Co musíte ráno vědět (21. května)

Jak se v polovině týdne dařilo akciovým trhům v Evropě i za oceánem, kolik bude stát velké banky manipulace s měnovým trhem a kdo se vrací do reklam KFC? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily středu převážně v záporu. Většinu z nich neudržel v zisku ani zápis z jednání FOMC

Americké akcie v průběhu středy převážně oscilovaly okolo nuly, větší pohyb vyvolalo pouze zveřejnění zápis z posledního jednání FOMC. Níže ceny tlačily zejména neuspokojivé hospodářské výsledky některých významných firem. Po zveřejnění zápisu z dubnového zasedání centrální banky sice trhy v USA výrazně ožily, když investory povzbudila zpráva, že červnové navýšení úrokových sazeb není pravděpodobné, v závěru obchodování ale většina akcií svůj růst opět stáhla. Index Dow uzavřel obchodování se ztrátou 0,15 % na 18 285,40 bodu a širší index S&P 500 ztratil 0,09 % na 2 125,85 bodu. Pouze technologický Nasdaq posílil o 0,03 % na 5 071,74 bodu. Index volatility VIX přidal 0,23 % na 12,88 bodu. V záporu skončilo pět z deseti hlavních sektorů. Nejvýrazněji oslabil průmyslový sektor (-0,28 %) a sektor cyklického spotřebního zboží (-0,20 %). Nejvíce naopak zpevnily akcie v odvětvích zdravotní péče (+0,20 %) a základních materiálů (+0,19 %).

Rally všemu navzdory? Vysvětlení burzovního grafu, nad kterým by si běžný smrtelník mohl lámat hlavu

Nesnažte se zachytit současnou rally, akcie mají před sebou nebezpečné měsíce. Do konce roku ale trh posílí

2. Evropské akcie ve středu posílily díky telekomunikacím a bankám

Britský FTSE 100 připsal 0,17 %, francouzský CAC 40 0,31 % a německý DAX zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,03 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,41 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím a bankám, které posilovaly o více než procento. Mezinárodní telekomunikační skupina Altice se dohodla na koupi většinového podílu v americkém poskytovateli kabelové televize Suddenlink Communications. Oznámila to ve středu Altice, která tímto obchodem vstupuje na trh ve Spojených státech. Transakce ohodnocuje americkou společnost na 9,1 miliardy dolarů. Akcie Altice na zprávu reagovaly posílením o 12 %.

Pět minut slávy pro eurozónu? Ale ano, přejme jí to

3. Pražská burza se ve středu pohybovala okolo nuly

Index PX ve středu připsal 0,03 % na 1 031,54 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,13 %. Na druhém místě se co do objemu umístily cenné papíry O2 C.R., ty však ztrácely přes tři procenta. Přes tři procenta odevzdala také likérka Stock a akcie Fortuny oslabovaly o více než dvě procenta. Mírně posilovaly bankovní tituly - Erste Group Bank zpevnila o 0,55 % a Komerční banka o 0,75 %, naproti tomu pojišťovna VIG poté, co zveřejnila výsledky za první kvartál, odepsala 0,20 %. Rakouská pojišťovnická skupina v letošním prvním čtvrtletí hospodařila se ziskem před zdaněním 131 milionů eur. Hrubé upsané pojistné se zvýšilo o 0,9 % na 2,76 miliardy eur. Zisk před zdaněním pojišťovně v meziročním srovnání klesl o 15,2 %, a čistý zisk se meziročně propadl o 18,1 % na 98,8 milionu eur.

Česká spořitelna zvýšila investiční doporučení na akcie ČEZ na "akumulovat" z "držet", cílovou cenu posunula na 728 Kč

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Čtvrtek bude na makrodata z celého týdne nejbohatší. V Číně, Japonsku, Evropě i Spojených státech vyjdou indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které navíc v Evropě doplní ještě tentýž ukazatel pro Německo, Francii a celou eurozónu ze sektoru služeb. V Itálii vyjde ještě zpráva o vývoji mezd a v eurozóně výsledek běžného účtu, Spojené království doplní maloobchodní tržby, Portugalsko výsledek běžného účtu a ECB vydá důležitou zprávu o vývoji ekonomiky a situaci na finančních trzích. Ve Spojených státech vyjdou jako každý čtvrtek statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zpráva o vývoji zásob zemního plynu a k PMI ze zpracovatelského sektoru přibudou ještě indexy aktivity chicagského, filadelfského a kansaského Fedu a statistika prodejů starších domů. Čísly za první čtvrtletí do výsledkové sezóny přispějí Dollar Tree, Best Buy, Gap či Hewlett-Packard nebo Raiffeisen Bank International, Royal Mail a Lenovo Group. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Moody's: Řecko asi bude muset omezit pohyb kapitálu

Řecké banky se budou v příštích 12 až 18 měsících dále potýkat s finančními problémy, což by si mohlo vynutit zmrazení vkladů a zavedení opatření k omezení pohybu kapitálu. Uvedla to ve středu ratingová agentura Moody's Investors Service.

Řecko prý bez dohody s věřiteli neuhradí splátku MMF 5. června. Bývalý premiér vyzývá k uspořádání referenda

6. Česká ekonomika letos podle odhadu MMF zrychlí růst na 3 %

Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu zrychlí růst na tři procenta. Střednědobě by se měl růst stabilizovat okolo 2,25 %. Na tiskové konferenci to ve středu uvedli zástupci MMF. Podle původního odhadu fondu měl letos český hrubý domácí produkt vzrůst o 2,5 %.

7. Propad ruského průmyslu v dubnu prudce zrychlil

Meziroční pokles průmyslové výroby v Rusku v dubnu prudce zrychlil na 4,5 % z březnových 0,6 %. Oznámil to ve středu tamní statistický úřad. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že hospodářská krize v Rusku navzdory některým pozitivním signálům ještě zdaleka neskončila.

8. Za manipulaci na měnových trzích zaplatí pět bank v USA 5,7 miliardy dolarů

Podle středečního prohlášení amerického Ministerstva spravedlnosti úřady udělily pěti bankám, včetně JPMorgan Chase a Citigroup, pokutu 5,7 miliardy dolarů za manipulace na měnových trzích. Čtyři z těchto pěti bank se k obviněním přiznaly. Pátá banka, UBS, podle ministerstva přizná vinu za podvody v USA, které spočívaly v manipulaci s referenčními úrokovými sazbami.

9. Řecko nejspíš nedokáže uhradit další splátku MMF

Řecko bez dosažení dohody s mezinárodními věřiteli nedokáže uhradit splátku půjčky od Mezinárodního měnového fondu, která připadá na 5. června. Uvedl to ve středu parlamentní mluvčí vládní strany SYRIZA Nikos Filis. Řecko musí fondu během června v několika splátkách uhradit celkem 1,5 miliardy eur. Na 5. června připadá splátka 305 milionů eur.

10. Rusko kritizuje Ukrajinu kvůli dluhu, hrozí jí soudem

Rusko ve středu důrazně kritizovalo úterní krok ukrajinského parlamentu, který vládě v Kyjevu umožňuje zastavit splátky dluhů zahraničním věřitelům. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že nový ukrajinský zákon je v podstatě přípravou na vyhlášení ukrajinské platební neschopnosti. Ministr financí Anton Siluanov podle agentury Reuters pohrozil, že pokud Kyjev nedodrží podmínky splácení svého dluhu, požene jej Rusko před mezinárodní soudy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

KFC vrací na scénu plukovníka Sanderse

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC po 21 let trvající pauze přivádí zpět do svého marketingu zakladatele a hlavního maskota plukovníka Sanderse. Činí tak při příležitosti 75. výročí vytvoření tajného receptu na své smažené kuře. Úlohy plukovníka se ujal herec a komik Darrell Hammond. "KFC mi platí v kuřatech," uvedl v tiskové zprávě.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat