Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, co hlavního si odnést z letošního Světového ekonomického fóra v Davosu a jak tančí nový americký prezident? I to by vás mohlo zkraje týdne zajímat.

1. Americké akcie v pátek ocenily nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu mírným růstem, za týden ale indexy nepatrně klesly

Americké akcie v den inaugurace Donalda Trumpa mírně zdražily. Investoři na Wall Street nyní čekají na Trumpovy první kroky ve funkci prezidenta. Kurz dolaru se v pátek příliš neměnil, později ale začala americká měna mírně oslabovat. Index Dow v pátek vzrostl o 0,48 % na 19 827,25 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,34 % na 2 271,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,28 % na 5 555,33 bodu. Index volatility VIX v závěru třetího lednového týdne spadl o 9,7 % na 11,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 2,467 %. Nejvýrazněji v pátek stouply sektor základních materiálů, odvětví necyklického spotřebního zboží, realitní sektor a technologické odvětví. Pod nulou skončil pouze sektor zdravotní péče. Od minulého pátku index Dow klesl o 0,29 %, S&P 500 přišel o 0,15 % a Nasdaq Composite ztratil 0,34 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Investoři se dočkali Trumpa v Bílém domě. Vydají se akcie z úzkého pásma?

2. Evropské trhy v pátek uzavřely okolo nuly, za celý týden ztratily téměř procento

Evropské akciové trhy se v pátek na směru neshodly. Celá seance se nesla ve znamení vyčkávání na inauguraci Donalda Trumpa a investoři rovněž vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých amerických společností. Poklidnou seanci neoživil ani závěrečný den Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Britský FTSE 100 klesl o 0,14 % na 7 198,44 bodu (za celý týden -1,9 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,2 % na 4 850,67 bodu (za celý týden -1,46 %) a německý index DAX vzrostl o 0,29 % na 11 630,13 bodu (za celý týden +0,01 %). Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 362,58 bodu, za celý týden pak benchmark klesl o 0,92 %. V červených číslech se po celou páteční seanci držel zejména sektor základních materiálů, který níže poslal posilující dolar. Nedařilo se ale ani odvětví zdravotní péče a akciím automobilek.

3. Pražská burza v pátek uzavřela na červené nule, za celý týden přišla o 0,2 %

Pražská burza v závěru týdne nepatrně klesla, index PX odepsal 0,02 % na 928,53 bodu. Dolů burzu stahovaly především akcie energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak Monetě Money Bank. Největší zisk si v závěru týdne při velkém zobchodovaném objemu připsaly akcie Monety Money Bank, které zpevnily o 1,12 % na 81,40 Kč. Dařilo se i rakouské Erste Group Bank, jež si polepšila o 0,64 % na 770,70 Kč, operátorovi O2 Czech Republic, který vzrostl o 0,56 % na 270 Kč, a petrochemickému holdingu Unipetrol. Ten stoupl o 0,52 % na 182,55 Kč. Analytik z České spořitelny Petr Bártek upozornil na to, že telekomunikačnímu operátorovi O2 Czech Republic regulátor v pátek opět pohrozil odebráním licence k LTE frekvencím, pokud nezlevní velkoobchodní nabídku. Podle Bártka je však jisté, že se O2 s ČTÚ nakonec dohodne, takže trh tuto zprávu nebral v potaz. Zbývající pražské tituly zakončily seanci v negativním pásmu. Nejobchodovanější byla polostátní společnost ČEZ, jež přišla o 0,49 % na 426,30 Kč. ČEZ podle páteční zprávy zvažuje prodej své maloobchodní divize na Slovensku, což by mu přineslo několik set milionů korun jednorázového zisku. "Páteční informace na nás působí, jako kdyby se firma snažila hledat cesty, jak navýšit očekávaný zisk za letošní rok. To nemusí být z dlouhodobějšího hlediska dobré znamení," uvedl analytik. Za celý týden akcie na pražské burze ztratily 0,2 %. Nejvíce klesající společností týdne byla Erste Group Bank (-1,3 %), naopak nejvíce posilujícím titulem byla Kofola ČeskoSlovensko (+2,6 %).

Dolar, libra, euro a koruna: Jak se budou vyvíjet hlavní měnové páry a na co se připravit v souvislosti s ČNB?

4. Očekávané události

V pondělí je makroekonomický kalendář chudý, pokud jde o důležité údaje. V Japonsku vyjde index průmyslové aktivity za listopad a v eurozóně index spotřebitelské důvěry, sledovaný ale bude projev šéfa ECB Maria Draghiho v Turíně. Pozornost investorů se proto upře především na výsledkovou sezónu, v rámci které svá čísla odhalí například McDonald's, Halliburton nebo Yahoo!. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kdy by ECB mohla zvednout úrokové sazby?

Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Mario Draghi navíc již několikrát avizoval, že zvyšování sazeb není možné v nejbližší budoucnosti očekávat. Otázkou tak je, zda vůbec ECB k tomuto kroku přistoupí ještě za Draghiho vedení, tedy do roku 2019. Podle analytiků, kterých se banka zeptala, by utažení měnové politiky mohlo být Draghiho dárkem na rozloučenou.

6. Analytici: České akcie budou letos zajímavé hlavně díky dividendám. U kterých ale vsadit i na kapitálové zhodnocení?

České akcie by měly podle převažujícího názoru analytiků letos nabídnout investorům výnos, který podpoří zejména vyplácené dividendy. Růst ceny očekávají zejména u akcií ČEZ a Monety Money Bank, naopak opatrní by byli v případě nákupu akcií Kofoly a Philip Morris ČR.

7. Příjmová nerovnost je největším nebezpečím, zaznělo z Davosu

Rostoucí nerovnost příjmů a blahobytu a společenská polarizace jsou největší rizika pro světovou ekonomiku. V nové studii to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF), jehož každoroční zasedání v pátek skončilo ve švýcarském Davosu. Světoví lídři by proto měli přijmout společná opatření, aby v nadcházejícím desetiletí omezili chudobu a nejistotu.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Světové ekonomické fórum 2017

8. Růst čínské ekonomiky ve 4. čtvrtletí mírně zrychlil na 6,8 %

Tempo růstu čínské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2016 zrychlilo v meziročním srovnání na 6,8 % z 6,7 % v předchozích třech měsících. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády a rekordní půjčky od bank. Za celý rok druhá největší ekonomika světa vzrostla o 6,7 %, což byl nejpomalejší růst za 26 let.

9. Ropa: Těžařské země se přibližují dohodnuté úrovni omezení těžby

Země, které těží ropu, se přibližují hranici dohodnutých omezení těžby. Komise, která monitoruje dodržování dohody členů OPEC a dalších těžařských zemí mimo kartel na snížení produkce ropy, na víkendovém setkání ve Vídní konstatovala pozitivní vývoj v tomto směru. Produkce se snížila o 1,5 milionu barelů denně.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Trump a Obama na tanečním parketu

Inaugurační projev Donalda Trumpa na téma "Ameriky na prvním místě" nemá příliš smysl rozebírat. Stačí si pustit záznamy z jeho předvolebních mítinků, protože témata, výrazy i gesta by byly poměrně podobné. Že se na něj přišlo podívat výrazně méně lidí než na inauguraci Baracka Obamy v roce 2009, je vlastně také jedno. Že z webu Bílého domu ještě v pátek zmizely některé materiály, například o sexuálních menšinách nebo změně klimatu, to může být jen součást předávání moci a administrativy mezi starým a novým prezidentským týmem. Ale že Donald Trump během svého prvního prezidentského tance začne mávat publiku (a následně viceprezidentskému páru) místo toho, aby si jen a pouze hleděl své taneční a životní partnerky, to zmínit musíme. Barack Obama to před osmi lety zvládl lépe, jakkoli je pravda, že pokud jde o taneční postoj a držení, mají oba dva poslední nejmocnější muži planety co dohánět.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat