Americké akciové trhy pokračují v sestupu, v pondělí Nasdaq zapsal nejhorší třídenní výkon od března

Výprodej akcií z technologického sektoru stáhl na úvod týdne níže všechny tři hlavní indexy v Americe. Nasdaq Composite vykázal již třetí po sobě jdoucí ztrátu přes procento, což se stalo naposledy v srpnu 2015.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,57 % na 25 306,83 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,58 % na 2 802,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 1,39 % a uzavřel na 7 630 bodech.
Index volatility VIX stoupl o 9,44 % na 14,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,97 %. nejsledovanější kryptoměny shodně odepsaly do dvou procent.
Obavy z budoucnosti technologického sektoru, který stál za růstem trhu v poslední době, a výprodeje akcií firem s velkou vahou v něm vyústily v oslabení všech tří hlavních indexů. Akcie Facebooku ztratily 2,19 % a cenné papíry Netflixu 5,70 %. Nedařilo se ani Alphabetu (-1,82 %) nebo Microsoftu (-2,15 %).
"Tyto firmy nemohou být na vrcholu růstového trendu věčně. Nevidím aktuálně nikoho, kdo by je mohl nahradit, budou ale muset upravit své byznys modely. Například Facebook bude muset investovat do toho, aby veřejnost přesvědčil, že jeho platforma není zneužívána," uvedla pro CNBC Kim Forrestová z Fort Pitt Capital.
Výsledky za druhé čtvrtletí zveřejnila již více než polovina firem a analytici předpovídají, že zisk firem z indexu S&P stoupl meziročně o 22,6 %, zatímco původní červencový odhad byl 20,7 %. Z 270 firem z indexu S&P 500, které výsledky svého hospodaření již zveřejnily, překonalo očekávání analytiků 82,6 %.
Dobře se v pondělí vedlo energetickým titulům, díky vzestupu cen ropy přidaly jako celek 0,4 %. Před zasedáním americké centrální banky se dařilo i finančnímu sektoru, který celkově zpevnil rovněž o 0,4 %.
Dolar oslabil, ceny ropy se zvyšovaly
Přední světové měny se v pondělí pohybovaly v obvyklém rozpětí. Obchodníci nejsou ochotni uzavírat větší obchody před sérií ekonomických dat a jednání centrálních bank v tomto týdnu. Euro vyrovnalo část ztrát z minulého týdne, kdy reagovalo na potvrzení Evropské centrální banky, že ta nebude úrokové sazby zvyšovat až do léta 2019. Obchodníci se totiž domnívají, že výprodeje společné evropské měny byly nepřiměřeně vysoké.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 22.00 SELČ ztrácel 0,37 % na 94,32 bodu. Euro na dolar přidávalo 0,44 % na 1,1708 USD a libra zpevnila o 0,2 % na 1,3132 USD. Vůči jenu dolar stagnoval na 111 JPY.
V úterý končí dvoudenní zasedání japonské centrální banky, ve středu uzavře stejně dlouhé jednání Fed a od britské centrální banky se očekává, že ve čtvrtek zvýší úrokové sazby. V pátek budou zveřejněna data z trhu práce v USA. "Bude to aktivní týden s řadou rizikových událostí," konstatoval analytik Manuel Oliveri z Crédit Agricole.
Ceny ropy na počátku týdne rostly. Investoři zůstávají obezřetní kvůli obavám o další vývoj dodávek. Nejistý výhled dodávek od poloviny července zvýšil ceny o pět procent.
Cena ropy v posledních dvou týdnech téměř bez přerušení rostla, protože blížící se platnost sankcí USA vůči Íránu již začala omezovat vývoz ropy ze země. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že se s představiteli Íránu setká, kdykoli o to budou stát.
"Existuje nesčetné množství faktorů, které je potřeba v tuto chvíli sledovat na ropném trhu, ale nakonec vždy dospějeme ke stejnému závěru. Je to dopad amerických sankcí vůči Íránu," řekl agentuře Reuters analytik z PVM Oil Associates Tamás Varga. Upozornil, že v případě nejpříznivějšího scénáře se dodávky ropy z Íránu sníží o zhruba 500 000 až 700 000 barelů denně, výpadek by ale mohl dosáhnout až dvou milionů barelů denně.
Na cenu má dopad také oznámení Saúdské Arábie, že přeruší přepravu ropy Rudým mořem, které patří mezi nejdůležitější trasy pro ropné tankery. Důvodem jsou dva útoky na saúdskoarabské tankery.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v pondělí -2,36 %) jedná s úřady v Německu a Nizozemsku o výstavbě své první evropské továrny, kterou označuje termínem "gigafactory". Pod jednou střechou tam chce vyrábět jak baterie, tak celé automobily. Uvedl to v pondělí list The Wall Street Journal.
- Výrobce motocyklů Harley-Davidson (v pondělí -0,54 %) představil několik nových motocyklů, kterými obohatí svou nabídku do roku 2022. Patří k nim několik strojů na elektrický pohon. V porovnání s loňským rokem by projekt měl firmě v roce 2022 přinést tržby vyšší o jednu miliardu dolarů, píše server TheStreet.com.
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v červnu meziročně klesl o 2,5 % po poklesu o 2,2 % v květnu. Meziměsíčně se rozjednané prodeje zvýšily o 0,9 % po poklesu o 0,5 % v květnu. Analytici očekávali 0,1% růst.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v červenci klesl na 32,3 bodu (červen: 36,5 bodu, odhad: 31 bodů).
- Susquehanna Financial zvýšila cílovou cenu akcií Twitteru (v pondělí -8,03 %) na 35 z 31 USD.
- SunTrust RH snížila cílovou cenu akcií AT&T (v pondělí +2,96 %) na 33 z 35 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Caterpillar (v pondělí -2,01 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,97 USD (odhad: 2,73 USD), tržby 14 miliard USD (odhad: 13,98 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK