Co musíte ráno vědět (29. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, o čem rozhodla ECB a co najdete od září nově na televizní obrazovce? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý přidaly zhruba procento, Dow přerušil sérii šesti poklesů v řadě

Hlavní americké akciové indexy v úterý zpevnily zhruba o procento. Trh podpořily solidní finanční výsledky některých velkých firem a také stabilizace čínských akciových trhů. Investoři nyní čekají, jak ve středu skončí dvoudenní zasedání americké centrální banky. Dow zpevnil o 1,09 % na 17 630,27 bodu, širší S&P 500 přidal 1,24 % na 2 093,25 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,98 % na 5 089,21 bodu. Index volatility VIX spadl o 13,85 % na 13,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři bazické body na 2,25 %. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo akciím z energetického sektoru, odvětví základních materiálů a průmyslového sektoru. Nejméně naopak posílily akcie z technologického odvětví a sektoru veřejných služeb.

S&P 500: Úrovně, které má smysl mít na paměti, když se začne prodávat

5,6 bilionu USD a protivítr pro akcie

2. Evropské akcie v úterý ožily po největším pětidenním propadu v letošním roce

Evropské akcie v úterý vzkřísily zprávy o fúzích a hospodářských výsledcích. Britský FTSE 100 připsal 0,77 %, francouzský CAC 40 1,01 % a německý DAX 1,06 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal přes procento, v průběhu dne však posiloval i o 1,4 %. Zisk umazal poté, co byla zveřejněna zpráva o americké spotřebitelské důvěře, která byla v červenci nejslabší od září 2014. Za celý měsíc STOXX Europe 600 prozatím posiluje o 2,3 %, což je pro něj nejúspěšnější výsledek od letošního února.

Řecká krize v jedné velké kostce

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, akcie bank po pondělním poklesu ožily

Index PX v úterý připsal 0,25 % na 1 028,47 bodu. Největší zobchodovaný objem připadl akciím skupiny ČEZ, které oslabily bezmála o procento. Druhým nejobchodovanějším titulem byla společnost Unipetrol, která o procento naopak posílila po zprávě o tom, že skupina PPF a Energetický a průmyslový holding (EPH) údajně společně předložily nabídku na koupi firmy ve výši 30 miliard Kč. Větší objem obchodů zaznamenaly také akcie bank, které po pondělním poklesu mírně ožily - Erste Group Bank připsala 1,22 % a Komerční banka 0,63 %. Akcie společnosti O2 Czech Republic posilovaly přes den před středečním zveřejněním výsledků i o 5 %, část zisků však nakonec smazaly a zakončily den silnější "jen" o zhruba 2 %. Ve středu bude reportovat kvartální výsledky také mediální CME, jejíž akcie v úterní seanci připsaly procento.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

4. Očekávané události

Německo a Francie ve středu zveřejní indexy spotřebitelské nálady, Španělsko maloobchodní tržby a Spojené státy rozjednané prodeje domů. Skončí také dvoudenní zasedání Fedu, po němž bude zveřejněno rozhodnutí banky o dalším nastavení měnové politiky. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Facebook, MasterCard, Baxter, Barclays, GlaxoSmithKline nebo Volkswagen, na pražské burze se k nim přidají CME a O2. Výhled na celý obchodní týden včetně názorů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB schválila znovuotevření aténské burzy, obchodování může být obnoveno již ve středu

Evropská centrální banka schválila znovuotevření aténské akciové burzy, na řecké investory se ale mají vztahovat určitá omezení. Agentuře Reuters to v úterý řekl nejmenovaný představitel burzy. Obchodování na burze, které bylo přerušeno zhruba před měsícem, bude obnoveno možná již ve středu, řekl předseda řecké komise pro kapitálové trhy Konstantinos Botopulos. "Komise se sejde ve středu ráno, aby rozhodla, zda burza otevře již ve středu, nebo až ve čtvrtek," řekl Botopulos.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Probouzejí se medvědi z dlouhého spánku?

Americký akciový index S&P 500 v červnu klesl o více než dvě procenta, a dostal se tak pod důležitou trendovou linii, která značila silný býčí trh. Ani červenec americké akcie zřejmě nespasí, posilují zhruba o procento. Znamená snad vývoj posledních dvou měsíců konec více než šestileté rally?

7. Británie chce zakročit proti praní peněz přes své reality

Británie chce zakročit proti praní špinavých peněz přes svůj trh lukrativních nemovitostí. Britský premiér David Cameron v úterý podle agentury Reuters slíbil, že země odhalí majitele anonymních firem ze zahraničí, které mohou peníze z trestné činnosti skrývat v drahých nemovitostech v Londýně.

8. Poptávka po zlatě byla ve druhém čtvrtletí nejslabší od roku 2009

Celosvětová poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí klesla nejníže od roku 2009, zejména kvůli nižšímu zájmu v Indii a Číně. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila konzultační společnost GFMS. Uvádí se v ní například, že Číňané místo zlata nakupovali akcie, které v té době slibovaly vyšší návratnost, zatímco dovoz zlata do Indie byl nejnižší za posledních pět čtvrtletí. Čína a Indie jsou největšími spotřebiteli zlata na světě.

9. Zeman považuje deficit 70 miliard Kč za realistický

Prezident Miloš Zeman považuje navržený deficit státního rozpočtu ve výši 70 miliard korun na příští rok za realistický. Novinářům to v úterý řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Hlava státu podle něj na sobotní schůzce svého poradního týmu s ministrem financí Andrejem Babišem varovala před snahou snižovat deficit rychleji.

10. Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 2,6 % meziročně

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 2,6 % meziročně, jak očekávali analytici, po 2,9% růstu v prvním čtvrtletí. Mezikvartálně ekonomika zrychlila expanzi na 0,7 % z 0,4 % v předchozím kvartálu, rovněž v souladu s očekáváním. Celková produkce ekonomiky se zvýšila o procento, naopak výroba ve zpracovatelském sektoru se o 0,3 % snížila.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

A protože Mňam nestačí, bude i Mňau

Společnost CE Media zahájí v Česku letos v září vysílání kanálu Mňau TV věnovaného domácím mazlíčkům. Bude součástí celoplošného Multiplexu 4, který je dostupný pro 95 % obyvatel ČR. Investice do projektu se pohybuje v desítkách milionů korun. Sdělila to CE Media, která už v Česku provozuje televizní kanál o životním stylu Mňam TV.

"Ve střednědobém výhledu máme podobný cíl jako u Mňam, tedy tříprocentní podíl na trhu," uvedl generální ředitel CE Media Pál Milkovics. Dodal, že firma počítá s natáčením vlastních programů i zapojením diváků a jejich materiálů. Mňau TV má cílit převážně na ženy a děti.

Výrobu vlastních pořadů bude podle CE Media zajišťovat několik desítek pracovníků v součinnosti se sesterskou Mňam TV. Nový kanál počítá podle Milkovicse s mírně vyššími počátečními náklady než Mňam TV, ale měl by mít levnější provoz.

Podíl Mňam TV na celodenní sledovanosti se podle údajů Asociace televizních organizací v posledních třech měsících pohyboval kolem 0,1 % lidí ve věku od 15 let.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat