Co musíte ráno vědět (6. září)

Jak burzy reagovaly na nečinnost centrálních bank, proč by mohlo Řecko dostat další pomoc a jakou ceduli nosí na krku provinilci ve Spojených státech? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly kolem nuly a během dne se obchodovaly poměrně volatilně. Podnikové objednávky v červenci klesly méně, než se čekalo, ISM index nákupních manažerů ve službách v srpnu nečekaně vzrostl na 58,6 bodu (odhad: 55 bodů, červenec: 56 bodů) a žádostí o podporu v nezaměstnanosti rychle ubylo. Soukromý sektor v srpnu vytvořil 176 tisíc pracovních míst, tedy méně, než čekali analytici (182 tisíc).

Dow nakonec posílil o 0,04 %, širší S&P 500 přidal 0,12 % a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,27 %. Nejvíce se dařilo energetickému a průmyslovému sektoru, zaostaly naopak telekomunikační tituly a sektor necyklického spotřebního zboží.

Výnosy amerických vládních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly. Výnos 10letých bondů se dostal těsně pod 3 % (2,99 %), nejvýše od července 2011. Výnos 5letých dluhopisů vzrostl na 1,85 % a 30letých bondů na 3,89 %. Růst výnosů tak nadále odráží očekávání investorů, že by Fed v nejbližší době mohl přistoupit ke snížení objemu nakupovaných dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování.

Začíná měsíc, kterého se bojí akcioví býci

2. Evropské akcie posilovaly, ECB bude držet úrokové sazby nízko "delší dobu"

Evropské akcie ve čtvrtek zpevňovaly díky ujištění šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho o tom, že úrokové sazby budou nízké "po delší dobu". Britský FTSE 100 připsal 0,89 %, francouzský CAC 40 0,66 % a německý DAX 0,48 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, médiím a telekomunikacím, ztrácel naopak chemický sektor. Výnos německých desetiletých státních dluhopisů ve čtvrtek vyskočil nad 2 % poprvé od března 2012, maxima dosáhl i výnos britských desetiletých dluhopisů, který se dotkl 3 % poprvé od července 2011. Španělsko ve čtvrtek prodalo desetileté dluhopisy s nejnižším výnosem od roku 2010, zatímco výnos desetiletých dluhopisů Francie prodaných ve čtvrteční aukci byl nejvyšší od července 2012.

Evropská bankovní jednota se rozpadá ještě před svým uzákoněním. Sever je napřed

3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně posílila. Nahoru vyletěly akcie ČEZ

Index PX připsal 1,29 % na 949,52 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ČEZ, které zpevnily o 4,70 % na 448 Kč. "Akcie korigovaly propady z předchozích dní," říká Josef Novotný, analytik z České spořitelny. "Podporou toho akciového titulu je také růst cen elektřiny (nad 38 eur) a rebalancing pražského indexu," dodává. Podle něj tak může nastat krátkodobá změna trendu. Přes 3 % připsala i Telefónica C.R. (+3,40 %) a podražila na 298 Kč. Polepšily si i cenné papíry pojišťovny VIG (+2,34 %) na 1 004 Kč. Ztrácely naopak Fortuna (-1,98 %), Orco (-1,94 %) a Komerční banka (-1,74 %).

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Pátek bude ve Spojených státech ve znamení pracovního trhu. Po čtvrtečních údajích ze soukromého sektoru se dozvíme, kolik pracovních míst americká ekonomika v srpnu vytvořila. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají přírůstek 175 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství. Francie zveřejní obchodní bilanci, stejně jako Německo, které navíc odhalí i průmyslovou výrobu. Čísla z průmyslu zveřejní i Spojené království a Česká republika. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Centrální banky se k dalšímu uvolňování politiky neuchýlily

Ve čtvrtek zasedaly Bank of England, ECB a Bank of Japan. Rozhodly se zachovat monetární politiku beze změny, přestože Mario Draghi i Haruhiko Kuroda prohlásili, že jsou připraveni jednat, kdyby to bylo zapotřebí. Euro během tiskové konference Maria Draghiho, kterou jsme sledovali on-line, oslabilo vůči dolaru na šestitýdenní minimum.

Den centrálních bank: Draghi připustil, že se mluvilo i o snížení sazeb, nezapomněl se pochválit

6. OKD dala odborům návrh nové smlouvy, chce snížit odměny

Vedení těžební společnosti OKD ve čtvrtek předalo odborům návrh nové kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018, který počítá mimo jiné s omezením odměn a benefitů.

7. Skupina BRICS založí fond na podporu měn, dá do něj 100 miliard USD

Skupina pěti velkých zemí rozvíjejícího se světa, která používá zkratku BRICS, založí fond na stabilizaci svých měnových trhů a vloží do něj 100 miliard dolarů. Na summitu G20 to ve čtvrtek oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Fond má zasahovat proti destabilizaci měn zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

8. Indická centrální banka slíbila reformy, pomohla burzám v Asii

Indické akciové trhy ve čtvrtek výrazně rostly a pomohly asijským akciím na nejvyšší úroveň za tři týdny. Indické akcie tak reagovaly na vyjádření nového šéfa indické centrální banky, který představil opatření na podporu zpomalující domácí ekonomiky. Indie je třetí největší asijskou ekonomikou po Číně a Japonsku. Prochází ale nejhorší hospodářskou krizí za dvacet let. Indická rupie od května k dolaru ztratila pětinu hodnoty.

9. O další pomoci pro Řecko se rozhodne v listopadu

Představitelé eurozóny, EU a MMF rozhodnou o případné další pomoci Řecku až poté, co inspektoři Troiky posoudí, jak se Řekům daří provádět nutné reformy. To by mělo být v listopadu. "Finanční problémy zadluženého Řecka v příštím roce neskončí, takže existuje zcela reálná hrozba, že země bude před svým návratem na dluhopisové trhy potřebovat od eurozóny další finanční pomoc," uvedl ve čtvrtek šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem. Nevyjádřil se však k objemu případné pomoci. 

10. Vedení BlackBerry chce urychlit prodej firmy

Vedení ztrátového kanadského výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se snaží urychlit prodej podniku. Dohoda o prodeji by tak mohla být hotová do listopadu. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Firma již minulý měsíc oznámila, že vytvořila zvláštní komisi pro přezkoumání svých strategických alternativ, včetně prodeje společnosti. Od té doby podle zdrojů uskutečnila rozhovory se zájemci o koupi části nebo celého podniku a vytvořila užší seznam potenciálních kupců.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Muž v Clevelandu musel za trest držet ceduli, že je idiot

Richard Dameron, který se provinil tím, že volal na nouzovou linku a vyhrožoval policistům zabitím, vyfasoval potupný trest. Celý týden má na tři hodiny denně stát před policejní stanicí. To by samo o sobě tak hrozné nebylo, Dameron ale musí mít kolem krku ceduli s nápisem, v němž se omlouvá policistům a prohlašuje, že je idiot. "Omlouvám se policistovi Simonovi a všem dalším policistům za to, že jsem idiot, který volal na nouzovou linku a vyhrožoval tam zabitím. Omlouvám se a nikdy se to znovu nestane," píše se na tabuli. Dameron byl odsouzen k 90 dnům vězení a cedulové hlídce už v březnu, ale v červnu se před stanici nedostavil. Dostal tak dalších 90 dnů vězení.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat