Co musíte ráno vědět (29. července)

V jaké náladě vstupují trhy do nového týdne, kdy se dozvíme jméno nového šéfa Fedu a jak může "fat finger" okořenit dopravní zpravodajství? To všechno by vás v úvodu nového týdne mělo zajímat.

1. Americké akciové indexy mají za sebou týden konsolidace

V uplynulém týdnu index S&P 500 ztratil 0,03 %, Dow se udržel těsně nad nulou a technologický Nasdaq zpevnil o 0,71 %. "Trh je po měsíční rally překoupený. Cena se vzdálila od 20denního klouzavého průměru, růst z uplynulého měsíce se v posledním týdnu zpomalil a dochází ke konsolidaci. Nejbližší support je na úrovni 1 670 bodů, následují supporty 1 650 a 1 620 až 1 630 bodů. Až jejich prolomení by znamenalo změnu současného pozitivního výhledu," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Hrozba, kterou si nechceme připustit: Dow na 5 000

2. Evropské akcie v týdnu převážně ztrácely

V pátek evropské burzy spíše oslabovaly. Ze sektorů indexu DJ EuroStoxx 600 se nedařilo především automobilkám, posílily naopak média a telekomunikace. Za celý týden FTSE 100 odepsal 1,14 %, německý DAX 1,04 %, zatímco francouzský CAC 40 o 1,11 % posílil. "Nejsem si jistý, že trhy mají ještě další prostor pro rally v krátkodobém horizontu," říká Pierre Mouton, portfoliomanažer ze ženevské Notz, Stucki & Cie.

Francie se vydá pobaltskou cestou. Nejdříve ale tvrdě narazí, předpovídá šéfka Hayekova Institutu Barbara Kolm

3. Pražská burza zakončila týden optimisticky

Index PX si v pátek připsal 0,66 %. Nejvíce podražily cenné papíry Telefóniky C.R. (+4,00 %) po zprávě, že by o ni mohl mít zájem ruský miliardář Jevtušenkov. Dařilo se i akciím Erste Group Bank (+2,51 %) a NWR (+1,15 %). Zlevnily naopak cenné papíry CETV (-2,33 %) a Komerční banky (-1,28 %). Za celý týden index PX posílil o 3,21 %, když se nejvíce dařilo akciím Telefóniky, nejhůře na tom byla uhelná NWR.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

4. Očekávané události

Pokračující prodeje domů, index průmyslové aktivity dallaského Fedu, výsledky Anadarko Petroleum, Ryanair a Danone a maloobchodní tržby v Japonsku budou investory zajímat hned v pondělí. Barclays má představit plán dosažení lepší kapitálové vybavenosti. Výčet událostí, které budou trhy zaměstnávat v průběhu celého týdne, najdete v našem burzovním kalendáři. "U páru EUR/USD je potřeba sledovat v týdnu spíše americká data jako index ISM a nezaměstnanost, ECB žádné překvapení nevyvolá a Draghi nic neřekne," píší v týdenním výhledu analytici z Commerzbank.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

5. Nová hlava Fedu bude známa během několika měsíců, řekl Obama

Americký prezident Barack Obama zúžil svůj výběr příštího šéfa amerického centrální banky na "několik mimořádných kandidátů". Výsledek své volby oznámí "v příštích několika měsících". Šéf Bílého domu to uvedl v rozhovoru s deníkem New York Times. Příští šéf Fedu by měl podle prezidenta také prosazovat opatření, která pomohou zlepšit životy běžných lidí. "Chci šéfa Fedu, který dokáže poodstoupit, podívat se na to objektivně a říct: ´Pojďme zajistit rostoucí ekonomiku´," uvedl americký prezident. Za favority se podle deníku považují bývalý americký ministr financí a někdejší Obamův ekonomický poradce Lawrence Summers a nynější viceguvernérka Fedu Janet Yellenová.

