13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. V předposlední části se zaměřujeme na očekávané zrušení kurzového závazku ČNB.

Spuštění kurzového závazku České národní banky provázela spousta otazníků a emocí, jeho opuštění se v tomto směru nejspíše nebude lišit. Pomyslné nůžky více či méně pravděpodobných scénářů jsou totiž i na prahu možná posledního intervenčního kola doširoka rozevřené a nabízejí na jedné straně posílení koruny vůči euru z hájených 27 až k 25 EUR/CZK, ale na straně druhé pod výprodejním tlakem spekulantů pád k 28 EUR/CZK.

Podobný rozkmit, možnost obou cest, principiálně připouští i ČNB. Ta nicméně počítá ve svém nejpravděpodobnějším scénáři s tím, že koruna poté, co jí bankovní rada (případně) rozváže ruce, posílí ve 3Q2017 na 25,50-26,00 EUR/CZK. S odkazem na model opřený o oficiálně dostupná data obsažená ve Zprávě o inflaci naší centrální banky to tvrdí hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Podobně mlhavé jako kurz závazku zbavené koruny je i načasování samotného exitu. Střední proud pracuje s polovinou příštího roku, i tento horizont je ale rozostřený. Pokud totiž bude chtít bankovní rada dát řízenému kurzu vale na jednom z naplánovaných měnově-politických jednání, bude mít k dispozici květen a začátek srpna. Radní se mohou rozhodnout pro tento krok v podstatě kdykoli, pravděpodobnost, že se exit upeče na jednom z hlavních zasedání, je ale vyšší, říká Eva Zamrazilová, někdejší členka bankovní rady.

Navíc, a to v současných diskuzích až příliš často zapadá, sám guvernér Jiří Rusnok nedávno potvrdil, že by nakonec mohlo dojít k prodloužení závazku za horizont roku 2017. Spouštěčem, v této souvislosti často zmiňovaným, je možné roztočení eurotiskáren na vyšší obrátky. Něco podobného, vzhledem k nervozitě, respektive možným turbulencím v očekávání či důsledku voleb v nejdůležitějších zemích eurozóny, nelze vyloučit.

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Termín konce kurzového závazku (takzvaný #CZKExit) se přiblížil. Neznamená to ale, že víme, kdy přijde. Neví to ostatně ani sami členové bankovní rady. Může se tedy klidně stát, že se svou volbou při hlasování o #CZKExitu navzájem překvapí. Ačkoli totiž zatím není důvod čekat prudký vzestup inflace ke 3 %, může se stát, že se v průběhu 1Q2017 vyhoupne těsně nad 2 % a čtyři ze sedmi členů bankovní rady vyhodnotí tento vzestup inflace jako dlouhodobě udržitelný a odhlasují na zasedání bankovní rady 30. března 2017 #CZKExit s platností od 3. dubna. V prohlášení bankovní rady ČNB jen zazní, že se rada shodla na blížícím se naplnění účelu a smyslu kurzového závazku, takže až uzná za vhodné, je připravena jej ukončit. A 3. dubna se kurz může podívat k hladině 26,50 EUR/CZK.

Stejně tak ale může nastat jiný scénář, ve kterém se koruna bude držet jeden měsíc nad a druhý měsíc pod inflačním cílem 2 %, takže si bankovní rada nebude jistá, zda je oživení cen opravdu nezadržitelné a dlouhodobě udržitelné. Čím více přitom bude ČNB váhat s exitem, tím více se bude přibližovat termín českých parlamentních voleb. Bankovní rada ČNB proto – pojede-li podle tohoto scénáře – rozhodne o #CZKExitu až po parlamentních volbách, předpokládejme v listopadu 2017, čtyři roky po zahájení intervencí.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

Díky zlepšujícím se domácím i zahraničním podmínkám a zrychlující inflaci počítáme v základním scénáři s uvolněním kurzu koruny ze strany České národní banky již během druhého čtvrtletí 2017. I pokud nepočítáme vnější prostředí a možné negativní efekty přicházející ze zahraničí, má ČNB stále hodně prostoru pro překvapení. V první řadě půjde s největší pravděpodobností o zavedení záporných úrokových sazeb v případě příliš prudkého posílení koruny; pokud bude potřeba snížit volatilitu, může ČNB krátkodobě snížit sazby hluboko do záporu, aby odradila otevírání nových krátkých pozic na měnovém páru EUR/CZK. Historická paralela z roku 1997 ukazuje, že se ČNB nebojí radikálně posunout úrokovou sazbu, aby zabránila nežádoucím pohybům kurzu (v červnu 1997 zvedla sazby o několik desítek bodů, aby během pár dnů přesvědčila trhy o svých úmyslech). Záporné sazby pak mohou v extrémním případě odstartovat vlnu uzavírání spekulativních pozic, které by proti všem očekáváním posunuly kurz nad 27 EUR/CZK.

Zadruhé, oproti proklamacím ČNB o úplném opuštění trhu je celkem možné posunutí intervenční hranice níže. Je potřeba počítat s tím, že banka kurz níže než třeba na 25 EUR/CZK na nějakou dobu nepustí a bude se snažit krotit emoce traderů, kteří by nechali posílit korunu klidně o více než 10 %. Možnost posunu intervenční hranice vzhůru, například na 28 korun za euro, je naopak mimo hru, protože slabší kurz již ekonomika nepotřebuje a ČNB by musela vytvořit množství nových korun k posunutí kurzu, o negativní reakci politiků a veřejnosti nemluvě.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Po několika oddáleních exitu a rok a půl trvajícím období "placatého" kurzu bude exit ČNB z 27 EUR/CZK a návrat volatility koruny dost překvapující. Lidé z ČNB na změnu politiky stále dokola upozorňují, ale až to skutečně přijde, bude to velká změna. Co se týká diskutovaného načasování konce závazku, oddálení exitu za polovinu roku 2017 by asi příliš nepřekvapilo, exit hned na jaře naopak ano.

Velkou otázkou bude nový modus operandi dealerů ČNB. Na jaké úrovni a za jakých podmínek budou brzdit "přílišnou" volatilitu kurzu EUR/CZK a jak široká a proměnlivá bude nová neoficiální bariéra? Velkým překvapením by bylo, kdyby nechali kurz úplně svému osudu a nechali ho jít i pod 25,50 EUR/CZK. Opačným směrem by překvapilo oslabení koruny výrazněji nad 27 EUR/CZK kvůli vybírání zisků ze strany zahraničních investorů.

Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Výhled na rok 2017
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:21
Siuda (Conseq IM): Tato akcie z pražské burzy se nám jeví jako nejzajímavější
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Česká zbrojovka Group
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat