Co způsobilo propad indexu Dow Jones? Fakta a hypotézy

Americký index Dow Jones včera zaznamenal největší intradenní pokles v historii, když v jednu chvíli ztrácel 998,5 bodů. Pokles se udál tak znenadání, že kdybyste zrovna byli na toaletě, tak ho nejspíš ani nepostřehnete. Trhy se však do konce obchodování přece jen uklidnily a okolo 650 ztrátových bodů do konce seance umazaly.
Co se vlastně na newyorské burze včera stalo? Nabízíme některá fakta a hypotézy.
1. Pro začátečníky
Je potřeba říct, že podobné věci, které se včera udály na Wall Street, se jen tak nestanou, když jsou trh a obchodování "zdravé". Sociální nepokoje v Řecku a obavy, že se problémy se splácením dluhů rozšíří na další země, byly nutnou podmínkou pro pád takového rozměru.
2. Počítače v akci
I když se vyrojily zprávy, že někdo z makléřů v Citigroup si spletl při zadávání objednávky milion s miliardou kusů, je tato teorie, kterou dnes ráno samotná Citigroup odmítla, velmi nereálná. Je samozřejmě možné, že se někdo z traderů mohl "přeťuknout", ale nikdo nemůže popřít, že velkou úlohu na propadu má elektronické obchodování, které přililo olej do ohně. Jinými slovy obchodní systémy okamžitě spustily tuny příkazů na omezení ztrát (stop-loss), což znamenalo lavinu dalších prodejů, ještě před tím než mohly lidské bytosti vůbec vyhodnotit, co se vlastně děje.
3. Ověřování objednávek
Drobný investor, který používá některou z elektronických obchodních platforem, musí před samotným nákupem či prodejem projít a odkliknout přibližně dvě až tři "okna", ve kterých dochází k ověření objednávky. Proto se hodně investorů ptá, jak je možné, že někdo může prodat 16 miliard indexových akcií na index S&P 500 bez jakéhokoliv ověření?
4. Tlustý prst
Při pohledu na počítačovou klávesnici je mezi písmeny "M" milion a "B" bilion (pozn. v angličtině billion znamená miliardu) ještě jedno písmeno, a to "N". Jak "tlustý" by musel mít některý z makléřů prst (pozn. anglický pojem pro překlepy při zadávání obchodní pokynů je "fat finger"), aby se o tolik přeťukl?
5. Naštvaní investoři
Kdyby někdo chtěl cíleně odradit drobné investory od obchodování, tak by nebyl lepší způsob než novinovým titulkem "Náhodný obchod strhl biliony z hodnoty amerických akcií". Už teď je hodně lidí po včerejšku dost znechucených.
6. Jim Cramer v plné síle
Burzovní guru Jim Cramer včera zabodoval na celé čáře bez ohledu na to, co si o něm můžete obecně myslet.
Na finančním kanálu CNBC při pohledu na monitor prohlásil, že kótace, které svítí na akciích Procter & Gamble, které v jednu chvíli spadly o 20 dolarů, nejsou reálné. Vše říkal bez emocí, klidně a srozumitelně.
7. Nikdo nic neví
Stále se neví, zda byl nebo nebyl některý z obchodů při čtvrtečním obchodování způsoben makléřem nebo přímo dealerem na parketu newyorské burzy. Jestli někdo říká, že využil 1000bodový propad k nákupu, tak si vymýšlí, protože se kótace zvedly během několika sekund zpátky do "normálu".
8. Hackeři
Hackeři jsou sofistikovanější a rafinovanější než kdykoliv dříve. Je také fakt, že čím větší je cíl, tím více vzrušení vzbuzuje mezi hackery, kteří jej chtějí pokořit. Je možné, že by někdo "hacknul" newyorskou burzu?
9. Cybertnetický terorismus
Teroristické organizace nebo některé ze zemí "Osy zla" (např. Severní Korea, Irán) se již delší dobu snaží vytvořit kapacitu k vedení kybernetických útoků a několikrát jsme všichni byli varováni, že jednou může přijít "internetové 11. září". Nepomohl být dramatický propad akcií varováním před velkým útokem?
Po včerejšku je jasná minimálně jedna věc, a sice že jakýkoliv trh na světě může zaznamenat krátkodobý dramatický pokles. Otázkou je, zda obavy a nervozita ze včerejších událostí na newyorské burze nezpůsobí v následujících dnech a týdnech růst kolísavosti na trzích a odklon od investic do akcií.
Aktuality
