly akcie ČEZ a Erste

Index PX vystoupil na 1 043,96 bodu, a pokračoval tak v růstu, který započal na začátku týdne. Největšího zobchodovaného objemu na burze dosáhly cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank, jejichž cena stoupla téměř o dvě procenta na 640,90 Kč. V těsném závěsu skončily co do zobchodovaného objemu akcie energetické firmy ČEZ, které zpevnily o 1,43 % na 636,50 Kč. V procentuálním vyjádření nicméně nejvíce vzrostly akcie rakouské pojišťovny VIG (+2,94 %). V plusu skončily ještě akcie mediální firmy CME (+0,15 %), tabákové firmy Philip Morris ČR (+0,34 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (+0,33 %). Přes pět procent naopak zlevnily akcie uhelné společnosti NWR a přes dvě a půl procenta odepsaly cenné papíry likérky Stock. Nedařilo se ani akciím sázkové kanceláře Fortuna poté, co na ně analytici z České spořitelny snížili investiční doporučení na "redukovat" z "akumulovat".

Jak investovat tisícovku měsíčně dalších 15 let

Kompletní ekonomický výhled pro ČR na dva roky dopředu

4. Očekávané události

Nový Zéland v noci na čtvrtek zveřejní výsledek obchodní bilance. Itálie dopoledne přidá zprávu o vývoji deficitu svého rozpočtu, ze Spojeného království na trhy přijde index nákupních manažerů ve stavebnictví a Evropská centrální banka vydá zprávu o vývoji ekonomické situace a situace na finančních trzích. Ze Spojených států odpoledne přijde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, dále výsledek obchodní bilance, údaje o podnikových objednávkách a institut ISM zveřejní index aktivity pro oblast New Yorku. Jako každý čtvrtek navíc vyjde zaktualizovaná zpráva o vývoji zásob zemního plynu na území USA. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká spořitelna snižuje investiční doporučení na akcie Fortuny na "redukovat"

Česká spořitelna ve středu snížila investiční doporučení na akcie sázkové kanceláře Fortuna na "redukovat" z "akumulovat". Zároveň analytici přistoupili i k výrazné redukci 12měsíční cílové ceny. "Z důvodu zrušení manipulačního poplatku na on-line sázení na Slovensku a růstu daní v České republice snižujeme cílovou cenu ze 142 Kč na akcii na 96 Kč na akcii. Vzhledem k současné ceně akcie také snižujeme doporučení z akumulovat na redukovat," napsal Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.

6. Řecký ministr: Dohoda s věřiteli o reformách bude příští týden

Řecko dosáhne dohody s mezinárodními věřiteli o seznamu požadovaných reforem příští týden. Prohlásil to podle agentury Reuters řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Mezinárodní věřitelé dohodou podmiňují uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního záchranného programu pro zadlužené Řecko. Statchakis rovněž prohlásil, že avizovaná privatizace rušného řeckého přístavu Pireus pokračovat nebude.

7. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v České republice i eurozóně nabírá na síle

Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v České republice v březnu proti únoru zlepšily. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 56,1 bodu z 55,6 bodu. Oznámila to ve středu společnost Markit Economics. Index se tak vrátil na svoji lednovou úroveň, která znamenala šestiměsíční maximum. V eurozóně se index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru zvýšil na 52,2 bodu z 51 bodů v únoru. Tempo růstu aktivity je ve společenství zemí platících eurem nejvyšší za posledních deset měsíců.

8. Ukrajina očekává podpis memoranda o ruském plynu do půlky měsíce

Ukrajina očekává, že do půlky měsíce podepíše s Ruskem dokument o dodávkách plynu s platností do března příštího roku. Prohlásil to ve středu podle agentury Reuters ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Strany začaly minulý měsíc jednat o nové dohodě o ruském plynu pro Ukrajinu, která by navázala na prozatímní říjnovou dohodu o zimních dodávkách. Shody ale zatím nedosáhly.

9. ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu vytvořil 189 tisíc nových pracovních míst

Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v březnu vytvořil 189 tisíc pracovních míst, čekalo se 225 tisíc. Zaznamenal tak nejnižší přírůstek od loňského ledna, kdy pracovní trh i celou ekonomiku podkopalo nezvykle chladné počasí. Zároveň došlo k mírné revizi únorových dat na 214 tisíc míst z původně hlášených 212 tisíc.

10. Maďarsko je další zemí EU, která vstoupí do projektu banky AIIB

Maďarsko se rozhodlo vstoupit do projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB). Oznámil to ve středu maďarský premiér Viktor Orbán na návštěvě Kazachstánu. Mezi přihlášenými zakládajícími členy nové mezinárodní rozvojové instituce je už přes 40 zemí světa, včetně řady členských států Evropské unie.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Otec svému synovi připravil nevšední zážitek

Některé děti se svých viklajících se mléčných zubů zbavují tak, že si na ně uváží niť a za tu škubnou. Otec jednoho 8letého chlapce z USA zvolil trochu jiné řešení. Z garáže vytáhl svého mustanga a šlápl na plyn.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat