Americké akcie v pátek ocenily nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu mírným růstem, od minulého pátku ale indexy nepatrně klesly

Americké akcie v den inaugurace Donalda Trumpa mírně zdražily. Investoři na Wall Street nyní čekají na Trumpovy první kroky ve funkci prezidenta. Kurz dolaru se v pátek příliš neměnil, později ale začala americká měna mírně oslabovat.
Index Dow v pátek vzrostl o 0,48 % na 19 827,25 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,34 % na 2 271,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,28 % na 5 555,33 bodu.
Index volatility VIX v závěru třetího lednového týdne spadl o 9,7 % na 11,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 2,467 %.
Nejvýrazněji v pátek stouply sektor základních materiálů, odvětví necyklického spotřebního zboží, realitní sektor a technologické odvětví. Pod nulou skončil pouze sektor zdravotní péče.
"Každé rozhodnutí, které učiním v oblasti obchodu, daní, imigrace nebo zahraniční politiky, bude ve prospěch pracujících Američanů a amerických rodin," řekl mimo jiné Trump během své inaugurační řeči a zopakoval, že je nutné, aby Amerika zabránila "krádežím svých firem, výrobě svých produktů v zahraničí a ničení svého pracovního trhu".
V minulých týdnech skončila dlouhá povolební rally akcií vyvolaná nadějemi investorů na kroky Trumpovy vlády. Nyní investoři čekají na Trumpovy konkrétní plány, benchmark S&P 500 se od 7. prosince neposunul za den o více než jedno procento.
Agentura Reuters připomíná, že od roku 1929 většinou během prvního měsíce od nástupu nového amerického prezident akcie klesaly. Index S&P 500 průměrně v těchto obdobích ztrácí 2,7 %.
"Je zřejmé, že Donald Trump nebude s ničím otálet a hned od příštího týdne začne podnikat kroky, kterými se bude snažit urychlit přijímání slibovaných opatření," poznamenal David Joy, hlavní tržní stratég v bostonské firmě Ameriprise Financial.
Kromě inaugurace Donalda Trumpa investoři v pátek sledovali také pokračující výsledkovou sezónu. Hospodářskými čísly za poslední loňské čtvrtletí se pochlubily mimo jiné společnosti General Electric (-2,18 %), Schlumberger (-0,81 %) a Procter & Gamble (+3,25 %). Ve čtvrtek výsledky za poslední tři měsíce loňského roku zveřejnily firmy Bank of New York Mellon (-0,62 %), IBM (+2,24 %) nebo American Express (-0,64 %).
Úspěšnou seanci za sebou mají akcie společnosti Skyworks Solutions (+13,01 %). Firma, jež je jedním z dodavatelů amerického technologického obra Apple, zveřejnila solidní kvartální hospodářské výsledky a oznámila schválení programu zpětného odkupu svých akcií v hodnotě 500 milionů dolarů.
Akcie farmaceutické společnosti Bristol-Myers Squibb (-11,28 %) se propadly o více než deset procent poté, co firma uvedla, že nebude usilovat o zrychlené schválení léčby rakoviny plic kombinací léků Yervoy a Opdivo.
V indexu Dow v pátek nejvýrazněji zdražily vedle akcií výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+3,25 %) a počítačové firmy IBM (+2,24 %) cenné papíry farmaceutické společnosti Merck (+3,65 %). Více než půl procenta naopak odepsaly vedle akcií průmyslového konglomerátu General Electric (-2,18 %) a kartové firmy American Express (-0,64 %) ještě cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,65 %).
Od minulého pátku index Dow klesl o 0,29 %, S&P 500 přišel o 0,15 % a Nasdaq Composite ztratil 0,34 %. V pondělí se v zámoří kvůli státnímu svátku neobchodovalo.
Dolar v pátek mírně oslabil, ropa zdražila
Americký dolar v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně oslabil, dolarový index ke konci obchodování v New Yorku klesal o 0,29 % na 100,86 bodu. Obchodování bylo v průběhu dne slabší, protože investoři se před nástupem Trumpa do funkce nepouštěli do velkých obchodů.
Euro vůči dolaru večer rostlo o 0,3 % na 1,0695 USD a dolar k japonskému jenu oslaboval o 0,44 % na 114,56 JPY.
Po Trumpově nečekaném vítězství v listopadových prezidentských volbách dolar rostl a nyní je asi 3,5 % nad úrovní z doby těsně před volbami. Vzhůru americkou měnu táhly všeobecné předpoklady, že Trump zvýší rozpočtové výdaje, což posílí inflaci a zrychlí zvyšování úrokových sazeb Fedu.
Tento měsíc už ale dolar zhruba jedno procento ztratil. Vedle obav z nástupu protekcionismu jej oslabilo zejména to, že sám nastupující prezident se vyjádřil velmi negativně na adresu příliš silné měny.
Trump v inauguračním projevu v obecné poloze potvrdil plány na výrazné zvýšení výdajů na infrastrukturu, nic konkrétnějšího ale podle očekávání neřekl. "Jsme vůči dolaru mírně optimističtí, už ale nečekáme takové zhodnocování jako v minulých letech," řekla agentuře Reuters analytička Thu Lan Nguyen z banky Commerzbank.
Ceny ropy na světových trzích v pátek pokračovaly v růstu, a smazaly tak ztráty z první poloviny týdne, kdy klesly na týdenní minima. Investoři čekají, že víkendové zasedání zástupců předních světových těžařských zemí ukáže, zda je dodržována loňská dohoda o omezení těžby suroviny. Podle saúdského ministra energetiky už dohoda zajistila, že z trhu zmizelo asi 1,5 milionu barelů ropy denně.
Cena severomořské ropy Brent před desátou hodinou přidávala 2,2 % na 55,48 USD za barel. Severomerická lehká ropa WTI získávala 2,4 % na 52,64 USD za barel. Oba druhy ropy ve středu sestoupily na nejnižší úrovně od 11. ledna, celý týden ale zakončily tam, kde jej začaly.
V první polovině týdne ceny ropy klesaly kvůli obavám, že členové ropného kartelu OPEC nebudou dost důrazně dodržovat dohodu, podle níž mají od 1. ledna snížit produkci o celkem 1,2 milionu barelů denně. K dohodě minulý měsíc přistoupily rovněž některé významné těžařské země mimo tuto organizaci v čele s Ruskem, celkově tak mají dodávky na trh klesnout asi o 1,8 milionu barelů denně.
Zlato před desátou hodinou zdražovalo o šest dolarů na 1 211 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o pět centů na 17,06 USD za trojskou unci.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Jen těžko byste na trzích v současnosti hledali depresivnější předpovědi než ty, kterými se prezentuje známý miliardář a uznávaný americký investor maďarského původu George Soros. Donald Trump by podle něj jednal jako diktátor, kdyby věděl, že mu to projde, Evropská unie se stala příliš komplikovanou a odcizenou lidem, a proto čelí rozpadu, Theresa Mayová v britském premiérském křesle nevydrží dlouho a čínská společnost směřuje k ještě větším represím. Všechny tyto výroky Soros dokázal vměstnat do jednoho rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
- Očekávané rozpočtové škrty ze strany nové americké vlády vyvolají protestní lidové hnutí. Je o tom alespoň přesvědčený americký herec Robert Redford. Při zahájení tradičního filmového festivalu Sundance krátce před páteční inaugurací nového prezidenta Donalda Trumpa žijící legenda světové kinematografie uvedla, že se sníží i státní financování kultury a celkově bude "chmurněji".
- Hollywoodské filmové studio Paramount Pictures z mediální skupiny Viacom přijme od dvou čínských filmových společnosti Shanghai Film Group (SFG) a Huahua Media miliardu dolarů. Podle dohody uzavřené v noci na pátek získá nejstarší americké filmové studio nejméně na tři roky peníze na nové filmy a snadný přístup do Číny, uvedla agentura Reuters.
- Rostoucí nerovnost příjmů a blahobytu a společenská polarizace jsou největší rizika pro světovou ekonomiku. V nové studii to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF), jehož každoroční zasedání v pátek skončilo ve švýcarském Davosu. Světoví lídři by proto měli přijmout společná opatření, aby v nadcházejícím desetiletí omezili chudobu a nejistotu.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu vyskočil o 29 na 551. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o 35 na 694. Oznámil to v pátek podnik Baker Hughes, který je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
- RBC Capital zvýšila doporučení na akcie General Mills na "outperform" ze "sector perform".
- Aegis Capital začala pokrývat akcie Amazon.com s doporučením "buy".
- Wedbush Securities zvýšila doporučení na akcie MasterCard na "outperform" z "neutral".
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií IBM na 170 ze 163 USD.
Výsledková sezóna
- Největšímu americkému průmyslovému konglomerátu General Electric vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk z běžných provozních aktivit o 35,7 % na 3,48 miliardy USD. Hospodaření podpořily hlavně aktivity v oblasti elektřiny a obnovitelných zdrojů. Firma rovněž v pátečním prohlášení potvrdila svůj výhled na letošní rok.
- Zisk a tržby amerického výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble ve druhém finančním čtvrtletí roku vzrostly a překonaly odhady analytiků. Ke zlepšení dopomohla zejména zvýšená poptávka po zdravotnickém zboží, sdělila v pátek firma, která své produkty vyrábí i v Česku. Čistý zisk výrobce pracích prášků Tide nebo plenek Pampers vzrostl na 7,9 miliardy dolarů z 3,2 miliardy dolarů o rok dříve.
- Výsledky Schlumberger ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 7,11 miliardy USD (odhad: 7,07 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Jihokorejská automobilová skupina Hyundai Motor Group hodlá v příštích pěti letech zvýšit investice ve Spojených státech o polovinu na 3,1 miliardy dolarů (zhruba 79 miliard Kč). Firma v úterý také oznámila, že zvažuje výstavbu nové továrny v USA. Zpráva přichází v době, kdy budoucí americký prezident Donald Trump ostře kritizuje automobilový průmysl za dovoz aut do Spojených států ze sousedního Mexika a hrozí, že na tento dovoz uvalí 35% clo.
- K uspokojení rostoucí poptávky po ropě bude ve světě během příštích 25 let zapotřebí investovat do nových těžebních kapacit 25 bilionů dolarů (přes 630 bilionů Kč). Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to v úterý uvedl generální ředitel saúdskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amín Násir. Upozornil také, že nedostatek investic by mohl způsobit prudký nárůst cen ropy a ovlivnit světovou ekonomiku.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v lednu snížil na 6,5 bodu z 9 bodů v prosinci (odhad: 8,5 bodu).
- Index ekonomického optimismu v USA v lednu vzrostl na 55,6 bodu z 54,8 bodu v prosinci.
- Americká společnost Wal-Mart Stores vytvoří ve Spojených státech 10 000 nových pracovních míst. Otevře nové pobočky a rozšíří ty současné. Podnik teď v USA zaměstnává asi 1,5 milionu lidí. Největší maloobchodní řetězec světa v úterý také oznámil, že do další expanze investuje 6,8 miliardy dolarů (171,6 miliardy Kč).
- Britský tabákový koncern British American Tobacco (BAT) se dohodl na úplném převzetí amerického konkurenta Reynolds American za 49,4 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč). BAT to uvedla v úterním sdělení. Spojením vznikne největší veřejně obchodovaná tabáková společnost světa.
- David Einhorn, hedgeový manažer fondu Greenlight Capital, v čtvrtletním dopise investorům uvedl, že jeho fond "podstatně navýšil" svůj podíl v největší americké automobilce General Motors. Akcie GM jsou podle Einhorna extrémně atraktivně oceněné a firma před sebou má dobré časy. Obavy z nástupu samořízených aut a úpadku tradičních automobilů jsou podle něj přehnané. Einhorn navíc očekává, že pokračující ožívání trhu práce podpoří výkonnost finanční divize General Motors.
- Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý večer potvrdilo, že německý finanční ústav Deutsche Bank zaplatí za urovnání sporu kolem prodeje hypotečních cenných papírů z předkrizového období 7,2 miliardy dolarů. Deutsche Bank o dohodě informovala již koncem loňského roku. Původně ministerstvo po bance požadovalo 14 miliard dolarů, což vedlo k prudkému poklesu ceny akcií Deutsche Bank.
- Americká ropná jednička ExxonMobil koupí za 6,6 miliardy dolarů těžařské společnosti, které vlastní rodina Bassů a které působí v Permské pánvi v západním Texasu. ExxonMobil to uvedl v úterním sdělení. Permská pánev je jedním z nejrentabilnějších amerických nalezišť ropy a podle nedávných průzkumů jde zřejmě o zdaleka největší naleziště břidlicové ropy v USA.
- Americká automobilka General Motors investuje do závodů ve Spojených státech v letošním roce další jednu miliardu dolarů a přesune část výroby součástek z Mexika do Spojených států. Loni automobilka oznámila, že v USA investuje 2,9 miliardy USD.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer a americká biotechnologická společnost Monsanto v úterý slíbily, že po vzájemném spojení utratí nejméně polovinu rozpočtu na výzkum a vývoj v příštích šesti letech ve Spojených státech. Firmy to uvedly po setkání svých představitelů se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
- Americká sociální síť Facebook zřídí v Paříži svůj první inkubátor pro začínající firmy, tzv. startupy. Svůj projekt umístí do areálu Station F, který je ambiciózním projektem podporovaným francouzským miliardářem Xavierem Nielem a jehož cílem je stát se největším areálem pro začínající firmy na světě. Otevřít se má v dubnu, napsala agentura Reuters.
- Růst světové ekonomiky letos zrychlí na 2,7 % a příští rok na 2,9 % z loňského podprůměrného tempa 2,2 %. Předpověděla to OSN v úterním výročním výhledu.
- Hewlett Packard Enterprise koupí za 650 milionů USD firmu SimpliVity podnikající v oblasti hyperkonvergence.
- Novou výkonnou ředitelkou výrobce hraček Mattel se s účinností od 8. února stane Margaret Georgiadisová.
- Společnost Adobe Systems schválila program zpětného odkupu vlastních akcií v hodnotě 2,5 miliardy USD.
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Walt Disney na "buy" z "neutral" (cílovou cenu akcií zvýšila na 134 ze 109 USD) a UBS snížila doporučení na akcie Twitteru na "neutral" z "buy".
- Americká ekonomika pokračovala na konci podzimu a na počátku zimy v solidním růstu, jehož tempo se mírně zvýšilo. Ožívala průmyslová výroba, rostly firemní investice a na trhu práce byl stále patrnější nedostatek pracovních sil, který vede ke zvyšování mezd. Uvádí to pravidelná situační zpráva o vývoji ekonomiky zvaná Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnil americký Fed.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v prosinci meziročně zvýšily o 2,1 %. To představuje nejvyšší tempo růstu za dva a půl roku. Vyplývá to ze středeční zprávy amerického ministerstva práce.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci výrazně ožila z listopadového poklesu a vzrostla nejrychleji za dva roky. Přispěl k tomu zejména prudký nárůst produkce elektráren v důsledku silného ochlazení. Vyplývá to ze středečních údajů amerického Fedu. Průmyslová produkce se proti předešlému měsíci zvýšila o 0,8 %, zatímco v listopadu o 0,7 % klesla. Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali růst o 0,6 %. Za celé čtvrté čtvrtletí však výroba v celoročním přepočtu o 0,6 % oslabila.
- Nastupující americký prezident Donald Trump signalizoval konec dlouholeté politiky silného dolaru. V nedávném rozhovoru s listem The Wall Street Journal totiž řekl, že dolar už je příliš silný. Žádný jiný zvolený prezident USA se v minulosti takto jednoznačně a otevřeně ke kurzu dolaru nevyjádřil, informoval s odkazem na analytiky server finanční televize CNBC.
- Americké firmy se v Číně cítí méně vítané a některé přesouvají své aktivity do jiných zemí. Příčinou je rostoucí napětí mezi USA a Čínou po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, přetrvávající obchodní bariéry a pomalejší tempo růstu čínské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala udělat Americká obchodní komora v Číně.
- Americká Federální komise pro obchod (FTC) zažalovala amerického výrobce čipů Qualcomm. Viní firmu ze snahy udržovat si monopolní postavení na trhu s klíčovými čipy pro mobilní telefony, informovala média. Firma je největším světovým výrobcem čipů, které se používají v chytrých telefonech. Společnost pak v pátek zažalovala také firma Apple za to, že si účtovala poplatky za technologie, které nevyvinula.
- Společnost TCS Capital Management, která drží zhruba 13 % akcií CME a je druhým největším akcionářem, podle regulatorního hlášení vyzvala management CME k hledání kupce. Podle TCS by o CME mělo značný zájem více kupujících. Motivací TCS je nepříznivý vývoj ceny akcií společnosti, která v Česku vlastní TV Nova.
- Spojené státy zůstanou letos nejdůležitějším exportním odbytištěm německého průmyslu a německý vývoz by měl po loňském poklesu obnovit růst. Předpověděla to ve středu Německá obchodní a průmyslová komora.
- Švýcarská banka Credit Suisse ve středu formálně završila dohodu s ministerstvem spravedlnosti USA na urovnání obvinění z nekalých praktik při prodejích hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Banka v rámci dohody, kterou uzavřela už před měsícem, zaplatí 5,3 miliardy dolarů, sdělilo ministerstvo.
- Objem ropy a zemního plynu v nově objevených nalezištích loni klesl na nejnižší úroveň od 40. let minulého století. Propad cen surovin přiměl ropné firmy k prudkému omezení investic do průzkumu, uvedla ve středu norská poradenská společnost Rystad Energy.
- Target — maloobchodní řetězec oznámil, že jeho tržby za vánoční sezónu jsou nižší, než se původně očekávalo. Firma v souvislosti s tím snížila svůj odhad výsledků za celý rok 2016. Očekává zisk zhruba 5,00-5,10 USD na akcii, dosud čekala 5,20 USD na akcii.
- Netflix — internetový distributor filmů podepsal smlouvu s komikem Jerrym Seinfeldem na natočení dvou komediálních pořadů a na exkluzivní práva na distribuci jeho seriálu "Comedians In Cars Getting Coffee".
- Berkshire Hathaway — nadace Billa a Melindy Gatesových oznámila, že během následujících tří let prodá více než polovinu z bezmála milionu akcií investiční společnosti Warrena Buffetta, aby splnila požadavky amerických daňových zákonů.
- Lowe's — maloobchodní řetězec s potřebami pro kutily oznámil, že propustí na 2 400 lidí, převážně ze svých obchodů.
- Credit Suisse snížila doporučení na akcie J.C. Penney z "neutral" na "underpeform", snížila doporučení na akcie Kohl's z "neutral" na "underperform" a zvýšila doporučení na akcie Nordstrom z "neutral" na "outperform".
- Citigroup snížila doporučení na akcie Reynolds American z "buy" na "neutral".
- Macquarie Research zahájila pokrývání akcií American States Water s doporučením "neutral" a cílovou cenou 43 USD.
- Barclays snížila doporučení na akcie Xilinx z "equal weight" na "underweight".
- Deutsche Bank zahájila pokrývání akcií Agilent s doporučením "buy" a cílovou cenou 54 USD.
- BMO Capital Markets snížila doporučení na akcie Walt Disney z "market perform" na "underperform".
- Buckingham Research Group snížila cílovou cenu akcií Target z 85 USD na 77 USD.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 14. ledna klesl na 234 tisíc z 249 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 247 tisíc). Trh čekal růst na 254 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 7. ledna klesl na 2,046 milionu z 2,093 milionu (revidováno z 2,087 milionu), očekávalo se 2,073 milionu.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostla o 11,3 % na celoročně přepočítané tempo 1,226 milionu jednotek. Analytici očekávali růst na 1,2 milionu jednotek po předchozím revidovaném propadu o 16,5 % na 1,05 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně klesl o 0,2 % na 1,21 milionu jednotek (listopad: -3,8 % na 1,201 milionu jednotek).
- Americký provozovatel sociální sítě Facebook postaví v dánském městě Odense nové datové centrum, které bude jeho třetím centrem mimo Spojené státy. Kalifornská firma to ve čtvrtek oznámila na tiskové konferenci s místními úřady.
- Skupina internetových hackerů známá pod jménem Anonymous v tomto týdnu několika zprávami na Twitteru pohrozila budoucímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, že bude litovat následujících čtyř let v prezidentském úřadě. Anonymous vyhlásili Trumpovi válku již v době prezidentské kampaně, když apelovali na své příznivce, aby jim poskytli jakékoliv materiály, které by miliardáře kompromitovaly. Stejné sdělení vyvěsili na internet i v tomto týdnu.
- Kandidát na post ministra energetiky USA Rick Perry ve čtvrtek při slyšení v americkém Senátu vyjádřil lítost nad tím, že v roce 2011 požadoval právě tento úřad zrušit. Bývalý texaský guvernér podle agentury AP prohlásil, že jakmile se seznámil "s tolika klíčovými funkcemi" ministerstva, svého dřívějšího prohlášení lituje a bere ho zpátky.
- Světové firmy se aktivně připravují na éru nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož prvořadým cílem je ztížit podnikům přesouvání výroby a pracovních míst do zahraničí a naopak je přimět, aby je vracely zpět do USA. Na letošních setkáních v rámci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu mluví šéfové nadnárodních společností nezvykle často o přínosech lokální produkce.
- Americkou vydavatelskou společnost International Data Group (IDG), která se zaměřuje na vydávání počítačových periodik, koupí čínský konglomerát Oceanwide Holdings spolu s investiční firmou IDG Capital, řízenou šéfem čínské pobočky IDG. Plyne to ze čtvrtečního sdělení IDG.
- Světový trh s ropou se pomalu stává napjatějším, protože poptávka roste a investoři čekají, zda se naplní slíbené snížení těžby, na kterém se dohodl ropný kartel OPEC a další producenti. Uvedla to ve své pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která současně díky vyšší spotřebě zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za loňský rok o 110 000 barelů za den na 1,5 milionu barelů za den. V roce 2015 růst poptávky po ropě stoupl na pětileté maximum 1,8 milionu barelů za den.
- Atlantic Equities zahájila pokrývání akcií Nike s doporučením "overweight" a cílovou cenou 65 USD.
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie Target na "sell" z "neutral"".
- UBS zvýšila doporučení na akcie HP na "buy" z "neutral", jejich cílovou cenu zvýšila z 16 USD na 18 USD.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Tesla Motors na "overweight" z "equal weight", jejich cílovou cenu zvýšila z 242 USD na na 305 USD.
- Macquarie zvýšila doporučení na akcie Netflix na "neutral" z "underperform". Pacific Crest zvýšila cílovou cenu titulu ze 135 USD na 170 USD, RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií ze 150 USD na 175 USD a Stifel Nicolaus upravila cílovou cenu akcií ze 150 USD na 155 USD.
- UBS snížila doporučení na akcie ExxonMobil na "sell" z "neutral", jejich cílovou cenu snížila z 86 USD na 77 USD.
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Mobileye na "buy" z "neutral", jejich cílovou cenu zvýšila ze 40 USD na 50 USD.
- Wells Fargo snížila doporučení na akcie Coca-Cola na "market perform" z "outperform".
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií General Motors ze 43 USD na 46 USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky UnitedHealth Group ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,11 USD (odhad: 2,07 USD, 4Q2015: 1,40 USD), tržby 47,52 miliardy USD (4Q2015: 43,59 miliardy USD).
- Americká investiční banka Morgan Stanley ve čtvrtém čtvrtletí zdvojnásobila zisk na 1,51 miliardy dolarů (38,1 miliardy Kč) ze 753 milionů dolarů před rokem. Hospodářský výsledek banky výrazně překonal očekávání. Podle úterního sdělení k tomu přispěl nárůst obchodování na akciových i dluhopisových trzích po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.
- Výsledky CSX Corp ve 4Q: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 3,04 miliardy USD (odhad: 2,88 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -4 %.
- Výsledky United Continental Holdings ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,78 USD (odhad: 1,73 USD), tržby 9,05 miliardy USD (odhad: 9,04 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -1,5 %.
- Americká investiční banka Goldman Sachs v loňském čtvrtém čtvrtletí téměř zčtyřnásobila zisk na 2,15 miliardy dolarů z 574 milionů dolarů před rokem. Podnik ve středu uvedl, že podobně jako další velké banky těžil z růstu objemu obchodování na finančních trzích po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.
- Čistý zisk americké finanční skupiny Citigroup ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostl o sedm procent na 3,57 miliardy dolarů. Přispěly k tomu vyšší příjmy z obchodování s dluhopisy a akciemi, oznámila ve středu firma, která je podle objemu aktiv čtvrtou největší bankou ve Spojených státech.
- Výsledky US Bancorp v 4Q: Zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,81 USD, 4Q2015: 0,80 USD), výnosy 5,44 miliardy USD (meziročně +4,3 %, odhad: 5,36 miliardy USD).
- Výsledky Netflix v 4Q: Zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,13 USD, 4Q2015: 0,10 USD), tržby 2,48 miliardy USD (odhad: 2,47 miliardy USD, 4Q2015: 1,82 miliardy USD).
- Výsledky Bank of New York Mellon ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (v souladu s odhady), tržby 3,79 miliardy USD (odhad: 3,83 miliardy USD).
- Výsledky Union Pacific ve 4Q: Operativní zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,33 USD), tržby 5,2 miliardy USD (odhad: 5,1 miliardy USD).
- Výsledky IBM ve 4Q: Upravený zisk na akcii 5,01 USD (odhad: 4,88 USD), tržby 21,77 miliardy USD (odhad: 21,64 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
- Výsledky American Express ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 8,02 miliardy USD (odhad: 7,95 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK