Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných dat rostla tempem 3,2 %

Americká ekonomika ve čtvrtém kvartálu 2013 podle předběžných dat mírně zpomalila tempo růstu z 4,1 % ve třetím čtvrtletí na 3,2 %. Spotřebitelské výdaje rostly o 3,3 %, nejvíce od 4Q2010, ale pod očekáváním 3,7 %. Investice vzrostly o 3,8 %.
Ekonomika Spojených států v posledních třech měsících loňského roku podle předběžných dat expandovala tempem 3,2 % v souladu s očekáváním. Spotřebitelské výdaje, které do HDP přispívají zhruba 70 %, ve čtvrtém kvartálu vzrostly o 3,3 %, nejvíce od konce roku 2010, zároveň však zaostaly za očekáváním (+3,7 %).
Růst HDP ve druhé polovině roku 2013 byl nejsilnější od šesti měsíců končících v březnu 2012. Zlepšení poptávky pomohlo vyrovnat nižší výdaje vlády způsobené částečným přerušením činnosti na začátku října loňského roku. Uvolněnější fiskální politika a zlepšující se podmínky na trhu práce nejspíše udrží silnou spotřebitelskou i firemní poptávku i v roce 2014, což dokládá i rozhodnutí Fedu dále omezit tempo nákupu dluhopisů.
"Na to, že toto období zahrnovalo přerušení činnosti vlády, je to poměrně úspěšný kvartál," řekl Sam Coffin, ekonom z UBS. "Momentum se přenese i do letošního roku. Ty nejhorší fiskální bitvy jsou za námi a uvidíme postupné zlepšování ekonomiky."
Za celý rok 2013 ekonomika expandovala tempem 1,9 % oproti 2,8 % v roce 2012.
Čtvrteční zpráva ukázala na další pokles vládních výdajů a omezení výstavby domů. Silnější spotřebitelské výdaje doprovázely silnější investice do zařízení a zlepšení amerického obchodního deficitu.
Vládní výdaje klesly o 4,9 %, čímž z růstu ubraly 0,93 procentního bodu (zatímco spotřebitelské výdaje do HDP přispěly 2,26 procentního bodu). Výdaje federálních agentur klesly tempem 12,6 %.
"Americká ekonomika pokračovala po silném růstu ve třetím čtvrtletí (4,1 % anualizovaně) velmi solidním tempem i ve čtvrtém čtvrtletí (3,2 %, v souladu s očekáváním trhu), přestože vládní výdaje z HDP ubraly 0,93 procentního bodu (pravděpodobně kombinace zastavení financování vlády a efekt plošných škrtů ve státním rozpočtu ze začátku roku). Na růstu se nejvíce podílela osobní spotřeba (příspěvek k růstu HDP 2,26 %), na které se evidentně zastavení financování vlády nijak znatelně neprojevilo," komentuje výsledky Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
"Podstatný byl i příspěvek čistého zahraničního obchodu (+1,33 procentního bodu), což částečně souviselo s růstem domácí těžby ropy a nižšími dovozy této suroviny. V růstu pokračovaly i zásoby, jejich příspěvek byl +0,42 procentního bodu. Po silném růstu zásob v předchozím čtvrtletí je to pozoruhodné a mohlo by to znamenat, že růst zásob souvisí s cyklickým oživením. Tomu však zatím příliš neodpovídá vývoj fixních investic, ty přidaly k růstu HDP pouze 0,14 procentního bodu, částečně kvůli ochlazení v sektoru rezidenčních nemovitostí (ubralo z HDP 0,32 %), které může částečně souviset s počasím, ale hlavně s růstem hypotečních sazeb," poukazuje Mokráš.
"Silný růst ekonomiky je v souladu s hodnocením, které vydal Fed po lednovém zasedání FOMC. Indikuje tak pokračování ukončování kvantitativního uvolňování. Protože jsou údaje o vývoji HDP v souladu s očekáváním, je reakce trhu zatím poměrně slabá. Dolar trochu pokročil v posilování a jak v USA, tak v Německu mírně rostou výnosy desetiletých státních dluhopisů," dodává Mokráš.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
