Burzovní kalendář 29. 7. - 2. 8. 2013

Zasedání FOMC, první odhad vývoje HDP ve druhém kvartálu, červencová nezaměstnanost a pokračující výsledková sezóna v USA, firemní čísla, zasedání ECB a Bank of England, nezaměstnanost, inflace a PMI v Evropě, série dat z Japonska a výsledky Erste Group Bank, Komerční banky a CETV doplněné zasedáním ČNB v Česku - nový týden bude na trzích extrémně nabitý.
USA
29/7 - 2/8 Výsledková sezóna (Anadarko Petroleum, Pfizer, Merck, MasterCard, Procter & Gamble, Exxon Mobil, Kraft Foods, AIG, Barrick Gold, Chevron, Berkshire Hathaway)
29/7 Pokračující prodeje domů
29/7 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu
30/7 - 31/7 Zasedání FOMC
30/7 Index cen domů S&P/Case-Shiller
30/7 Spotřebitelská důvěra
31/7 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru
31/7 HDP za 2Q2013
31/7 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga
1/8 Prodeje automobilů
1/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
1/8 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)
1/8 Stavební výdaje
1/8 Bilance Fedu
2/8 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst
2/8 Osobní příjmy a výdaje
2/8 Průmyslové objednávky
Uplynulý týden byl na amerických akciových trzích ve znamení konsolidace. Index S&P 500 po předchozích čtyřech týdnech růstu poprvé klesl, když odepsal neznatelné 3 setiny procenta. Dow se udržel těsně nad nulou a Nasdaq zpevnil o 0,71 %.
"Index S&P 500 zůstává v silném rostoucím trendu a pod hladinou 1 700 bodů dochází k jeho konsolidaci. Každý náznak korekce (v posledním týdnu ve čtvrtek i v pátek) je využíván k nákupům. Proto i případná korekce bude pravděpodobně krátkodobá a využitá ke vstupům do dlouhých pozic. Důležité supporty jsou na 1 650 a v zóně 1 620 až 1 630 bodů. Jejich prolomení by znamenalo změnu současného pozitivního výhledu," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Nejvíce býčí názor na americké akcie ze všech stratégů na Wall Street má od pátku Thomas Lee z JPMorgan, který zvýšil svůj výhled pro index S&P 500 do konce roku na 1 775 bodů z dosavadních 1 715. Zdůvodnil to mimo jiné lepší kondicí evropské ekonomiky a možností překvapení na emerging markets.
Investory ovlivňovaly hlavně výsledky firem. Blíží se ale také zasedání Fedu. "Jsme v půlce výsledkové sezóny a výsledky se zatím dají charakterizovat slovy 'v pořádku'," říká Cam Albriht z Wilmington Trust Investment Advisors. "Ekonomika se ale zlepšuje a my čekáme ještě lepší druhou polovinu roku. To by mělo ceny akcií hnát nahoru," dodává.
Z ekonomických dat byla v pátek zveřejněna důvěra spotřebitelů, která se podle indexu Michiganské univerzity zlepšila. Akcie však na tato data reagovaly propadem. "Makrodata jsou v poslední době dobrá, ale od této chvíle už nebudou sama o sobě stačit, aby táhla trhy nahoru," říká Timothy Hoyle ze společnosti Radnor. "Výsledky firem jsou dobré díky zvýšení efektivity, snížení nákladů a úrokových sazeb. Dále bude podle nás posilovat tržní poptávka, což bude přesně to, co trhy potáhne," dodává.
Příští týden bude daty doslova nabitý. Mezi ty nejvýznamnější patří zasedání centrální banky Fed, údaje o nezaměstnanosti a HDP. Pokračuje také výsledková sezóna.
Podle agentury Reuters má největší potenciál ovlivnit vývoj trhů zasedání Fedu. Prohlášení centrální banky bude zveřejněno ve středu po skončení dvoudenního zasedání. Není plánována tisková konference Bena Bernankeho, a už proto se komentátoři shodují, že se nedá čekat otočení kormidlem měnové politiky, které by bylo případně na tiskové konferenci dostatečně vysvětleno.
Nervozitu ohledně dalších kroků Fedu tak na trzích zastiňují výsledky firem. Akcie jsou ale na jakýkoli náznak brzkého začátku zpomalování podpory ekonomiky ze strany centrální banky stále citlivé.
"Fed může příští týden investory velice snadno vystrašit, stejně tak jim ale může dodat odvahy. A to nemusí říci vlastně téměř nic nového," říká Bryant Evans z investiční firmy Cozad Asset Management. "Trh každopádně na prohlášení Fedu bude reagovat silněji než na ostatní události," říká.
Šéf Fedu Ben Bernanke přitom před dvěma týdny trhy uklidnil, když řekl, že co se týče ukončení kvantitativního uvolňování, bude Fed reagovat na vývoj ekonomiky a nezaměstnanosti.
Více o další politice Fedu napoví páteční údaje o červencové nezaměstnanosti. Fed již dříve řekl, že nezaměstnanost sleduje a omezovat kvantitativní uvolňování začne, až bude nezaměstnanost klesat. Sazby bude držet na historickém maximu, dokud se míra nezaměstnanosti nedostane na 6,5 %. Očekává se, že v USA v červenci přibylo 185 tisíc pracovních míst (v červnu to bylo 195 tisíc). Míra nezaměstnanosti by měla klesnout na 7,5 % z červnových 7,6 %.
Analytici se obávají, že by rychlejší pokles nezaměstnanosti mohl přimět Fed skončit s podporou ekonomiky rychleji. Na druhou stranu, akcie posilovaly, i když červnová čísla překonala odhady.
Kromě důležitých čísel z trhu práce (ve středu také ADP a ve čtvrtek pravidelný týdenní report o počtu žadatelů o podporu) bude zřejmě nejsledovanějším ukazatelem ve středu zveřejněný první odhad vývoje amerického HDP ve druhém kvartálu (očekávání +1 % po růstu o 1,8 % ve čtvrtletí prvním). Zveřejněny budou i indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM) a spotřebitelská důvěra (očekávání 81 bodů).
Na řadu přijde v příštím týdnu i množství firemních výsledků. Zatím je zveřejnilo 259 firem, které jsou zastoupeny v indexu S&P 500, výsledková sezóna je tedy v polovině. V minulém týdnu zaujaly dobrými výsledky Apple nebo PepsiCo, zklamaly naopak McDonald's nebo Caterpillar.
V novém týdnu zveřejňuje čísla o hospodaření 131 firem zastoupených v indexu S&P 500. Patří mezi ně Chevron, U. S. Steel, Mastercard, Procter & Gamble, AIG nebo Exxon Mobil.
Zatím ve výsledkové sezóně 56 % firem překonalo očekávání. Jejich tržby rostly průměrně o 1,6 %. Analytici také zvedli odhad růstu zisků za 2Q2013. Ještě před týdnem čekali 2,8 %, teď očekávají, že to v průměru bude 4,1 %. Přehled firem, které výsledky v příštím týdnu zveřejňují, najdete spolu s odhady ZDE.
Evropa
29/7 - 2/8 Výsledková sezóna (Danone, UBS, BP, Deutsche Bank, Fiat, Barclays, EADS, Peugeot, Bayer, BMW, Generali, Royal Dutch Shell, Société Générale, Siemens, ArcelorMittal, Enel, Deutsche Lufthansa, Allianz, RBS)
30/7 Německo, Itálie - index spotřebitelských cen
31/7 Německo - maloobchodní tržby
31/7 Francie - index cen výrobců
31/7 Eurozóna - index spotřebitelských cen
31/7 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti
31/7 Německo - celková míra nezaměstnanosti
1/8 Eurozóna, jednotlivé země, Spojené království - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
1/8 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení měnové politiky
2/8 Eurozóna - index cen výrobců
Evropské akcie v uplynulém týdnu po čtyřech týdnech růstu zlevnily. Celoevropský DJ Stoxx Europe 600 se propadl o 0,3 %, britský FTSE 100 ztratil 1,1 % a Německý DAX klesl o procento. Rostl naopak francouzský CAC 40 (+1,1 %).
Evropským firmám se nedaří zdaleka tak dobře, jak se čekalo. V rámci výsledkové sezóny zklamaly například BASF nebo ABB. V příštím týdnu tak bude důležité sledovat hospodářské výsledky za 2Q u dalších evropských společností, které mohou evropské burzy povzbudit, nebo ještě více srazit dolů. Na řadě jsou významné banky - Société Générale, Deutsche Bank, Barclays nebo UBS. Velkou pozornost si zaslouží výsledky strojírenského kolosu Siemens. Firma totiž minulý týden investory postrašila, když oznámila, že nesplní stanovený cíl ziskové marže 12 %.
"Výsledky, které přišly z Evropy, dojem rozhodně neudělaly. Analytici se stále bojí pomalejšího růstu. Akcie si zatím neprošly silnější korekcí. Ta teď může přijít kdykoli," myslí si Alberto Espelosin ze španělské investiční firmy Gestion. "Nejsem si jistý, že trhy mají ještě další prostor pro rally v krátkodobém horizontu," doplňuje Pierre Mouton, portfoliomanažer z Notz, Stucki & Cie. v Ženevě.
Nejsledovanější událostí nového týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Analytici změnu sazeb nečekají. ECB již dříve oznámila, že hlavní sazba zůstane po delší dobu na současné úrovni, nebo se dokonce ještě sníží. "Naše úrokové sazby by mohly ještě klesnout," potvrdil minulý týden hlavní ekonom Evropské centrální banky Peter Praet. Sledovaná je i depozitní sazba, o jejímž možném poklesu do záporu se v uplynulých měsících hodně spekulovalo.
Tlak na pokles sazeb ale snížila lepší čísla z ekonomiky. Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně se v červenci poprvé po dvou letech vyšplhal nad padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze. Zpřesněná čísla z celou unii i jednotlivé země se investoři dozví rovněž ve čtvrtek.
Nepříznivou zprávou pro ekonomiku naopak bylo, že banky v eurozóně ve druhém čtvrtletí dále zpřísňovaly pravidla pro poskytování půjček firmám. Pravidla pro poskytování půjček spotřebitelům se naopak poprvé od roku 2007 zmírnila.
ECB proto minulý týden oznámila, že rozšíří spektrum aktiv, která budou moci banky používat jako kolaterál (záruku za půjčky). Podle analytiků by však banka měla být konkrétnější, aby úvěrové podmínky uvolnila.
I tak podle průzkumu agentury Reuters většina ekonomů další snížení sazeb nečeká. Podle šetření mezi 70 ekonomy a analytiky se snižováním sazeb ECB už skončila, může však použít jiné nástroje měnové politiky. Hlavní sazba ECB je v současnosti 0,5 %.
O sazbách bude jednat i Bank of England, na posledním zasedání po dlouhé době jednotná v tom, že se program QE nebude navyšovat. Britské ekonomice se navíc relativně daří.
Z dalších dat zaujmou investory čísla o nezaměstnanosti za červen, která zveřejňuje celá eurozóna. Ta by mohla naznačit, jak je to s oživením ekonomiky. Naděje vzbudila minulý týden španělská nezaměstnanost, která po dvou letech ve 2. čtvrtletí nečekaně klesla.
Důležitá budou i data z Německa, které kromě nezaměstnanosti za červenec zveřejní i inflaci a maloobchodní tržby. Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci potřetí v řadě vzrostl a naznačil, že německá ekonomika po slabším začátku roku oživuje. Naopak index důvěry, který zveřejňuje každý měsíc institut ZEW, v červenci ukázal, že se důvěra investorů v německou ekonomiku zhoršila.
Jak vidí příští týden makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?
Japonsko a BRIC
29/7 - 2/8 Výsledková sezóna (Mitsubishi, Toshiba, Sony, Toyota Motor)
29/7 Japonsko - maloobchodní tržby
30/7 Japonsko - výdaje domácností, celková míra nezaměstnanosti, průmyslová výroba
31/7 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
31/7 Indie - rozhodnutí Reserve Bank of India o nastavení měnové politiky
1/8 Čína - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit HSBC, oficiální)
1/8 Rusko, Indie, Indonésie a další - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
I v Asii bude pokračovat výsledková sezóna. Na řadě jsou třeba japonská automobilka Toyota nebo společnost Sony. Výsledky společností z regionu Asie a Tichomoří jsou zatím rozporuplné. Ze 103 firem, které výsledky již zveřejnily, zatím 53 % překonalo očekávání a 47 % na odhady nedosáhlo.
Investoři budou také sledovat důležitá ekonomická data. Řada jich přijde z Japonska, kde se čekají čísla o maloobchodě, výdajích domácností, průmyslu i nezaměstnanosti. V Japonsku minulý týden po vyhraných volbách do horní komory posílila reformní politika premiéra Šinzó Abeho. Reformy se již začínají projevovat. Spotřebitelské ceny v Japonsku bez zahrnutí cen čerstvých potravin v červnu vzrostly meziročně o 0,4 %, nejvíce od roku 2008, což naznačuje, že se země pomalu vzpamatovává z vleklé deflace.
V řadě zemí budou zveřejněny indexy nákupních manažerů. Zajímavé bude sledovat tento index v Číně, kde v posledních měsících neustále zpomaluje ekonomický růst.
Česká republika
30/7 Erste Group Bank - výsledky za 2Q2013
31/7 CME - výsledky za 2Q2013
1/8 Komerční banka - výsledky za 2Q2013
1/8 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
1/8 ČNB - rozhodnutí o nastavení měnové politiky
V uplynulém týdnu pražská burza posílila. Index PX stoupl ve srovnání s minulým pátkem o 3,21 % na 912,45 bodu. Nejvýrazněji posílily akcie společnosti Telefónica, nejhůře si vedly akcie NWR.
Nejvíce se dařilo Telefónice, která posílila o 11,5 % na 296 Kč. Společnost ve středu oznámila výsledky za 1. pololetí. Firmě klesly konsolidované výnosy z podnikání o 5 % na 23,905 miliardy Kč. Provozní zisk OIBDA se snížil o desetinu na 9,1 miliardy Kč. Firma potvrdila své cíle pro rok 2013. Výsledky tak byly v souladu s očekáváním a velký vliv na cenu akcií neměly.
Akcie posilovaly spíše díky zprávě, že německá Telefónica koupí největšího německého operátora E-Plus. V pátek se navíc objevila informace, že ruský miliardář a majitel největšího ruského mobilního operátora MTS Vladimir Jevtušenkov plánuje expanzi do zahraničí, a proto sleduje případné cíle na převzetí. Mezi nimi je podle agentury Bloomberg i Telefónica C.R. Na tuto informaci reagovaly akcie české firmy růstem o 4 %, ačkoli šlo ze strany Jevtušenkova spíše jen o výčet možností.
Čísla o hospodaření zveřejnil i petrochemický Unipetrol. Výsledky dopadly celkově dle očekávání. Provozní zisk EBIT byl -588 milionů Kč (očekávání -584 milionů Kč). Za negativní čísla mohou především nižší objemy v segmentech rafinérie a petrochemie a nižší cena ropy. Na akcie to velký vliv nemělo, týden zakončovaly v mírném plusu.
Zajímavá informace byla zveřejněna ohledně dostavby Temelína. Mělo by dojít k odložení podpisu smluv na dostavbu elektrárny o 1 až 1,5 roku. Uvedl to strategický ředitel společnosti ČEZ Pavel Cyrani. ČEZ by měl o tomto kroku rozhodnout až v okamžiku potvrzení státních garancí pro elektřinu vyprodukovanou z těchto nových jednotek, o čemž by mělo být jasno až v uvedeném časovém horizontu. Podle původního plánu měl ČEZ vybrat vítěze tendru na podzim letošního roku a k podpisu mělo dojít na konci roku.
Nejhůře se dařilo akciím NWR, které se propadly za minulý týden o 6,1 % na 17,70 Kč. Akcie společnosti pokračují k poklesu na minima. Propad způsobila agentura Moody's, která snížila NWR rating o dva stupně. Jako důvod uvedla špatnou situaci na trhu s uhlím, která se nebude zlepšovat.
V novém týdnu na pražské burze pokračuje výsledková sezóna.
V úterý předvede svá čísla Erste Group. "Očekáváme meziroční nárůst čistého zisku o 24 % na 133 milionů eur ovlivněný řadou jednorázových položek. Provozně, což považujeme za významnější, se pravděpodobně dočkáme 3% meziročního poklesu na 806 milionů eur. Celkově nečekáme v případě shody s očekáváními výraznější reakci, ale spíše obchodování v rozmezí 20 až 24 eur," říká Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.
Erste by však mohla překvapit. Myslí si to analytici z Goldman Sachs, kteří minulý týden prohlásili, že investoři potenciál Erste podceňují, a banka ztrojnásobí ziskovost. Akcie banky i díky tomu za týden posílily o 8,7 %.
Ve středu zveřejní čísla za 2Q2013 CME. "Zde čekáme pokračování nelichotivých čísel s provozním ziskem EBITDA na 14,9 milionu USD, což je meziroční propad o 68 %. Jako významný negativní potenciál vnímáme snížení výhledu na rok 2013, které by se v případě naplnění našeho odhadu nabízelo. Vzhledem k tomuto faktu jsme ohledně výsledků spíše opatrní," říká Vaníček.
"Mediální společnost měla těžké čtvrtletí kvůli zvýšení cen za reklamu v České republice. Na druhou stranu se inzerenti jako Henkel či Procter & Gamble začali k CME vracet. To se ale projeví až v dalším kvartálu, čekáme tedy lepší výsledky až v druhé polovině roku," přidávají svůj názor analytici z České spořitelny.
Ve čtvrtek oznámí výsledky Komerční banka. "Především kvůli jednorázovým vlivům v loňském roce banka vykáže na čistém zisku meziroční pokles o 26 % na 3,040 miliardy Kč. Celkově KB moc na výsledky nereaguje, spíše bychom očekávali pokračování obchodování v rozmezí 3 500 až 3 700 Kč, pokud výsledky výrazně nepřekvapí," tvrdí Vaníček.
Přehled všech očekávaných a zveřejněných výsledků firem z pražské burzy najdete ZDE.
Pro českou ekonomiku a měnu významnou událostí bude zasedání rady ČNB, která bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Guvernér Miroslav Singer v uplynulém týdnu prohlásil, že úrokové sazby zůstanou na nule v dohledné budoucnosti, a že by mu uvolněnější měnové podmínky nevadily. S podobně holubičí rétorikou vystoupil i člen rady ČNB Lubomír Lízal.
Několik členů bankovní rady České národní banky se přitom při jejím minulém jednání 27. června vyslovilo pro okamžité zahájení devizových intervencí. Na jednání bylo ale také uvedeno, že nezbytnou podmínkou pro zahájení intervencí je riziko déletrvající deflace, které se nenaplňuje. Čekají se tak spíše slovní intervence. Sazby jistě ponechá ČNB nezměněné.
Analytiky poprosila o názor na zasedání ČNB agentura ČTK. "Stále není důvod, proč by banka měla se sazbami jakkoli hýbat. Snížení do záporných hodnot je velkým rizikem s nejistým výsledkem, proto se k němu banka téměř určitě neodhodlá. Pro růst sazeb, a tedy utažení měnové politiky, není jediný důvod a celkově by to zabrzdilo ekonomiku," uvedl analytik z Home Credit Michal Kozub. Současný výhled vývoje ekonomiky a inflace vede podle hlavního ekonoma Patrie Finance Davida Marka k tomu, že ještě řadu měsíců zůstane klíčová úroková sazba ČNB na technické nule. "První zvýšení sazeb by mohlo přijít na přelomu let 2014 a 2015," uvedl.
V případě intervencí podle Kozuba rozhodně zazní silné hlasy pro to, aby byly zahájeny. "Ale bude jich stále menšina, a bankovní rada tedy zůstane u stejného názoru jako v minulých měsících. Bude připravená zasáhnout, ale situace si to zatím nevyžaduje," dodal. "Pravděpodobnost měnových intervencí pro oslabení koruny se podle našeho názoru od předchozího měnového zasedání mírně snížila, a to zejména kvůli o něco lepším makroekonomickým datům," uvedl hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.
Při kurzu poblíž 26 EUR/CZK nevidí důvod pro použití devizových intervencí ani analytik z Raiffeisenbank Michal Brožka. "Nedomnívám se, že nová prognóza přesvědčí v tuto chvíli další členy bankovní rady k tomu, aby pro použití intervencí hlasovali," uvedl. Analytik z firmy Akcenta Miroslav Novák upozornil, že na jedné straně je část členů bankovní rady pro zahájení intervencí. Tam podle něj pravděpodobně patří guvernér Miroslav Singer, viceguvernér Vladimír Tomšík a mediálně nejhlasitější zastánce intervencí Lubomír Lízal. Do druhé skupiny, které jsou proti intervencím, řadí Pavla Řežábka, Kamila Janáčka a Evu Zamrazilovou. "Jazýčkem na vahách je podle mě hlas druhého viceguvernéra Mojmíra Hampla. Pokud se v bankovní radě najde většina pro další uvolnění měnové politiky, mohou být intervence spuštěny ještě během léta," uvedl.
Aktuality