MMF očekává příští rok výrazný vzestup americké ekonomiky

6. Střípky z dluhové krize

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v sobotu kategoricky odmítl možnost druhého odpisu řeckého dluhu. Ministr listu Bild řekl, že Řecko bude v případě potřeby dostávat podporu i po roce 2014, se snížením zadluženosti ale počítat nemůže. Kypr a jeho mezinárodní věřitelé se v neděli dohodli na přesných podmínkách, za nichž bude penězi vkladatelů zachráněna Bank of Cyprus, největší banka na Kypru. Podle zdrojů agentury Reuters se na záchranu ústavu použije 47,5 % nepojištěných vkladů v bance. Portugalská vláda slíbila, že začátkem roku 2014 zahájí postupné snižování firemních daní. Chce podpořit investice a pomoci ekonomice překonat vleklou recesi.

7. JPMorgan přestane obchodovat s fyzickými komoditami

Přední americká banka JPMorgan Chase opustí obchodování s fyzickými komoditami. Banka v překvapivém oznámení sdělila, že nízké zisky v tomto podnikání nevyváží rizika a rostoucí regulační náklady. Největší banka z Wall Street po několikaměsíčním interním přehodnocování dospěla k závěru, že pro své obchody s fyzickými komoditami by měla zvážit "strategické alternativy", jako jsou oddělení do samostatné firmy nebo spojení s jinou společností. Banka ale nadále zůstává věrná tradičnímu obchodování s komoditními finančními kontrakty. Role Wall Street v obchodování se surovinami se nyní ocitá pod silným politickým a regulačním tlakem.

8. Podíl Applu na trhu chytrých telefonů je nejnižší za 4 roky

Podíl Applu na globálním trhu chytrých telefonů se ve 2Q2013 snížil na 13,1 % a byl nejnižší od 3Q2009. Ve stejném období loni měl Apple na trhu podíl 16,6 %. Podíl Applu klesl, přestože prodej jeho iPhonů stoupl na 31,2 milionu z 26 milionů loni. Apple v úterý oznámil výsledky a překonal očekávání. Zásluhu na to měly větší prodeje iPhonů, kterých prodal víc než 31,2 milionu. Prodeje iPadů naopak zaostaly za odhady (14,6 milionu oproti očekávaným více než 18 milionům).

9. Siemens se chystá vyměnit šéfa společnosti

Německý průmyslový koncern Siemens se chystá vyměnit generálního ředitele. Jím se před šesti lety stal Peter Löscher, který ale vyvolal kritiku akcionářů, když se firmě nepodařilo splnit plán zisku. Siemens oznámil, že se ve středu sejde dozorčí rada koncernu, která rozhodne o Löscherově odchodu a o jmenování nového šéfa firmy. Členové dozorčí rady urychleným zorganizováním schůzky reagovali na čtvrteční sdělení, v němž firma zrušila plán zisku na rok 2014. Akcie Siemensu ve čtvrtek spadly o 8 %, po páteční zprávě o mimořádných zasedáních členů dozorčí rady ale o 1,4 % zpevnily.

10. Maďarsko splatí úvěry MMF v předstihu, už letos v létě

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že jeho země splatí půjčky od Mezinárodního měnového fondu v předstihu, a to již během léta. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž tak Budapešť vyrovná finanční závazky vůči MMF o několik měsíců dříve, než se plánovalo.

Výhled na třetí kvartál i další roky: Erste věří USA, BRIC i Evropa budou zaostávat

Bonus

Opravdová TOP STORY: "Fat finger" vykreslil na mapě penis

Siobhan Riley v přímém přenosu na dotykové obrazovce popisovala dopravní problémy způsobené stavebními úpravami ve městě Saginaw. Moderátorka michiganské televizní stanice ABC12 doplatila na efekt tlustého prstu, nebo spíše neobratného prstu - místo jedné linky spojující dvě místa na mapě nakreslila omylem dvě rovnoběžné. Výsledek byl nadmíru přirozený, pokud jde o tvar, velikost byla spíše z říše zvířat.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat