Evropské akcie ve středu posílily díky telekomunikacím a bankám

Evropské akciové trhy ve středu vytáhly nahoru především telekomunikace a banky.
Britský FTSE 100 připsal 0,17 %, francouzský CAC 40 0,31 % a německý DAX zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,03 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,41 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím a bankám, které posilovaly o více než procento.
Mezinárodní telekomunikační skupina Altice se dohodla na koupi většinového podílu v americkém poskytovateli kabelové televize Suddenlink Communications. Oznámila to ve středu Altice, která tímto obchodem vstupuje na trh ve Spojených státech. Transakce ohodnocuje americkou společnosti na 9,1 miliardy dolarů. Akcie Altice na zprávu reagovaly posílením o 12 %.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Řecké banky se budou v příštích 12 až 18 měsících dál potýkat s finančními problémy, což by si mohlo vynutit zmrazení vkladů a zavedení opatření k omezení pohybu kapitálu. Uvedla to ve středu ratingová agentura Moody's Investors Service.
- Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu zrychlí růst na tři procenta. Střednědobě by se měl růst stabilizovat okolo 2,25 %. Na tiskové konferenci to ve středu uvedli zástupci MMF. Podle původního odhadu MMF měl letos český hrubý domácí produkt vzrůst o 2,5 %.
- Meziroční pokles průmyslové výroby v Rusku v dubnu prudce zrychlil na 4,5 % z březnových 0,6 %. Oznámil to ve středu tamní statistický úřad. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že hospodářská krize v Rusku navzdory některým pozitivním signálům ještě zdaleka neskončila.
- Řecko bez dosažení dohody s mezinárodními věřiteli nedokáže uhradit splátku půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), která připadá na 5. června. Uvedl to ve středu parlamentní mluvčí vládní strany SYRIZA Nikos Filis. Řecko musí fondu během června v několika splátkách uhradit celkem 1,5 miliardy eur. Na 5. června připadá splátka 305 milionů eur.
- Rusko ve středu důrazně kritizovalo úterní krok ukrajinského parlamentu, který vládě v Kyjevu umožňuje zastavit splátky dluhů zahraničním věřitelům. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že nový ukrajinský zákon je v podstatě přípravou na vyhlášení ukrajinské platební neschopnosti. Ministr financí Anton Siluanov podle agentury Reuters pohrozil, že pokud Kyjev nedodrží podmínky splácení svého dluhu, požene jej Rusko před mezinárodní soudy.
- Portugalská vláda ve středu poprvé prodala státní cenné papíry s negativním výnosem, což znamená, že za vypůjčené peníze nemusí investorům nic platit. Portugalská agentura pro správu dluhu IGCP oznámila, že při aukci státních pokladničních poukázek s šestiměsíční splatností bylo dosaženo úroku minus 0,002 %.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v dubnu klesla na 11,68 %. Oznámil to ve středu slovenský premiér Robert Fico. Nezaměstnanost v zemi tak dosáhla nejnižší úrovně od května roku 2009, dlouhodobě se ale drží nad průměrem EU. V březnu nezaměstnanost na Slovensku dosáhla 12,06 %.
- Stavební výroba v eurozóně v březnu vzrostla meziměsíčně o 0,8 % po únorovém poklesu o 1,8 %. Meziročně se stavební produkce snížila o 2,7 % po únorovém propadu o 3,7 %.
- Řecko se dále snaží odvrátit platební neschopnost, ale dohody se zahraničními věřiteli stále nedosáhlo. Podle řeckých zástupců je dohoda "blízko", německý ministr Schäuble naopak tvrdí, že jednání postupují pomalu a šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dokonce uvedl, že tento týden je dosažení dohody nepravděpodobné.
- UBS oznámila, že uzná vinu za podvody v USA, které spočívaly v manipulaci s referenčními úrokovými sazbami a zaplatí 203 milionů USD sankcí poté, co porušila podmínky dohody, která jí umožňovala vyhnout se trestu. Největší švýcarská bankovní skupina je jednou z pěti velkých bank, které úřady v Británii a Spojených státech potrestaly za manipulace na devizovém trhu. Očekává se, že dohody s vyšetřovateli oznámí i další čtyři konkurenti.
- Švédská centrální banka uvedla, že k dalšímu snížení sazeb může přistoupit kdykoli, nejen na plánovaných měnově-politických zasedáních. Prohlášení představuje poněkud překvapivý odklon od transparence a předvídatelnosti, na kterých si banka zakládá.
Výsledková sezóna
- Britské maloobchodní skupině Marks & Spencer v posledním finančním roce stoupl zisk o více než šest procent. Zaznamenala tak první zvýšení ročního zisku po čtyřech letech. Největší britský prodejce oděvů podle agentury Reuters ve středu kromě toho oznámil, že v tomto finančním roce odkoupí vlastní akcie za 150 milionů liber.
- Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group v letošním prvním čtvrtletí hospodařila se ziskem před zdaněním 131 milionů eur. Hrubé upsané pojistné se zvýšilo o 0,9 % na 2,76 miliardy eur. Zisk před zdaněním pojišťovně v meziročním srovnání klesl o 15,2 %, a čistý zisk se meziročně propadl o 18,1 % na 98,8 milionu eur.
Zdroj: Bloomberg